Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
От 8.3.-1279г.
Голяма част от тежкопротичащите заболявания, засягали голяма част от египетския народ са характерни и за съвремието.
Макар и да са имали доста оскъдни познания в началото, египетските лечители са обръщали голямо внимание на всеки отделен египтянин, проявяващ симптоми на заболяване.
Паразитни болести
Шистозомиаза (bilharziasis)
От трите основни вида на platyhelminth Schistosoma червеи, най-разпространен в Египет е S. mansoni и S. Haematobium. Налице е сложният жизнен цикъл, съчетаващ редуване между два гостоприемника и охлювите от рода Bulinus. Инфекцията засягала хората, които влизали в контакт със заразен воден басейн.
Червеят прониквал в здравата кожа, навлизал във вените на човешкия организъм. Основният симптом за присъствието на паразита е хематурия, водещ до сериозна анемия, загуба на апетит, инфекция на пикочните пътища и загуба на устойчивост на други заболявания. Това правело нетрудоспособни засегнатите от паразита египтяни.
Един от най-добрите археологически примери за съществуването на шистосомиаза в Древен Египет е откритието на калцирани яйца в тялото на мумия от 21-ва Династия от Накхт. След медицински преглед на мумията не само показва наличие на консервирани тении, но и на яйца на Haematobium Schistosoma. Има и промени в черния дроб в резултат на инфекцията.
Трихинелозата и различните болести, причиняващи се от паразитни червеи са широко разпространени по бреговете на Нил и били сериозен проблем за много от обитателите на Страната на фараоните.
Комарите разпространявали филарийни червеи, водещи до обезобразяване, възприело името елефантиазис. Тази болест не е била толкова широко разпространена в Древен Египет, но е причинявала големи страдания на жертвите си.
Бактериални и вирусни инфекции
Туберкулоза
Има сведения за наличието на туберкулоза в Неспаренах, жрец на Амон от 21 династия. Той показва типичните признаци на болестта. Рухер изследва мумията и публикува данните в доклад, който остава пример за най-добре удостоверен случай на гръбначна туберкулоза от древен Египет.
Всички известни възможни случаи, като се започне от Додинастичния период до 21-ва династия се разглеждат от Морс, Брокуел и Уко през 1964 година. Събират проби от мумии на хора, живели в Додинастичния период.
Рецензентите на доклада са съгласни, че е имало малко съмнение, че туберкулозата е причина за патологични промени в повечето от изследваните мумии. В някои случаи, не е било възможно да се предени дали причината за смъртта е вследствие на фрактури, остеомиелит или костни кисти.
Туберкулозата и проказата са силно разпространени в Древен Египет. Някои учени и изследователи смятат, че проказата произхожда от именно от Египет и впоследствие се разпространява до Европа по търговските пътища.
Полиомиелит
За наличието на вирусната инфекция, засягаща гръбначния мозък може да съди по откритите мумии на хора, преживяли острия стадий приживе. Фараонът Сиптах, както и мумии от 12-та династия са едни от най-известните примери за случаи на полиомиелит.
Инфекциозните заболявания се ширели сравнително често сред населението в долината на река Нил, където на практика било заселено почти повсеместно. Честотата им зависела най-вече от сезона. Едрата шарка, диарията, дизентерията, коремният тиф и жълтеницата са били сред основните причини за смърт през пролетта и лятото.
Преливащата вода вследствие на честите наводнения носела със себе си разнообразни болести, от които маларията е най-честата. Тя причинявала смъртта на много хора най-често през есента и зимата.
Насекоми като маларийния комар и основният причинител на трахомата, засягат много хора и създават епидемии, за които се разказва в немалко египетски документи.
Друго изключително заразно заболяване, за което се смята, че се е зародила именно в Египет е чумата. Данни за заболяването са съхранени в древни египетски папируси.
Очните инфекции са често срещано явление в целият континент Африка.
