Ал-Рази и приносът му за развитието на урологията в арабския свят
От 865г. до 925г.
Ал-Рази (865-925) е един от най-великите древни лекари не само в арабската медицина, но и в целия свят. Приносът му в областта на урологията е особено значим и заслужава да бъде подробно разгледан.
Той се слави като търпелив наблюдател, който се отличава с изключителна прецизност при разграничаването на разнообразни състояния, които предизвикват едни и същи оплаквания, и много точно описва симптоматиката им. Например, при тежест в слабините, той много прецизно разграничава камъните в бъбреците от обструкция или подуване на бъбреците:
"Разликата между тях е тази; възпалението е съпътствано от смесена треска, втрисане и честа полиурия; при обструкцията се наблюдава олигурия и урината е чиста, а при камъни урината е или чиста или с песъклива утайка."
Въпреки че Руф от Ефес разграничава везикуларната и бъбречната хематурия, ал-Рази също така описва физико-анатомичните причини за това състояние:
"Внезапната хематурия възниква от разкъсан кръвоносен съд в бъбрека, а това не може да е причината при пикочния мехур, тъй като везикуларните съдове не могат да бъдат разкъсани заради голямото количетво кръв, преминаващо през тях... Това е така, защото кръвта не се филтрира в кръвоносните съдове на пикочния мехур, както се случва в кръвоносните съдове на бъбреците. Но количеството кръв, която минава през пикочния мехур, е достатъчно само за захранването му, докато при бъбреците кръвта се филтрира, а също така големи кръвоносни съдове и много кръв идват към тях, много повече от необходимото за кръвоснабдяването им. Също така съдовете в пикочния мехур не са много близо до вътрешността и не се поддържат, както съдовете, разположени дълбоко в бъбреците."
Ал-Рази също така различава два вида ренална (бъбречна) хематурия – заради разкъсан кръвоносен съд и при претоварване заради повишена пропускливост.
В главата "Спиране на урината" от медицинската енциклопедия al-Hawi той не подкрепя мнението на предшествениците си Целз (I век) и Павел от Егина (625-690), които описват само задържането на урина. Ал-Рази разграничава задържането на урина от анурията (неотделяне на урина от бъбреците).
Според Хюсеин и ал-Окби, ал-Рази различава с голяма точност везикалните болки от болките в следствие на колит. Той също така безпогрешно различава пасивните камъни от движещите се, описвайки прецизно местоположението на вторите. Радбили твърди, че ал-Рази е първият лекар, който дава описание на заболяването спина бифида и връзката му с инконтиненцията.
От хирургична гледна точка литотомията, която извършва ал-Рази, наподобява процедурата, описана от Павел от Егина. Въпреки това ал-Рази е първият, който прави клизма на пациентите, преди операцията, и описва признаците за крепитация при ректален преглед, когато в пикочния мехур има повече от един камък. Той също така е първия, който чупи голям камък, използвайки пинцети. Той го хваща здраво и прилага перинеалната цистотомия, за да го счупи, повтаряйки тази процедура под различни ъгли, докато камъкът не стане достатъчно малък, за да бъде изваден.
Ал-Рази е и първият, който започва да прилага меатотомията (срязване на външния отвор на уретрата, за да го разшири):
"Ако камъкът е заседнал на върха на уретрата, в никакъв случай не го дърпайте, защото това ще причини лацерация и силни болки и възпаление; вместо това срежете върха на пениса и отстранете камъка."
по статията работи: Величка Мартинова
Статията е част от историята на:
Библиография
източник: http://www.muslimheritage.com/article/paediatric-urology-1000-years-ago
снимка: history.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Кафе-арабско
- Тортила Пица с тиквички, домати и сирене
- История на ал-Рази
- Арабската пръчица за зъби мисвак като предшественик на съвременната четка за зъби
- 6 важни научни достижения на арабската медицина
- Древната арабска медицина от IX до XII век - мост между Античността и Изтока с епохата на европейския Ренесанс
- Лекари, допринесли за развитието на арабската медицина от 9 до 11 век
- Кафе по арабски
- Персийският лекар aл-Рази и приносът му за развитието на медицината в арабския свят
- История на арабската медицина
Коментари към Ал-Рази и приносът му за развитието на урологията в арабския свят