Медицинският трактат "Тротула" – произход и организация на съдържанието
От 1199г.
През 12-ти век южният италиански пристанищен град Салерно, в който бил "роден" медицинският тракат "Тротула" се славел с имиджа си на важен център, където каноните на арабскиата медицина били представени за пръв път в Западна Европа.
Любопитен е фактът, че споменавайки медицинското училище в Салерно през 12 век, историците всъщност са назовавали и неформалната общност от преподавателите по медицина и техните ученици, които през цялото столетие на 12-ти век участвали в разработването и утвърждаването на различни официални методи за преподаване и провеждане на изследвания в областта на медицината. Добре е да се има предвид, че първите утвърдени концепции, касаещи създаването на методите за преподаване по медицина, се появили едва през 13 век.
Творбите "Състояние на жените", "Терапии за жени" и "Козметика за жени" са по-известни с общото си наименование - "Тротула". Те обхващат темите за женското здраве (от раждането до козметиката), позовавайки се на различни източници (от писмените трудове на Гален до устните предания, разказващи за някои полезни практически медицински препоръки). И трите творби са различни от гледна точка на тяхната организация и съдържание. Първата и третата се разпространявали анонимно, докато съдържанието им не било обединено с "Терапии за жени" в края на 12 век.
През следващите няколко стотин години, трактатът "Тротула" започнал бързо да се разпространява не само в пределите на Италия, но и в цяла Европа, достигайки апогея на своята популярност през 14-ти век. Към днешна дата съществуват запазени повече от 120 копия на творбата, преведени на латински, но освен тях има и над 60 запазени копия, написани на различни европейски езици.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Trotula
СТАТИЯТА е свързана към
- История на медицинския трактат "Тротула"
- Средновековието: славно време за медицинския трактат "Trotula"
- Съвременни дебати, касаещи авторството на медицинския трактат "Tротула"
- Аарон – лекарят от Александрия, живял през 7 век
- "Трактат за вътрешните болести" на Ней Цзин: класическият труд, разказващ за древнокитайската лечебна практика
- "Wound Man": емблематичният хирургически труд от 15 век, 1 част
- "Wound Man": емблематичният хирургически труд от 15 век, 2 част
Коментари към Медицинският трактат "Тротула" – произход и организация на съдържанието