Български народни лечители през Възраждането
От 1763г. до 1840г.
Няма обстойни и пълни сведения за цялостната история на българските народни лечители през Възраждането, но въпреки това те имат немалък принос за развитието на медицинската наука у нас.
Макар повечето от тях да са прилагали странни за днешното време средства и методи на лечение (например кучешки език), те са успявали да облекчават и лекуват болките на страдащите си съвреминици. Някои от тях са:
Хеким Христо
Началните си медицински познания придобива в аптека в Солун. Бил е военен лекар в турската войска.
Алеко Хеким
Той е народен лечител, който обстойно и в детайли е преглежда болния, след което е приготвя нужните му лекарства в собствената си аптека. Извършва и операции, първата, от които е била на катаракта.
Пантю Тотев
Роден е в Габрово през 1840 година, занимава се основно с изваждането на камъни от пикочния мехур. Предава уменията си и на своя син (Тотю Пантев). Двамата се приемат за първите българи, успели да изучат спамунятятя манипулация.
Юсена Коен
Народен лечител, практикувал във Видин, от еврейски произход. Прославя се е като добър диагностик и лечител, преглеждайки и предписвайки лекарства както в своя дом, така и в дома на болния.
Ицхак хаджи Мушон
Извършва лечебна дейност и оперира, но най-големи познания има върху кръвопускането. Прилага го е на всеки болен, след което му е предписва лекарства.
Има сведения, че често е прекалявал с количеството пусната кръв, което често предизвиква припадъци на лекувания пациент. Успява да лекува и ревматизъм с орлово масло.
Дядо Генко
Използвал е много интересни средства и методи за лечение. Голяма част от болните лекува с отвара, която сам си е приготвя. Тя включвала използването на изсъхнал и стрит език от куче.
Хаджи Евтимий
Слави се е като добър лечител, занимаващ се предимно с вътрешни болести, но е извършва и някои операции.
Дядо Атанас
Той е народен лечител, ивестен с лекуване на беса. Спазвал определен принцип: първото, което праве е да изтегли нечистата кръв от раната, след което мястото на ухапването посипва с жълт прах. Има сведения, че разрязва вените под езика на ухапания, след което мястото намазва със стрит чесън.
Ангелуш Трифонов
Роден е през 1827 година в Силистра. Става е известен с лечебната дейност, която упражнява, използвайки като основно средство - свещена вода.
Хаджи Ламбри
Роден е през 1851 година и е има принос в лекуването на "женските заболявания".
Хаджи Христо
Продобива е известност най-вече с успеха си при лечение на маларията, но освен това се е занимава и с лечението на различни рани и екземи.
Матей Преображенски
Съратникът на Васил Левски, се сочи за един от най-интересните български народни лечители през епохата на Възраждане. Успял да спаси голям брой деца, болни от дифтерит. Освен с билки и треви, лекувал болните и с горещо вино, препечен хляб и др.
***
Макар да са прилагали предимно обща медицина, по-голямата част от лечителите са били насочени към определен клон от медицината - вътрешни болести, хирургия и др.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
Васил Стефанов, "Българската медицина през Възраждането"
СТАТИЯТА е свързана към
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- "Рибен буквар" - първият български учебник
- История на Петър Берон
- Училища и обучение на българските медици през Възраждането
- Образование и обучение на Петър Берон
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Дисертация на Петър Берон - тазомер и ембриометър
- История на Иван Богоров
- Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев
- Развитие на спешната медицинска помощ в България
Коментари към Български народни лечители през Възраждането