Училища и обучение на българските медици през Възраждането
От 1832г. до 1868г.
През първата половина на 19 век българите, а и останалите поданици на Османската империя, желаещи да изучават медицина, се насочват към страните в Западна Европа (Италия, Франция и др.).
Те нямат друга възможност за такова обучение, тъй като в Букурещ или Цариград школите по медицина се създават доста по-късно.
Към втората половина на 19 век българските младежи започват да се насочват и към Русия, когато медицинското обучение там придобива по-голяма популярност.
Военно-медицинско училище в Цариград
Има противоречиви данни относно създаването на медицинското училище в Цариград, но най-вероятно това става през 1832 година и негов основател е Султан Махмуд II.
До 1868 година в училището се обучават военни, които са включвани към турската войска като военни лекари.
Гражданско медицинско училище в Истанбул
Гражданското медицинско училище е създадено по инициатива на Садих Ефенди през 1868 година. Това е нова възможност за народите от многонационалната империя, но в първите 26 години от създаването на двете медицински училища сред постъпилите няма българи, които по това време не са признати за отделен етнос от султана.
Военно-медицинско училище в Букурещ
Първото медицинско училище в Румъния е създадено през 1841 година по инициативата на Н. Крецулеску. Първоначално, в появилата се малка школа се изучава предимно хирургия.
По-късно, през 1856 година, тя се развива, превръщайки се в Национално училище за медицина и фармация. Младежите са подготвяни в 2 групи:
- 1 група: Получават диплома за бакалореат по физически и естествени науки. След завършване на обучението се водят "фелдшери".
- 2 група: Получават диплома за лиценциат по медицина и хирургия. Водят се лекари без докторат. Право да упражняват професията имат в Букурещ и земите на север от Дунав. За да практикуват в България, те трябва да държат изпит пред комисия от турски лекари. По-голямата част от българските студенти в Румъния не се задоволяват с това и продължават обучението си на Запад, за да получат медицински докторат.
През 1869 година училището се е разсраства и става медицински факултет, с което образованието, получавано там, започва да се доближава до това в Западна Европа.
Това увеличава и броят на българските младежи, желаещи да учат в него. Има данни, че точно в този факултет преди Освобождението има двама български професори:
- д-р Петър Протич – хирургия;
- д-р Георги Атанасович – съдебна медицина, патология и токсикология.
Известно е, че през Възраждането Западноевропейската школа е дала на българската медицина общо 30 лекари, Цариградската – 53 лекари, Московската – 16, а Букурещката – 28.
Интересно
През 1816 г. във Вюрцбург д-р Ат. Богороди става първият българин, който защититава дисертация за доктор през Възраждането. Тя е озаглавена "Betrachtung Uber die Verdaung im menchliechen Magen", като темата е свързана с изследвания в областта на стомашната медицина.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
1.Васил Стефанов, "Българската медицина през Възраждането"
2.Владимир Василев, Христо Големанов, "История на медицината в България"
СТАТИЯТА е свързана към
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- "Рибен буквар" - първият български учебник
- История на Петър Берон
- Образование и обучение на Петър Берон
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Дисертация на Петър Берон - тазомер и ембриометър
- История на Иван Богоров
- Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев
- Развитие на спешната медицинска помощ в България
- Българските билки свързват древните лечебни практики с науката и успехите на лекарствената индустрия
Коментари към Училища и обучение на българските медици през Възраждането