Медицински план на Авъл Корнелий Целз, описан в "De medicina" и "Artes"

От -25г. до 50г.
Авъл Корнелий Целз (живял от 25 г. пр. Хр., до 50 г. след Хр.) е римски енциклопедист, автор на запазения медицински трактат „De medicina” (За медицината), част от енциклопедията му "Artes" ("Изкуства"), който първи предлага на съвременниците си в теоретичен и медицински план своеобразна времева линия на древногръцката медицина. Трактатът е в осем книги и единствената част, запазена от енциклопедията на Целз, която включва още и следните области: селско стопанство, военното дело, риторика, философия и право.
В лингвистичен аспект Целз трансформира гръцката специализирана лексика и поставя основите на гръко-латинската медицинска терминология. Изследването на римския автор започва с исторически бележки за развитието на гръцката и римската медицина, отнасящи се до периодизацията в медицинската история до 30-те години на първи век след Христа, когато Целз издава енциклопедията си. Събраните откъси от римските автори съставят мозаечен образ на биографията му, защото днес има много малко данни са съхранени за нея.
В текста следва историческо изложение на гръцката и римската медицинска история, кратко съдържание на осемте книги, представяне на анатомичната и клиничната терминология, описание на основните видове заболявания, физикални терапии, хирургически лечения и използваните лекарствени форми.
В лингвистичен план е анализиран езикът и стилът на автора, фразеологичните единици, метафорите, сравненията, метонимиите, отглаголните и деминутивните съществителни имена. Дадени са примери за стиловите характеристики на произведението, фигурите, речта и използваните модели за експресивност на израза.
В края на изследването е съставен речник на специализираната лексика, в чието съдържание са изведени използваните термини, придружени с етимология и примери при многозначните лексеми.
В монографията е използван компонентният анализ с цел характеризиране на ономасиологичните признаци на първичната и вторичната номинация, предаването на старогръцката терминология и заместването й с латинска, интеграцията на общоупотребимите латински думи в медицинската реч.
Статията е част от историята на:
Библиография
1. Ирена Станкова, "Античното лечебно изкуство според De medicina на Авъл Корнелий Целз"
СТАТИЯТА е свързана към
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Египетски хирургични инструменти
- Символизъм на египетските амулети
- Развитие на римската медицина
- Създаване на медицинската терминология в "De medicina" от Авъл Корнелий Целз
- Имена на известни египетски лекари
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Употреба на билки и билкови лекарства в Древен Египет отпреди 1500 години
- Значение на медицинския трактат "De medicina"
- Въздействие и употреба на афродизиаците
Коментари към Медицински план на Авъл Корнелий Целз, описан в "De medicina" и "Artes"