Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Медицинска практика на Константин Африкански от XI век

Медицинска практика на Константин Африкански от XI век

от 16 юни 2017г.
Медицинска практика на Константин Африкански от XI век  - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1050г.

Константин Африкански (починал около 1098/1099 г. в Монте Касино) е известен лекар, живял през XI век. Първата част от живота си прекарва в Северна Африка, а през останалото време практикува в Италия. Именно там, той се отрича от исляма и бива покръстен.

Пристигайки за пръв път в Италия, Константин се установява в крайбрежния град Салерно - домът на древното медицинско училище "Schola Medica Salernitana".  Усилената му работа в древния град привлича вниманието на местните ломбардски и нормандски владетели. Константин Африкански става бенедиктински монах и живее през последните десетилетия от живота си в абатството на Монте Касино.

Именно в Италия Константин написва огромна част от медицинските си произведения, част от които са преводи предимно от ценни арабски източници. Той превежда на латински медицинските произведения на най-великите медици от арабския свят: Рази, Ибн Имран, Ибн Сюлейман и Ибн ал-Джазър. Към днешна дата тези преводи се съхраняват в библиотеки в Италия, Германия, Франция, Белгия и Англия. Голяма част от тях са използвани като учебници от Средновековието до седемнадесети век.

Историци, разказващи за Константин Африкански

Първият историк, написал биографията на Константин Африкански, се казва Дякон Петър. Монахът е живял през 12 век. Той отбеляза, че Константин е Сарацин (това е средновековен френско-италиански термин, назоваващ всички мюсюлмани, пристигнали от Северна Африка).

По-късно уважавани историци като Салваторе де Ренци и Шарл Даръмберг (куратор на Националната библиотека в Париж) и Леклер (автор е на творбата „История на арабската медицина”) разглеждат на медицинската практика и живота на Константин Африкански.

Германецът Мориц Щайншкейдър също написва книга, посветена на древния лекар, която е отпечатана в Берлин през далечната 1865 г. Друг германски известен медицински историк е Карл Сухоф, който написва своята берберско-ислямска теза в село Ла Тринита дела Кава, след като се натъква на нови и важни документи, засягащи живота, практиката и религиозните възгледи на Константин. Творбата на историка е публикувана в списание „Archeion” през 1922 година.

Емиграция и живот на Константин Африкански в Италия

Според историка Карл Судхоф, Константин емигрира първо в Италия и работи като търговец (меркатор) в Сицилия. След известно време той се премества в Салерно, където е наречен от местните жители Константин Сикулус. Тъй като лекарят първоначално не говори италиански, северноафриканският лекар Абас от Куриат (родом е от остров, разположен в град Махдия в Северна Африка), става негов преводач и приятел.

Страдайки от неизвестна болест Константин решава да търси убежище при царския брат Гюсулф. По време на пътуването си, той констатира, че има затруднения с уринирането, а лекарят, който го преглежда, не е недостатъчно опитен. След като Константин пожелава да разгледа и прочете някоя наистина добра италианска книга, касаеща местната медицинска практика. Той разочаровано заключва, че лечебното изкуство в Италия е ограничено до най-опростени практически знания.

След като се възстановява от заболяването, Константин се завръща в Картаген (в Северна Африка) и практикува медицина в продължение на три години, събирайки множество ценни медицински книги, след което се връща в Южна Италия, придружен от със своето безценно съкровище. На път за Салерно, лекарят преминава край бреговете на Лукания с лодка, а плавайки на север се разразява буря, която поврежда някои ръкописи (безвъзвратно са поразени първите три части от книгите на Али Ибн Абас Ал Маусуси). Пристигайки в Салерно с останалата част от книгите си, Константин приема християнството, след което се премества в Касино, където за кратко работи като преводач. Историята, написана от Сухоф, завършва именно с този разказ.

