Периоди на развитие на Арабската медицина
От 900г. до 1200г.
Арабската медицина е оставила траен отпечатък в човешката история и култура, независимо от критиките и противоречивите становища, които е понесла през различните периоди на своето развитие.
В първите векове на Средновековието опитът на арабите в тази област не е бил на значим, и е подложен на критики, основно в страните на Западна Европа.
Голяма част от историците са отричали не само арабската медицина, но и значението на арабските науки. Имало е доста разногласия относно значимостта на арабската медицина и мястото й в историята.
Голяма част от учените са приемали медицината на арабите като "копие" на древната гръцко-римска медицина. Стигнало се е дотам, че арабите са били обвинени във връщане на медицината назад.
Всъщност именно на на тях се дължи заслугата за спасяването на древни медицински ръкописи от Древна Гърция и Рим. Нещо повече - те добавят свои собствени трудове, събирани от цял свят, влагат огромно творчество във всеки един свой труд и това с годините не остава незабелязано.
Медицината на арабските народи включва 3 основни периода в своето развитие:
Първи период
Този период (7- до средата на 9 век, от н.е.) е изцяло свързан с усилена преводаческа дейност на различни трудове. Първите преводи на трудовете на древни гръцки лекари са извършвани от прогонени от императорите в Константинопол монаси.
В началото, преводите са се извършвали в училище в Едеса. С течение на времето се създава и медицинско училище, носещо името "Академията на Хипократ". Преводите напредват до толкова, че се стига до създаването на преводачески школи. Именно Хипократ е най-превежданият лекар от древните медицински авторитети. На второ място е почитаният от арабските лекари - Гален.
Тези преводи дават силен трасък при утвърждаването на арабската медицина. Арабски преводачи успяват да преведат най-значимите хипократови и галенови трудове.
Втори период
Той (от средата на 9 век, до началото на 12 век от н.е.) се отличава с усилено творческо развитие и създаването на ценни медицински трудове, дали тласък в развитието на медицината. По-усиленото развитие на периода започва през Х-ти век. Дава се тласък с осъвременяване на старата медицина.
Именно през този период се открояват велики имена, дали чрез своите трудове приноса си в арабската медицина. Започват да се открояват ценни арабски лекари; създават се болници в големите градове на арабския халифат (империя), включително и в Багдат. Разширяват се познанията във философията и фармакологията. Велики имена, които са се откроили и са дали своя принос са например:
- Авицена - персийски лекар и философ, а също и поет, музикант и учен
- Алхазан - има принос във физиологичната оптика
- Ал Фараби - философски учен
- Ал Кинди - философски учен
- Авероес - философски учен
- Ал Газали - философски учен
Трети период
Този период започва през XII-ти век и е свързан с драстично намаляване броя на медицинските школи, поради разпадането на арабския халифат на малки емирства (княжества).
Причина за това са кръстоносните походи и нападенията на монголи и отомани, довели до западането на арабската наука и култура. Независимо от това има запазени ценни "останки" от арабската медицина и култура с голямо историческо значение. Западноевропейските медици през Средновековието имали възможността да преоткрият трудовете на най-известните древни лекари, а заедно с това се запознали с написаното и от арабските авторитети, които надградили старите знания.
Библиография
1. Любомир Бабинов, "Арабската медицина"
СТАТИЯТА е свързана към
- Ислямско влияние върху историческото развитие на медицината
- Употреба на мандрагората в арабската медицина
- Лекари, станали важна част от Източната арабска медицина
- Трудове, станали част от историята на Арабската медицина
- Лекари, станали важна част от Западната арабска медицина
- История на билколечението в Арабската медицина през 13 век
- Цезарово сечение в древната арабска медицина
- Хирургични инструменти, употребявани в древната арабска медицина
- Принос на Ибн Ал-Нафис в арабската медицина и откритие на кръвообращението
- Арабско влияние в историята на еврейската медицина
Коментари към Периоди на развитие на Арабската медицина