Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
От -1600г.
Хигиената сред древните египтяни е заемаа значимо място във всекидневието им. Поддържането на лична хигиена е съществена част от ежедневието на всеки от древните обитатели на поречието на Нил.
Древноегипетските лекари са полагали огромни грижи, намесвайки се непрекъснато във всекиднението на хората, за да ги предпазят от върлуващи болести. Не са случайни твърденията на много древни историци, които описват египетският народ за един от най-здравите народи в света.
Целта на общественото здраве в Древен Египет е да защити в най-голяма степен населението от разпространението на заразни болести и да поддържа жителите толкова здрави, колкото е възможно. Такъв е един от основните приоритети в общество.
До архитектите, изградили огромни пирамиди, гробници и храмове стоял и лекар, който се е грижел за тяхната хигиена и здраве. При избухването на епидемия се откриват санитарни лагери, където болните са били поставяни под стриктна карантина.
Чистотата е важна част от египетския начин на живот, въпреки че сред основните причини за високата степен на хигиена стоят религиозните възгледи, а не здравните предпоставки. Египтяните задължително мият тялото си един път на ден.
В по-бедните египетски къщи е има специална стая, в която обитателите й се обливали с вода, в богатите къщи има бани, а в дворците - дори басейни за къпане. Интересно е да се отбележи, че египтяните не използват сапун за миене на ръцете. Вместо него те използват пепел и каолин.
Данни за напредъка на общественото здраве в Древен Египет са съхранени в някои медицински папируси, датиращи от около 1600 г. пр.н.е. Личната хигиена и добрият външен вид са важна част от живота, а много от жителите на Египет носят грим около очите си, за да се предпазят от болести.
Жените са обръщат доста голямо внимание на своя външен вид и са много суетни. Използват парфюми, гримове, лак за нокти и други тоалетни принадлежности. След баня дори някои от тях си правят масажи с различни масла.
Голямо внимание се е обръщало и на хигиената при хранене. То е било контролирано основно от жреците. В менюто на египтяните рядко присъства месото.
Има исторически сведения, че при клане на животни, които са предназначени за консумация, кланицата е стриктно наблюдавана и следена от група лекари. Те дават своето разрешение или забрана за консумацията на месото от закланото животно.
Тъй като египтяните са смятали, че една от причините за болестите било и преяждането, жреците са налагат периоди, в които се пости и се дават разхлабителни средства за прочистване на тялото. Като очистително средство са използва най-вече майчиният лист.
Осигуряването на вода, която да бъде качествена за пиене от хората и домашните им животни е много важна част от предотвратяването на разпространението на различни заразни болести.
Водата за пиене египтяните съхраняват в големи керамични съдове и кожени мехове. Водата, която изпозват като питейна била основно от река Нил. Още от древни времена те филтрират водата през урни от печена пръст.
В по-късния исторически период, по препоръка на екипетските лекари, водата на фараона се е преварявала. Като хигиенна мярка се е правело и обрязването на мъжете, което древните наричат "себет". Египетското обрязване е правено не през първите няколко дни от раждането на детето, а след навлизането му в пубертета.
Често в домовете на древните обитатели на Египет се използват мрежи против комари. Не е известно дали са предназначението им било за да се предпазват от малария и други болести, или просто защото не искали да бъдат ухапани от насекомите.
Задължение на жреците е да измиват себе си, почти всекидневно да изпират дрехите и да поддържат чисти приборите за хранене. Това се прави поради религиозна причина, а не толкова за поддържането на добро здравословно състояние. Въпреки че хигиенните практики помагат за тяхното добро здраве, чистотата при древните египтяни е възприемане като изискване на богове.
Библиография
1. Л.Бабинов, "Древната египетска медицина"
СТАТИЯТА е свързана към
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Символизъм на египетските амулети
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Лекари в Древна Гърция
- Медицински папируси, разказващи за историята на египетската медицина
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
- Въздействие и употреба на афродизиаците
- Основи и развитие на историята на медицината в Древна Елада
- Рецепти за рани на Хипократ
- Имена на известни египетски лекари
Коментари към Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет