Проект на Ротари Интернешънъл постигна успех в борбата с полиомиелита
От 1985г. до 2018г.
Полиомиелитът (детският паралич) е тежко заболяване, което, благодарение на общите усилия на правителствата и международните организации, е почти заличено като здравословен проблем в началото на 21-ви век. Една от основните организации в тази битка е Ротари Интернешънъл.
Първият клуб е създаден в началото на ХХ век. Постепенно благотворителната организация се разраства и многобройната мрежа от клубове в страни от всички континенти. Ротари клубовете провеждат много кампании, които са в полза на общностите, като някои от тях са глобални. Една от най-успешните им програми е ПолиоПлюс за премахване на заболяването полиомиелит, което засяга предимно децата и е една от социалнозначимите болести от векове.
ПолиоПлюс – проектът на Ротари Интернешънъл за борба с детския паралич
Инициативата идва от италианският предприемач и филантроп Серхио Мулич ди Палменберг, който е виден представител на ръководството на ротарианското движение в Северна Италия. Той организира пилотен проект срещу полиомиелита във Филипините, Индия и Мароко в началото на 80-те години на ХХ век. По-късно инициативата му става основа на проекта ПолиоПлюс, приет от ръководството на Ротари Интернешънъл през 1985 година. Три години по-късно Световната здравна организация приема резолюция за премахването на заболяването до 2000 година. Към инициативата се присъединява УНИЦЕФ и американските центрове за превенция и контрол на заболяванията.
Клубовете на Ротари набират средства в специален фонд, в който бързо събират 700 милиона долара. Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс също помага със стотици милиони долари. В средата на 80-те години в света има 15 милиона болни от детски паралич, а 500 000 души от тях умират през периода 1985 до 2015 година. За това време за доставката на ваксини и обхващането на засегнатите са похарчени 11,5 милиарда долара, а приносът на Ротари е 1,3 милиарда. В глобалната кампания е ангажиран и д-р Алберт Сабин, изобретателят на оралната полиоваксина (първият откривател на ефективно средство за лечение на заболяването е американецът Джонас Солк през 1955 г.), която е използвана в милиони дози, за да се спре разпространението на детския паралич.
През 1994 година Международна комисия по сертифициране на ликвидацията на болестта констатира, че тя е елиминирана в Америка. На следващата година са имунизирани 165 милиона деца в Индия и Китай. През 2000 година са реализирани 550 милиона ваксини в Тихоокеанския басейн, обхванато е почти 10% от застрашеното население по света. През 2003-а основно усилията са насочени към страните от Африка и Централна Азия (Индия и Афганистан). Все повече правителства и организации подкрепят проекта, който към 2018 година отчита почти пълната ликвидация на полиомиелита в световен мащаб – над 99%.
Оттогава се откриват само единични случаи в някои от най-труднодостъпните райони на Афганистан, Пакистан и Нигерия. Това са последните три страни, в които все още може да има риск за населението от полиомиелит. Ротари Интернешънъл не е единствената организация, която се включва в тази борба, но е неин инициатор. Привличайки и други към своята благородна кауза, организацията доказа, че успехът може да бъде постигнат само с обединени усилия. Понякога думите са излишни, а делата сами говорят вместо авторите си. ПолиПлюс е проект, който върна здравето и усмивките на милиони деца, а именно това бе целта на ротарианците – да служат на обществото.
снимка: flickr.com
Библиография
https://www.rotary.org/en/our-causes/ending-polio
https://www.endpolio.org/rotary-and-the-fight-against-polio
СТАТИЯТА е свързана към
- Франклин Д. Рузвелт и личната му борба с полиомиелита и хипертонията
- Полиомиелитна ваксина
- Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.
- Създаване на първата ваксина срещу полиомиелит (детски паралич)
- Робърт Менделсон и критичните му представи за методите на съвременната медицина
- През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит
- Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация
- Създаване на живата ваксина срещу полиомиелит
- Полиомиелитни вируси
- Кралят на рока си играе с момиченце, болно от детски паралич
Коментари към Проект на Ротари Интернешънъл постигна успех в борбата с полиомиелита