Научни произведения

Константин пристига в Касино, носейки със себе си медицински ръкописи, взети от Тунис. Те включват произведенията на Абд ал-Латиф ал Багдади:

- "Кайроански книги";

- "Книга за меланхолията от Ишак Ибн Имран";

- "Книга за пулса, урината и режима на хранене на Ибн Ишак Сюлейман";

- "Багдадските книги";

- Книгата "Ал Хауи" на Абу Бакр Ал Рази;

- Книгата "Ал Камил" на Али Ибн Ал Абас Ал Маусуси.

Константин превежда първите няколко книги, посветени на медицинската теория, но преводът на останалите книги, касаещи медицинската практика, не са съхранени и към днешна дата няма как да бъдат прочетени.

Издания на произведенията на Константин Африкански

Произведенията на Константин са най-лесно достъпни за съвременните изследователи в печатните издания, датиращи от 16-ти век. Такива, например, са Лионското от 1515 година и Базелското от 1536 (и двете са лесно достъпни онлайн). Макар, че във второто липсват някои от материалите на Константин, историкът Марк Джордан отбелязва, че то е по-надеждно в сравнение с първото. Въпреки това, съвременните историци на медицината са склонни да се позовават на изданието от Лион.

Неотдавнашно и научно издание на "De Coitu is Constantini Liber de coitu - El tratado de andrología de Constantino el Africano" (на Сантяго де Компостела от 1983 година) разполага и с испански превод.
Изданието на "Isagoge of Johannitius", което вероятно е преведено от Константин (историците сторят по темата дали преводът е негов, или не), е редактирано от Грегор Маурах през 1978 година.

Английски преводи

Два са английските преводи на произведението „De Coitu” на Константин Африкански. Първият принадлежи на Пол Делани и се казва: "Constantinus Africanus' De Coitu: A Translation". Написан е през лятото на 1969 година. Другият е направен от Фейт Уолис през 2010 и носи заглавието „Medieval Medicine: A Reader”

Легенда за Константин Африкански

В своето представяне на пълните произведения на Амброаз Паре, френският хирург написано от доктор Жозеф-Франсоа Малген пише, че: "Константин е роден в Картаген. Обзет от пламенното желание да изучи всички науки, той отива Вавилон, където учи граматика, логика, физика и геометрия. След „изчерпването” на всички познати науки на халдейците, арабите и персите, той отива в Индия. Среща се с индуски учени, след което се завръща в Египет. Именно там, той завършва обучението си, продължило четири десетилетия, прекарани в пътуване. Константин се връща в родния си град, но широтата на познанието плаши от съгражданите му, които започват да твърдят, че е магьосник. Лекарят е подложен на гонения. Информиран навреме, Константин се спасява от линч, а след това заминава в Салерно, където остава известно време преоблечен като скитник. Братът на вавилонския цар, който преминава през града, го познава и го представя на прочутия Робер Гиаскър, който го назначава за свой първи секретар. След известно време той напуска кралския двора и се оттегля в Монте Касино, където прекарва остатъка от живота си, превеждайки от арабски на латински ценни медицински книги.

По статията работи: Виктория Милова

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Constantine_the_African

Снимка: muslimheritage.com

Коментари към Медицинска практика на Константин Африкански от XI век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Медицинска практика на Константин Африкански от XI век
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 21:37
    Коментирайте "Медицинска практика на Константин Африкански от XI век "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Създаване на медицинското училище в Монпелие през 12-ти век
  • Легенда за създаването на „Schola Medica Salernitana” - първото медицинско училище в света
  • Медицинската школа в Салерно: носителят на римската и гръцката лечебна традиция до 14 век
  • Средновековно медицинско обучение в Европа, част 1
  • "Trotula": медицински сборник от Средновековието, касаещ женското здраве и красота
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 38 дни, 10 часа и 46 мин.

Потребителски такси за медицинска помощ за здравноосигурени - август, 2024 година

преди 287 дни, 13 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 9 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 1 час
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival