Подводни разкопки разкриват таблетки срещу очни инфекции от времето на Древен Рим
От 1г. до 50г.
Подводната археология е един от най-вълнуващите начини за разкриване на тайните на човешкото минало. Причината за това е, че артефактите се откриват много трудно в дълбоките океански дебри и всяка находка се изважда с помощта на скъпа техника и специализиран физически труд. Затова пък находките от руините на потънали кораби и крайбрежни постройки „разказват“ в изключителни детайли за древната търговия, връзките между отделните цивилизации и т.н.
По време на разкопки в близост до етруския град Популония археолозите се натъкват на следи от потънал кораб в пристанищната зона. Започват подводни проучвания на открития обект, който получава името Relitto del Pozzino. Оказва се, че плавателния съд е потънал преди близо 2 000 години и е пълен с предмети, произведени в различни провинции на Римската империя.
Самият град Популония е едно от големите антични пристанища на Апенинския полуостров. Селището първоначално принадлежи на мистериозния народ етруски, които в своите култура и архитектура наподобяват изчезналата Микенска цивилизация. Въпреки че корените на етруските са неизяснени, историците намират множество сведения за етноса чрез гръцки и римски летописи. Те заключват, че етруските са търговски народ, който е асимилиран от римляните, но и облагородил зараждащата се средиземноморска сила.
Пристанището Популония остава важен търговски център до края на Античността. Затова и още с откриването на подводните останки от кораб, археолозите са сигурни, че съдът превозва важни за икономиката на империята стоки. И наистина, академиците започват да изкарват от мрачните морски дебри стотици съдове за пренасяне на стоки. Някои от предметите са дървени контейнери за лекарства, други - метални кутии за безопасно превозване на медикаменти.
Предполага се, че намереният кораб е принадлежал на търговец-фармацевт. В останките са намерени 135 дървени мускали за пренасяне на масла и течности, бронзови кани, лампи от Мала Азия и дори стъклени купи, произведени в римската провинция Сирия. Други находки са метална кука за операции, хаванче за стриване и няколко калаени съда, наречени пиксис.
Археолозите изследват намерените артефакти и разбират, че пиксисите са все още запечатани. Отваряйки ги, те остават невероятно изненадани, тъй като някои от съдовете съхраняват в себе си приготвени преди 2 000 години лекарствени таблетки.
Учените веднага се заемат с извършването на химически анализ на откритите антични фармацевтични продукти. Причината за възбудата на учените е уникалността на подобен тип находка. Макар на пръв поглед няколко таблетки да не будят особен интерес, медицинските консумативи от Гръко-римската ера са по-редки от златните монети. Причината за това е, че преди Индустриализацията, подобен тип продукти се произвеждат единствено на ръка.
Събирането на подходящи билки и други лечебни вещества от природата, тяхното обработване и оформяне в краен продукт отнема много време и изисква специализиран труд. Затова до фармацевтичните лекове имат достъп само най-богатите жители на Рим.
Намирането на подобен кораб, превозващ стотици медицински консумативи, е невероятна находка, която ни разказва за фармацията в Рим. Така например откритите таблетки съдържат цинк, железен оксид, нишесте и пчелен восък, което кара учените да смятат, че лекарството е предназначено за облекчаване на проблеми с очите и зрението.
Редактор: Георги Динев
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЪТЕШЕСТВИЕТО УЕЙДЖЪР - ДЕЙВИД ГРАН - СИЕЛА
НовБиблиография
Източник: www.ancient-origins.net
Снимки: www.guruturizma.ru
www.ancient-origins.net
СТАТИЯТА е свързана към
- Лудият римски император Нерон, който се наслаждава на горящия Рим, докато свири на лира
- Истината за най-красивата владетелка, живяла някога - Клеопатра
- Какво знаете за невероятния живот на Гай Юлий Цезар?
- Ето какво е останало от 12-те култови сгради на Римската империя преди 2000 години
- Джулия Тофана - отровителката с най-много убийства в света
- Интересни факти за Розетския камък, които не сте чували досега
- Невероятният живот на Александър Селкърк, истинският Робинзон Крузо
- 20 невероятни потопени кораба, забравени от човечеството – част 2
- Балнеолечение при траките през Римската епоха
- Колко добра всъщност е била хигиената на римляните
Коментари към Подводни разкопки разкриват таблетки срещу очни инфекции от времето на Древен Рим