Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
От 10.1.-1550г. до 1872г.
Подобно на папируса, носещ името на Едуин Смит, този на Еберс (известен още като Еберс папирус), също бил притежание на американския колекционер на антики и известен лихвар до 1862 година. Няма категорични данни за произхода му, но се предполага, че е бил открит, положен в краката на египетска мумия в окръг Асасиф, в некропола в Тива.
Папирусът остава в колекцията на Смит поне до 1869 година, когато се е появил в каталога на търговец на антики, придружен от примамлива реклама, касаеща "голям медицински папирус, който е притежание на Едуин Смит, американски колекционер от Луксор."
Папирусът е закупен през 1872 година от немския египтолог и романист Георг Еберс (роден в Берлин, 1837), на когото е наименуван впоследствие. През 1875 г. Еберс публикува факсимиле (репродукция) с английско - латинска лексика и въведение, но то не е преведено до 1890 г., докато с това не се заема Х. Йоахийм.
Документът е откупен от музея в Лайпциг. По време на Втората световна война силно пострадал при бомбардировките, след което някои от неговите части са запазени само като фрагменти. В момента се съхранява в библиотеката на Лайпцигския университет.
Папирусът на Еберс е написан приблизително през 1550 г. пр. Хр. и е сред най-старите и важни медицински папируси на Древен Египет. Счита се, че е бил копиран от по-ранни текстове, актуални още през 3400 г. пр. Хр. Той представлява свитък от 110 страници с дължина в разгънато състояние около 20 метра.
Медицинският документ е написан в жреческа египетска писмена форма, съхраняваща един от най-обемните записи за лекарствата, известни на човечеството. Свитъкът съдържа около 700 магически формули и средства за защита. Той съдържа и много заклинания, предназначени да отблъскват болестотворните демони и е доказателство за дългата традиция, съчетаваща емпиричния опит с религията.
Папирусът има специален пасаж, наречен "трактат за сърцето". Отбелязва се, че сърцето е главният "снабдител на кръв, която се движи по специални канали, прикрепени към всяка част на тялото". Египтяните изглежда са знаели малко за бъбреците, което ги кара да сочат неправилно сърцето за отправна и насочваща точка за кръвта и другите телесни течности. Слятали, че то насочва тези течности към различните съдове, които са разположени във всички телесни части.
Психичните разстройства също са описани подробно в отделна глава в папируса на Еберс, наречена Книга на сърцата. Нарушения като депресия и деменция са също са добре обхванати. Симптомите на тези заболявания показват, че египтяните също като съвременните хора са били засягани от душевни и физически болести.
Папирусът съдържа глави, засягащи диагностициране на бременност, контрацепция, гинекологични заболявания, чревни, паразитни, очни, кожни заболявания, стоматология, хирургично лечение на абсцеси и тумори, кости и изгаряния. за първи път в него са описани симптоми, отговарящи на мигрената.
Примери за лекарства, записани в Еберс папирус
1. Срещу астма
Препоръчва се смес от билки, загрята на тухла, за да може страдащият да вдиша благоуханните пари.
2. Срещу болки в корема
Приготвя се очистително лекарство, съставено от равни части краве мляко, стрити на едро пшенични зърна и мед. Приготвяла се каша, която се вземала по четири пъти през деня.
3. Срещу чревни болки
В краве масло се изпържват цветове на жълта комунига и с така приготвения мехлем се намазвала болезнената част от корема.
4. Срещу набези на плъхове
Стопяват се мазнини от котка. С тях се маже тялото, а миризмата на котешката мас отблъсквала плъховете.
5. Лек срещу смъртта
Половин глава лук и пяната от светло пиво, древните египтяни считат за "чудесно средство за защита срещу смъртта."
6. Средство срещу гвинейски червеи
"Увийте показващия се край на червея около пръчка и бавно я издърпвайте навън" (3500 години по-късно, това все още е стандартното лечение при това заболяване).
7. Медицинска употреба на "охра и лечебни глини"
Този тип лечебни глини (известни като лечебна хума) съдържат минерали като хематит и лимонит. Например червената хума се е предписва от древните лечители за различни чревни и очни оплаквания. С жълта хума египетските лекари са третирали урологичните проблеми.
Период на създаване и съдържание на папируса на Еберс
Предполага се, че известният медицински документ е написан по време на деветата година от управлението на Аменхотеп I (ок. 1534 г. пр.н.е.). Тази година е близка до тази на съставянето на папируса на Едуин Смит. Въпреки това, една част от папируса е с много по-ранен произход. За разлика от папируса на Едуин Смит, този на Еберс е съставен от множество различни медицински текстове, повечето в случаен ред. Този факт свидетелства за поетапното събиране на информация, което е продължило изключително много години. Структурата на папируса е организирана в отделни точки, всяка от които е разположена в блокове с конкретни медицински заболявания и представлява своеобразна медицинска енциклопедия за древните египетски лекари.
Първи, втори и трети параграф съдържат магически заклинания, предназначени за защита от свръхестествена намеса, тяхното диагностициране и лечение. Те се следват от голям раздел, посветен на стомашните заболявания (khet). Наблегнато е на чревните паразити в параграфи 50-85. (Bryan 1930:50)
Кожните заболявания, със средствата за защита, съставят три отделни категории - иритативни, ексфолиативни и улцерозни заболявания, включени в параграфи 90-95 и 104-118. Болести на ануса, присъстващи в раздела за храносмилателната система обхващат 132-164 параграф, а след тях стилът на писане се изменя коренно.
Съдържанието на параграф 207 въвежда читателите в утвърдения стил на медицинския документ. Съставен е от кратък трактат, касаещ сърцето (точки 208-241).
Параграфи 242-247 съдържа средства за защита, за които се счита, че са направени и са се използвали от различните египетски божества. Следващият раздел продължава методи на лечение на заболявания на главата, без да се прилагат защитни средства, направени от боговете.
Параграф 250, касае лечението на мигрена. Последователността отново се прекъсва в параграф 251. Акцентира се върху действието на медикаментите, а не толкова върху мигрената.
Параграфи 261-283 се занимават с уронарния тракт и с видовете лекарства, преодоляващи определени заболявания, свързани с него. Останалата част от текста, обсъжда медицинското състояние на косата (точки 437-476), травматичните наранявания като изгарянията и прободните рани (точки 482-529).
Параграфи 627-696 се занимават с мускулната релаксация. Близкоизточният технически университет предлага превод, в който йероглифът, означаващ мускули има възможност да означава и кухи съдове (артериална, венозна и капилярна мрежа) или мускулна тъкан.
Папирусът в последните си абзаци разглежда заболяванията на езика (параграфи 697-704), дерматологичните състояния (параграфи 708-721), стоматологични проблеми (параграфи 739-750), заболявания на ушите, носа и гърлото (точки 761-781), както и гинекологични болести (точки 783-839).
Статията е част от историята на:
СТАТИЯТА е свързана към
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Символизъм на египетските амулети
- Лекари в Древна Гърция
- Медицински папируси, разказващи за историята на египетската медицина
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
- Въздействие и употреба на афродизиаците
- Основи и развитие на историята на медицината в Древна Елада
- Рецепти за рани на Хипократ
- Имена на известни египетски лекари
Коментари към Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина