Д-р Дънкан Макдугъл и теорията му, според която човешката душа тежи 21 грама
От 10.1901г.
Дънкан "Ом" Макдугъл (1866-1920) е американски лекар, който на 10 април 1901 г. в Дорчестър, Масачузетс извършва един необичаен по своята същност експеримент. Той се опитва да докаже, че човешката душа има маса и следователно тя може да бъде претеглена - точно 21 грама.
В експеримента на д-р Макдугъл взимат участие шестима пациенти на смъртно легло, които малко преди да починат са поставени на специално пригодена за целта везна. Медикът има намеренията да претегли всеки пациент преди и след кончината му, за да разбере дали съществува някаква разлика, дори и минимална, в масата му.
Участниците в експеримента са подбрани въз основа на това колко скоро се очаква да настъпи смъртта им. Сред тях има петима мъже и една жена.
В компанията на петима други лекари д-р Макдугъл внимателно измерва теглото на първия пациент преди смъртта му. След като той умира, лекарите стават свидетели на нещо много любопитно. Теглото на пациента е с 3/4 от унцията по-малко – т.е. с 21 грама.
Експериментът продължава и резултатът при следващия пациент е сходен. Д-р Макдугъл усеща, че е напът да открие нещо необикновено и изключително важно. В статия от 11 март 1907 г., публикувана в New York Times, пише следното:
"В момента, в който животът прекъсна, противоположната везна се наклони удивително внезапно – сякаш нещо изведнъж бе повдигнато от тялото. Незабавно бяха извършени обичайните приспадания за физическа загуба на тегло и бе открито, че все пак има една унция тегло, която не е отчетена." |
Петимата лекари извършват поотделно измервания и след това сравняват резултатите. Загубата на тегло при отделните пациенти се различава, но при всички е регистрирана такава. За съжаление, само резултатите на 4 от пациентите могат да бъдат зачетени, поради механични проблеми или преждевременна смърт на човека, преди да бъде инсталирано и подготвено самото оборудване.
На какво се дължи разликата от около една унция (28 гр.) в теглото на хората?
Под внимание са взети всички променливи – от въздуха в дробовете, до телесните течности. Загубата на между 21 и 28 грама си остава необяснима. При третия пациент случаят е дори по-особен. Той запазва теглото си непроменено цяла минута след смъртта си. Но след 60 секунди лекарите отчитат загуба от 1 унция тегло. Д-р Макдугъл обяснява този прецедент по следния начин:
"Вярвам, че в този случай става въпрос за флегматичен мъж с бавна мисъл и действия, чиято душа увисва в тялото му след смъртта, в минутата, която следва преди освобождаването й. Не съществува друго обяснение и това е нещо, което би могло да се случи при мъж с подобен темперамент." |
След приключването на експеримента и обсъждането на резултатите с другите лекари, взели участие в него, те стигат до заключението, че загубата на тегло при всеки човек се равнява на 3/4 от унцията. Така д-р Макдугъл създава теорията, че човешката душа тежи 21 грама.
Д-р Макдугъл повтаря опита и с 15 кучета. Резултатите показват, че няма никаква разлика в теглото на животните преди и след тяхната смърт. Така медикът стига до заключението, че само хората имат душа.
През 1917 г. Х. Лав. Туининг, учител по физика в политехническа гимназия в Лос Анджелис, извършва същия експеримент, но с мишки. Резултатите са сходни с тези на Макдугъл – не се забелязва разлика в теглото на гризачите преди и след смъртта им.
Как се въприема опитът на доктор Макдугъл?
Д-р Макдугъл е уважаван лекар в Хавърхил и ръководител на Научното общество, което извършва проучвания в тази област в продължение на 6 години преди самия експеримент. Въпреки че опитите му днес се възприемат като неетични, необикновените резултати все още предизвикват много спорове, критики и религиозни вълнения, предимно заради методологията му.
Д-р Макдугъл признава, че за да бъдат потвърдени резултатите му, трябва да бъдат извършени още много проучвания. Всъщност, това е и основната критика на неговите съвременници - експериментите са направени с прекалено малък обсег, не може да се направят изводи само от пет замервания. С това самият доктор Макдугъл е напълно съгласен, но вече има нов интерес - той пренасочва вниманието си към нещо още по-езотерично – заснемането на самата душа, докато тя напуска човешкото тяло.
За съжаление, експериментите за определянето на теглото на човешката душа са връхната точка в кариерата на д-р Макдугъл, с която той става световно известен. Лекарят умира през 1920 г.
Къде е всъщност истината?
Теорията за тежестта от 21 грама е много интересна и можете да я откриете в огромен брой научни, псевдо-научни и открито езотерични варианти. Науката има още какво да каже по темата:
- Неговият съвременник Аугустъс П. Кларк (своевременно след експеримента на д-р Макдугъл ) отбелязва, че смъртта е свързана с внезапно повишаване на температурата, при което има и изпотяване- което е напълно логично обяснение за липсващите грамове. Дебатът е в списанието Американска медицина и продължава почти една година.
- Интересна гледна точка, споделяна от много учени след това е възможността за грешка в измерването, поради неточен кантар.
- Има случаи на учени, които повтарят експеримента с животни и констатират повишаване на теглото след смъртта.
- През 2003 излиза филм, който се казва "21 грама" и разказва за историята на експеримента.
- Все още никой не се е осмелил да повтори експеримента на д-р Макдугъл с хора.
снимка: alchetron.com
Публикацията е допълнена и осъвременена на 25.06.2020.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВЯРА, НАДЕЖДА, ЛЮБОВ - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ЗА ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ХОРАТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СЛЕДИТЕ НА ДУШИТЕ - МАЙКЪЛ НЮТЪН - ХЕРМЕС
НЕДЕЛНИ РАЗГОВОРИ ЗА ДУШАТА - ОПРА УИНФРИ - ХЕРМЕС
КЛЮЧЪТ НА СОЛОМОН - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
БОГОВЕТЕ НЕ ПИШАТ - ВЕЛИЧКА НАСТРАДИНОВА - ХЕРМЕС
Библиография
https://www.historicmysteries.com/the-21-gram-soul-theory/
СТАТИЯТА е свързана към
- Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
- Психологическият трик студено четене — ето как да го усвоим
- Хапчето на Джеймс Морисън – лек за всички болести през 19-и век
- Британската лечителка Сара Мап и ортопедичната й практика в Англия през 18-ти век
- Наистина ли учените доказаха живота след смъртта
- Астрология и психология — защо хората вярват, че звездите им говорят
- Распутин: Божи човек, мистик, лечител и… развратник
- Правилата на успешната заблуда - 13 ключови умения
- Изразяването на емоции върху хартия помага за по-бързото лечение на рани
- Поглъщащите грехове - странна професия, практикувана столетия на Британските острови
Коментари към Д-р Дънкан Макдугъл и теорията му, според която човешката душа тежи 21 грама