Деформации
Многобройните изображения на хора с гърбици показват колко много египтяни са страдали от заболяването, но най-ранните примери за него са от Додинастичният период. Открити са керамични фигурки на хора с ъглова кифоза.
Нанизъм
Статуята на Сенеб може би е класически пример за нанизъм в Египет. Гробницата и статуята на Сенеб и неговото семейство ясно показва, че хората с това заболяване са били приемани като пълноправни членове на обществото.
Тежкият физически труд причинявал големи щети на костите и ставите на работниците, само след няколко години активна работа. Тези, които доживявали до преклонна възраст били жертви на същите слабости и заболявания, тормозещи и съвременното възрастно население (сърдечно-съдови заболявания, деменция, артрит, от който дори Рамзес II, управлявал Египет от 1279 пр.н.е. до 1213 пр.н.е. е страдал със сигурност).
Вродените заболявания не били рядкост и често водели до ранна смърт сред децата. За това свидетелстват множеството погребани мумии на деца. Причините за това може да са непостоянната околна среда, хранителни или социални.
Браковете между много близко родствени хора не били рядкост сред царското общество. За това явление ясно свидетелстват наскоро открити шестопръсти мумии, а нерядко са откриват и мумии със заболяването "Спина бифида". То се причинява от дефект при вътреутробното развитие и води до нарушения в развитието на гръбначния стълб.
Различните видове злокачествени тумори са почти толкова често срещани, колкото и днес.
Диетични недостатъци в менюто на древните египтяни
Ограничената диета, причинявала или обостряла редица заболявания, някои от които имали фатален изход. Немалко в хилядолетната история на Древен Египет били годините, когато недохранването е било широко разпространено. Зъбите на древните египтяни подсказват, че здравето им е било доста лошо, но в течение на годините след подсигуряване на условията и увеличаване на земеделските добиви здравето на египетското общество бавно се подобрявало. За съжаление това не било толкова осезаемо, защото дори, когато имало сравнително добър достъп до храни, ръстът на хората бил доста нисък.
Възрастните мъже, живели във времето на Средното царство достигали височина до около 1,60 метра, а жените около 10 cм по-малко. Останки от 400 жители на Гиза, са открити от Аера Лехнер. Доказвано е, че тези хора са водили изключително беден и оскъден живот, почти всички имали признаци на недохранване, а немалка част от тях имали хематологични нарушения, установени от взетия костен материал. Това предполага наличието и на много други заболявания.
Коремни болести
Пациентите със стомашни болки били обстойно преглеждани. В египетската медицина стомахът е имал определено наименование - "ро-иб" или "ро-н-ил".
Когато болките в стомаха били придружени с висока температура веднага се е пораждало съмнението за жлъчно-чернодробен проблем – остър холецистохепатит.
Когато стомашните болки били съпътсвани и с тежест в крайниците и впоследствие цялото тяло, се е смятало, че пациентът има лениво храносмилане. За лечение използвали стрити костилки от фурми, които трябвало да приемат заедно с бира.
За справяне с хроничен запек използвали смес от мас на гъска, сладка бира и мед. Сместта е трябвало да се приема 4 пъти на ден.
Хемороидите и пролапсът на ректума са лекували с очистителни средства.
Сърдечни болести
Сведенията за болестите на сърцето са били по-бедни на информация по онова време. Много често в папирусите е споменавано заболяването "Шез", характеризиращо се с чувство на парене в сърдечната област.
Силното сърцебиене и "бодежи" в сърцето лекували с клизма. Разтворът включвал: зехтин, мед, мляко, смокини, кервиз, горицвет и столетник.
Библиография
1. Л.Бабинов, "Древната египетска медицина"
СТАТИЯТА е свързана към
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Символизъм на египетските амулети
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Лекари в Древна Гърция
- Медицински папируси, разказващи за историята на египетската медицина
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
- Въздействие и употреба на афродизиаците
- Основи и развитие на историята на медицината в Древна Елада
- Рецепти за рани на Хипократ
- Имена на известни египетски лекари
Коментари към Заболявания, засягали голяма част от египетския народ