Медицински данни за очните заболявания в древен Египет

От -1590г.
За разлика от други области в медицината, които древноегипетските лекари не успели да разучат в детайли, в терапията на очните болести те имат голям успех.
Очните болести в древен Египет са били често срещано явление.
Като основнодействащи фактори за проявата им се смятат: аномалиите в климата (запрашаването с пясък вследствие на ветровете) и мухите преносители на редица заболявания.
За огромното значение на очните заболявания свидетелстват и медицинските папируси. Така например в папируса на Еберс (номер 419) е отделено специално място за заболяванията на очите.
Любопитно: Има над 100 лечебни предписания за болести на очите в старите египетски книги по медицина.
Египетските лекари, занимаващи се с изучаването на очните аномалии са на особена почит във времената на фараоните. Такъв е бил например водещият жрец в хелиополисовият храм, Куи, който е открива очните лекарства под формата на капки.
Смята се, че очните болести са лекувани под закрилата на божествата, от които на първо място е бил - богът на мъдростта Тот. Има легенда, според която лошият бог Сет е наранил окото на брат си, разкъсвайки го, а Тот излекувал пострадалия.
Според религиозни сведения, бог Амон се е славел като лечител на кривогледството, но няма сведения за постигнатите от него резултати.
Въпреки изчерпателното излагане на сведеднията за очните болести, египтетските лечители не са познавали роговицата, ретината и очният нерв. Зеницата са наричали "младото момиче в окото".
Описани очни аномалии:
"Хати" - така наричали днешната очна аномалия - "блефарит". Древните я лекуват с приготвена смес от медна сол, тиквено брашно, акациеви листа и абаносови люспи. От сместа се е прави тесто и след изсъхването му се е стрива на прах, който се е смесва с вода. Получената смес се е налагала върху възпаленото място – клепачите.
Трихиазис - бил е лекуван с кръв от гущер и кръв от прилеп. Миглите са предварително отрязвани и с приготвената помада се намазват клепачите.
"Нехат" - така древните лечители наричат възпалението на лигавицата на окото. Известно днес като "трахома". В началото го лекуват с помощта на смес от глина, мед и нубийска пръст. На по-късен етап в лечението се включва и бакърената ражда и впоследствие се стига и до най-съвременното средство - медният сулфат.
Любопитни факти:
- за засилването на зрението египтяните използвали сок от банани
- правели се превръзки на очите с мед при травма
- за поставяне на мехлемите и течностите са били използвани пера от лешояд
Библиография
1. Л.Бабинов, "Древната египетска медицина"
СТАТИЯТА е свързана към
- Развитие на римската медицина
- Черепна хирургия в Древна Гърция
- Хирургия в римската медицина
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Употреба на билки и билкови лекарства в Древен Египет отпреди 1500 години
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Римската баня – предшественик на съвременните спа центрове
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Медицински достижения през елинистическата епоха
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
Коментари към Медицински данни за очните заболявания в древен Египет