Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Повелия – островът на заточените чумави и психоболни

Повелия – островът на заточените чумави и психоболни

от 11 дек 2017г., обновено на 31 авг 2023г.
Редактор: Виктория Милова
Повелия – островът на заточените чумави и психоболни - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 1793г.

Известно като едно от местата, където законът следва да ви възпре да отидете, остров Повелия се намира точно до брега на Северна Италия близо до Венеция. Повечето хора, които планират пътуване до тази красива част на света, логично си представят романтични места за разходки и най-вече - ренесансово изкуство. Но това не може да се каже за Повелия.

Някои посетители все още проявяват любопитство към малкия, скандален италиански остров, който някога е бил последен дом за хилядите жертви на черната чума. Мястото служи като терен за карантина за онези, които са показали признаци на заболяването. Островът остава едно от най-често посещаваните места в Италия, въпреки факта, че е незаконно да се отиде на него. Повелия се оказва добро място за търсачите на силни усещания. Всеки, който е имал шанса да стъпи на острова, е тръгвал от него без каквото и да е желание да се завърне там отново.

изоставен остров

Повелия - прокълнатото място на чумавите

Мястото има история, пълна с трагични събития, които могат да се проследят хиляди години назад. Островът е обитаем от 421 г. до 1379 г., когато жителите му го напускат заради нападенията на флота на Генуа. През повечето време след това той е необитаем и неизползваем до 1793 г., когато два кораба с болни от чума са принудени да акостират там. Оттогава островът е изпълняващ ролята на лазарет, място, където са изпращани заразно болните. Говори се, че страдащите от чума, които все още са живи, са принудени да живеят и умират сред останалите трупове – изолирани и сами. 

Мъртвите тела бързо започват да се трупат на острова, а хиляди са погребани в големи, общи гробове. В много случаи телата се изгарят. Овъглените човешки кости на около 100 000 италианци са погребани на малкия остров. Не е изненадващо, че не са рядкост случаите, когато кости продължават да се отмиват по островните брегове. Този факт сам по себе си е достатъчен да са редуцирани потенциалните посетители или купувачите на земя - дори местните рибари избягват плитчините на Повелия, за да не вадят човешки кости в мрежите си.

>>> Последици от чумните епидемии

В миналото някои прекалено предпазливи италиански общности често се възползват от навика си да изселват в Повелия всеки, който е показал дори най-малките признаци на заболяване. Много от тези хора изобщо не са заразени с чума, но са принудени да останат на острова сред камари от гниещи трупове. Ужасяващата, отрицателна енергия, оставена след тези смъртни случаи, сякаш е пропита дори в самата почва на острова.

До 1814 г. Повелия служи като "временна станция" в периодите на чумните епидемии.

Следващо предназначение - психиатрична болница

Вероятно някой иронично мислещ човек с власт някога си е задал въпроса – какво му трябва на остров, където толкова много хора са изгубили живота си? И логичният отговор, разбира се, е – психиатрична болница. Така на територията на Повелия попадат дори още по-измъчени души.

Когато през 1922 г. на острова е открита психиатрична болница, малко хора са особено изненадани. При все това, пристигането на пациенти с умствена изостаналост и други ментални увреждания само подхранва още веднъж легендата, че това е място, което трябва да се избягва. Изолацията и неприкосновеността на личния живот, предлагани от острова, позволяват на някои недостойни учени и лекари да се възползват от положението си и да постъпват с пациентите си така, както пожелаят.

Съобщенията за злоупотреби и мъчителни експерименти започват да циркулират в континенталната част на страната. Разказите са пропити с описания на писъците на измъчваните души. Легендата разказва за един особено нестабилен лекар, работил в психиатричната болница на острова в началото на 20-ти век. Неговите известни експерименти върху пациентите все още са шокиращи дори и разказани към днешна дата. Например той вярвал, че лоботомията е чудесна медицинска оперативна манипулация за третиране на психични заболявания. Лекарят извършвал операцията на много пациенти, обикновено против волята им. Процедурите били зловещо зли и болезнени. Той използвал чукове, длета (оперирал без анестезия, грижа за здравето или стерилност). Предполага се, че пазел най-мрачните експерименти за специалните пациенти, водени в болничната камбанария. Каквото и да е правено там, крясъците на измъчваните хора се чували по целия остров.

Съдбата в края на краищата достига нечестивия лекар. Според историята медикът започнал да страда от собствените си умствени мъчения. Той вярвал, че е преследван от множество духове на свои пациенти, загинали на острова. В крайна сметка губи разсъдъка си, качва се на върха на камбанарията и се хвърля от нея.

Съществуват различни разкази за нелепата му кончина. Някои твърдят, че може би медикът е бутнат от отмъстителен дух, други смятат, че смъртта му е дело на малтретиран пациент от лечебното заведение. Предполага се, че медицинска сестра е свидетел на падането му. Тя твърдяла, че първоначално лекарят оцелява след падането, но призрачна мъгла обхваща тялото му и той се задушава. Психиатричната болница остава отворена до 1968 г.

Когато лечебното заведение в Повелия окончателно затваря врати през споменатата година, островът е продаден на частен собственик. Въпреки това, той не остава дълго такъв. Италианецът гледа бързо да се отърве от покупката си. И в този случай новият собственик не прекарва дълго време на Повелия. Атмосферата там продължава да е тежка и неприятна.

разрушена и изоставена стая

В резултат на много фактори островът остава напълно изоставен и необитаем. Отново е пуснат за продан, но цената му продължава да пада. Може би това е така, защото бъдещите собственици са чували твърде много страшни разкази за земята, а това определено не е добра реклама.

Днес е незаконно да се посети остров Повелия. Мястото притежава съмнителна слава и е включено в списъка с места по света, където влизането се преследва от закона. Мнозина вярват, че стотици хиляди измъчвани души все още са пленени в капан там. Чувството за скръб и страдание – от мисълта за жертвите на Черната смърт до пациентите на клиниката – е повсеместно. В тази ситуация на помощ на съвременните европейци идва историята на медицината. Тя трябва да може да разкаже за тези безчестни постъпки, за да сме сигурни, че те няма да се повторят никога повече.   

Статията е част от историята на:

  • История на чумата
Източник:

www.ranker.com/list/creepy-facts-about-poveglia-the-italian-black-plague-island/cheryl-adams-richkoff

5.0/5 1 оценка

Коментари към Повелия – островът на заточените чумави и психоболни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Повелия – островът на заточените чумави и психоболни
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 05:23
    Коментирайте "Повелия – островът на заточените чумави и психоболни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Доксициклин
  • Стрептомицин
  • История на чумата
  • Тетрациклин
  • Опити на средновековна Англия да контролира епидемията от чума
  • Епидемията от чума в Русия през 18 в.
  • "The plague: book Orders thought meete by her Maiestie" : 17 предписания за магистратите, касаещи контрола над чумата в Англия
  • Догадки за причините за чумната пандемия и съвети за лечение на болестта през шестнадесети и седемнадесети век в Англия
  • Рецепти и съвети, популяризирани от "College of Physicians", касаещи превенцията и лечението на чумата в Англия от 17 век
  • Епидемия от чумна пневмония в Манджурия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Куба - Островът на свободата

преди 5039 дни, 12 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 13 часа и 34 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 6 часа и 15 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 13 часа и 7 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 20 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival