Праисторическо село в Китай може би разкрива първата епидемия в историята
От -3600г. до -3100г.
Преди около 5000 години епидемия унищожава праисторическо село на територията на днешен Китай. Телата на загиналите са струпани в къща, която по-късно е опожарена. Нито една възрастова група не е пощадена, за което свидетелстват откритите скелети на деца, младежи и хора на средна възраст.
Откритието на археолозите
Археологическият обект, познат днес като "Хамин Манга" (3600-3100 пр.н.е.), е един от най-добре запазените праисторически обекти в Североизточен Китай. Специалистите се натъкват на останки от 97 човешки тела. Археологическо и антропологическо проучване показва, че някакво праисторическо бедствие, вероятно епидемия, се е разпространило бързо, поради което не е имало време за извършване на подходящи погребения.
Мястото, на което са намерени останките, датира от периода преди писмеността да е разпространена в района. Тогава хората са обитавали сравнително малки селища, изхранвайки се с отглеждане на някои култури и с търсене на храна. Разкопките показват, че са разполагали с шлифовъчни инструменти, стрели и върхове на копия, керамични предмети.
Археолозите разкриват в селището "Хамин Манга" основите на 29 къщи, в по-голямата си част представляващи прости, едностайни конструкции с огнище и врата. Специалистите установяват, че скелетите, намиращи се в посока северозапад, са почти цели, докато тези на изток съдържат в повечето случаи само черепи. На юг костите на крайниците са събрани в два или три слоя. Къщата, в която са открити, изгаря и това вероятно е довело до срутването на дървените греди на покрива. Така някои черепи и кости са получили деформации и са овъглени. Останките никога не са били погребвани, те са били напъхани в постройката и са били изоставени.
Какво е причинило епидемията
Екип от антрополози от китайския университет "Джилин" изследва праисторическите останки, за да разбере причината за смъртта на тези хора. В статия, публикувана в Jilin University Journal специалистите излагат тезата, че неизвестна болест е убила част от жителите на селището. Човешките тела са натрупани в къщата, защото смъртта покосявала много по-бързо, отколкото живите смогвали да направят погребения. Древните хора поставяли останките в постройката последователно и ги подреждали централно и така се образувало струпването.
Антрополозите установяват, че половината от останките принадлежат на хора между 19- и 35-годишна възраст. Няма кости от възрастни. Ако праисторическото бедствие, сполетяло жителите на "Хамин Манга", е болест, специалистите не се наемат да кажат каква е тя. Тя поваля без значение от възрастта - от най-малките до хора на средна възраст.
Преди откриването на "Хамин Манга" в Миаозигоу, Североизточен Китай, е открито друго праисторическо масово погребение, което датира от приблизително същия период. Жертвите там са на подобна възраст, както в "Хамин Манга". Според изследователите приликите между двете открития говорят, че вероятно са свързани с огнище на остра инфекциозна болест и че праисторическата епидемия е опустошила целия регион.
>>> Чумната пандемия, покосила Европа в края на неолита
Китайските учени не приписват масовата смърт на конкретна болест, но доказателства от Швеция и Централна Европа показват, че ужасна пандемия е унищожила населението през неолита.
Как започва пандемията? Няма категоричен отговор, но някои експерти смятат, че с напредъка в селското стопанство и опитомяването на животните сред хората започват да се разпространяват нови щамове бактерии. Също така болестта, нападнала китайското село Хамин Манга, може би е предизвикала първата епидемия в историята на човечеството.
Изследователите установяват, че между 3450 и 3000 г. пр.н.е. е имало така наречения от тях неолитен упадък. Това е бърз срив на популациите в Западна Евразия. Все още не е ясно каква е причината за него. Предполага се, че намаляването на населението се дължи на влошаване на условията за земеделие, както и на по-ниското производство на зърнени култури. Не се изключва и появата на заразни болести, идващи от животни, живеещи близо до хората. Множество изследвания показват, че в човешки останки, намерени в цяла Евразия и датирани около предполагаемия период на неолитния упадък, има следи от древна версия на бактерията Yersinia pestis - главният виновник за възникване на чумата. Нейни геноми са открити още преди 5000 г. пр.н.е. в Швеция и Латвия. |
СТАТИЯТА е свързана към
- "Английското изпотяване": мистериозно заболяване, върлувало в Англия през 15-ти и 16-ти век
- Доц. д-р Ангел Иванов Кунчев, д.м.
- Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
- Неразкритата загадка на Атинската чума
- Киприановата чума и опустошението, което нанася на Римската империя
- Епидемията от дифтерия в Гвинея изисква спешни мерки
- Климатичните промени увеличават риска от предаване на вируси от животни на хора и от нови епидемии
- Румъния обяви епидемия от морбили на 5 декември 2023 г.
- Мистериозната епидемия, която убива 15 милиона души в Мексико през XVI в.
Коментари към Праисторическо село в Китай може би разкрива първата епидемия в историята