"Ботанико-rеографические основы селекции" - световни огнища на културните растения според Николай Вавилов
От 1935г.
В своя труд "Ботанико-rеографические основы селекции", който е публикувал през 1935 година, Вавилов е откроил 8 области, в които се е осъществило въвеждането на различни растения в култура.
1. Китайско огнище
Включвало е 136 различни култури, някои от които били ендемити (три вида просо, елда, соя, няколко вида зърнено-бобови, тунгово дърво и ряпа). Това огнище се е отличавало от другите с множеството от едемични видове.
2. Индийско огнище
Включвало 117 различни култури, родина на ориза, захарната тръстика, зърнено-бобови, тропически, овощни и цитрусови.
2а. Индо-Малайско огнище - с 55 вида растения, с богата и неизследвана дива флора. Именно тук са били културните форми на банана, цитрусовите, кокосовата палма захарната тръстика, захарната палма, кардамона, карамфиловото дърво, индийското орехче и др.
3. Средноазиатско огнище
(Пакистан, Афганистан, Таджикска ССР, Узбекска ССР и Западен Тяншан)
То включвало с 42 вида растения, родина на основната житна култура (меката пшеница и пшеницата-джудже), на най-важните зърнено-бобови култури (грах, леща, нахут, бакла и др.). В култура е бил въведен памукът. Това е едно от огнищата на лена, сусама, кориандъра, азиатския морков, пъпеша/ фъстъка, зарзалата и бадема.
4. Предноазиатско огнище
(вътрешна Мала Азия, Закавказието, Иран и планинска Туркмения)
Включвало е 9 вида ендемити културна пшеница, с извънредно голямо разнообразие на формите на ръж, която се отличавала от европейската.
Родината на ръжта е Закавказието и Мала Азия. Родината на лозата, крушата, джанката, черешата, нара, лешника, дюлята, бадема и смокинята е Предна Азия.
5. Средиземноморско огнище
Тук се включвали 83 вида културни растения. Смята се, че именно тук е родината на маслината, рошковото дърво, на голям брой зеленчукови култури, на цвеклото, пясъчния овес и на други растения.
6. Абисинско огнище
Това огнище е било с малък брой растения, царството на полските култури, с много голямо сортово разнообразие. Пшениците представляват са били самостоятелни ботанически видове. Етиопия е родината на ечемика, на тефа и др.
7. Южноамериканско и Централиоамериканско огнище
Родина на царевицата, дивото теосинте, на американските видове фасул, тиквата, чушките, какаото, доматите и бататите. Най-хубавите сортове американски памук (упланд), които са станали основа на световното памукопроизводство са с родина Южно Мексико.
8. Южноамериканско огнище
(Перу, Еквадор, Боливия)
Това огнище се е приемало за родина на картофите, както и на около 46 вида различни растения при неполивно земеделие.
8 а. Чилийско огнище (о-в Чилое край бреговете на Южно Чили) - различавало се е малко от Южноамериканското. Смята се за родина на обикновения картоф (с 48 хромозоми), който е най-пригоден за европейските условия и лесно се приспособява към дългия ден.
8 б. Бразило-Парагвайско огнище - с дива флора от около 40 000 вида. Културните растения тук били ананасът, земният грах и маниоката, които виреят в сухите полупустинни райони. За родина на дивото каучуково дърво се смятала долината на р. Амазонка.
"Ботанико-rеографические основы селекции"
Статията е част от историята на:
Библиография
Олга Дряновска, "Видни съветски биолози"
СТАТИЯТА е свързана към
- История на Николай Вавилов
- Образование и обучение на Николай Вавилов
- Изследвания на Николай Вавилов върху земеделските култури
- Николай Вавилов - професор
- Трудове и книги на Николай Вавилов
- Закон на Николай Вавилов за хомоложните редове в наследствената изменчивост
- Теории на Николай Вавилов за произхода на културните растения
- Експедиции на Николай Вавилов за откриване на формообразуващите центрове на културните растения
- Откриване центъра на формиране на твърдата пшеница от Николай Вавилов
- Доклади и признания за работата на Николай Вавилов
Коментари към "Ботанико-rеографические основы селекции" - световни огнища на културните растения според Николай Вавилов