Зараждане на биологията
От 1930г.
Историята на биологията проследява развитието на живия свят от древността до наши дни. Въпреки че концепцията за биологията като наука възниква през 19 век, биологичните науки произлизат от традициите на медицината и на естествената история и достигат до аюрведа, древната египетска медицина и трудовете на Аристотел и Гален, античния гръко-римски свят. Представата за биологията се доразвива през Средновековието от ислямските лекари и учени, сред които е и самият Авицена.
По време на европейския Ренесанс и ранния етап на модерния период, биологичната мисъл създава своеобразна революция в Европа благодарение на подновения интерес към емпиризма. Непрекъснато се откриват и много нови организми. Видни представители на това движение са Везалий Уилям Харви, който експериментира и провежда внимателни наблюдения по физиология. Натуралисти като Линей и Буфон, започнали да класифицират разнообразието на живите организми от множеството фосилни данни, изучават развитието и поведението на организмите. Откритието на микроскопията разкрива неизвестният до този момент свят на микроорганизмите. Впоследствие се полагат основите на полагане на клетъчната теория.
През 18-ти и 19-ти век, биологичните науки като ботаника и зоология придобиват в професионалния характер на научни дисциплини. Лавоазие и други учени, занимаващи се с физика започват да обвързват живата и неживата материя с неоспоримите аргументи на физиката и химията. Изследователите-натуралисти като Александър фон Хумбълт са заинтересовани от взаимодействието между организмите и тяхната среда. Начините на функциониране на тази връзка зависят в голяма степен от географията. Така се полагат основите на дисциплините биогеография, екология и етология. Натуралисти започват да отхвърлят есенциализма и да осмислят значението на изчезването и изменчивостта на видовете. Клетъчната теория предоставя нова перспектива на фундаменталната основа на живота. Тези събития, както и данните, получени от изследвания по ембриология и палеонтология, са синтезирани в "Теория за еволюцията чрез естествен отбор" на Дарвин. В края на 19-ти век след опровергаването на идеята за спонтанното самозараждане все още не е изяснено как функционира унаследяването.
В началото на 20 век, преоткриването на труда на Мендел води до бързото развитие на генетиката от Томас Хънт Морган и неговите ученици. От 1930 г. комбинацията от популационната генетика и теорията естествения подбор се трансформират в "неодарвинов синтез". Новите дисциплини се разработват бързо, особено след като Джеймс Уотсън и Френсис Крик представят структурата на ДНК. След създаването разкриването на част от генетичния код биологията до голяма степен се разделя на няколко основни направления – едни от тях се съсредоточават върху организмите, организмовите групи и сферите, свързани с областта на клетъчната и молекулярната биология. До края на 20 век се зараждат нови области като геномика и протеомика. Те обръщат внимание на молекулярните техники, а молекулярните и клетъчни биолози изследват взаимодействието между гените и околната среда, както и на генетиката на естествените организмови популации.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУКАТА ОТ СВЕТА НА ДИСКА II: ГЛОБУСЪТ - ТЕРИ ПРАТЧЕТ, ИЪН СТЮАРТ, ДЖАК КОЕН - СИЕЛА
1001 СВЕТИЛИЩА - ТОМ 5: МЕГАЛИТНАТА СТРЕЛЧА - ПЪТЕВОДИТЕЛ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НОВАЛАК 3 1-3 години 400 г
ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
КАЛИВИТА ИНФАНТ ФОРМУЛА ПРЕ СТЕПС ДЕЙЛИ мултивитамини за бебета 60 мл
Библиография
1. http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_biology
СТАТИЯТА е свързана към
- Перорално приложение на медикаментите
- Пубертет при момичета
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- История на руската медицина
- Най-странните елементи, които човечеството познава
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Високите токчета през древността: египетските месари ги носели, за да ходят над кръвта на убитите животни
- История на човешките раси
- История на българската фармация
Коментари към Зараждане на биологията