Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина

Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина

от 06 дек 2013г., обновено на 05 март 2020г.
Автор: Виктория Милова
Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

От -1300г. до -196г.

Немалка част от ученията на традиционната китайска медицина се съхраняват в документи с историческа стойност като "Вътрешен канон на Жълтия император" и "Трактат за студовите щети и наранявания". През 1950 година Китайската народна република въвежда правила за стандартизиране на тази информация. Правят се и опити за интегриране на някои модерни представи за анатомия и патология при тълкуването на двата трактата. Въпреки това, по-голямата част от тези правила, включително моделите на тялото и концепцията за заболяванията, не се подкрепя от науката или доказателствената медицина .

Оглед на концепцията за анатомията на тялото, традиционната китайска медицина в много малка степен поставя въпроса за анатомичните структури, но се съсредоточава над обяснението за функционалните единици, регулиращи храносмилането, дишането, стареенето и др. Докато здравето се възприемало като своеобразна и хармонична интеракция между отделните анатомични структури и външния свят. Болестта се тълкувала като дисхармония в начините на това взаимодействие.

Традиционното поставяне на диагноза включва проследяването на симптоми, прилагащи се към определени модели, описващи състоянието на дисхармония. Това ставало чрез измерване на пулса, изследване на езика, кожата, очите, чрез задаване на въпроси за храненето и навиците на сън на пациента.

Следи от практикуването на определени терапевтични дейности в Китай датират още от династията Шанг (14-ти-11-ти век пр.н.е.). Въпреки това, императорите от династията Шанг не са имали въведена и утвърдена представа за "медицината", която да я различава от другите области на познание.

Изключително популярни като медицинско средство за лечение били оракулските надписи върху кости и черупки от костенурки. Тези практики били свързани с конкретни заболявания, засягали династията Шанг. Част от тях били очните заболявания, зъбобол, подут корем и други. Императорската фамилия нерядко ги приписвала на различни проклятия, изпратени от предците. Липсват доказателства, че благородното семейство Шанг употребявало билкови средства за защита от различните заболявания.

Откритието на каменни и костни игли в древни гробници довели ученият Джоузеф Нийдам до спекулативни заключения, че акупунктура се е практикувала по време на управлението на династия Шанг. Повечето историци сега правят разграничение между медицинските методи на кръвопускане и акупунктурата, защото по-тесния си смисъл, тази лечебна практика включва употребата на метални тънки игли, за тонизиране и лечение на организма чрез стимулиране на специални точки по протежение на циркулационните канали ("меридиани"), свързани с циркулацията на енергията Чи. Най-ранните доказателства за извършване на акупунктура са датирани около втори или първи век.

"Канонът на Жълтия император" е най-старият проучен медицински документ

В него се описва най-ранната китайска медицинска теория. Съставен е около първи век пр.н.е., въз основа на кратки текстове от различни медицински области. Написан е под формата на диалози между легендарния Жълт император и неговите служители. Той предлага множество интересни обяснения за взаимодействието на връзката между хората и тяхната среда, както и космоса, от гледна точка на съдържанието на тялото, човешката виталност и патология, симптомите на болестите и това как да бъдат взимани определени диагностични и терапевтични решения в светлината на всички тези фактори.

За разлика от по-ранните текстове като например този на "Рецепти за петдесет и две заболявания", открит през 1970 година в гробница, която е била запечатана през 168 г.пр.н.е., документите като "Вътрешнен канон" отхвърлят влиянието на духовните практики и използването на магия като лечебна дейност. Той е и една от първите книги, в които космологичните доктрини за "Ин и Ян" и "Петте елемента" са цялостно синтезирани.

"Трактатът за студовите щети и наранявания" е съставен от Джанг Джонджинг

Документът е датиран между 196 и 220 пр.Хр., в края на управлението на династията Хан. Той се фокусира се върху лекарствените предписания, а не върху лечебните практики на акупунктурата. Това е първата медицинска разработка, комбинираща концепциите за "Ян и Ин" и "Петте елемента" като лечебна и терапевтична техника, и групира симптомите в полезни клинични модели. Те могат да служат и като своеобразни цели и проблеми, приложими за бъдещи терапии на пациенти, въпреки че частните свитъците, притежавани от знатни китайски семейства обикновено са ревниво пазени.

Преминавайки през разнообразни промени медицинското познание, касаещо историята на китайската медицина се концентрира върху две важни книги - "Трактат за студовите щети и наранявания" и "Кратък обзор на златната палата". Те били редактирани поотделно през единадесети век, по време на управлението на династията Сонг.

В следващите векове завършването на "Вътрешен канон на Жълтия император" било следвано от издаването на няколко по-кратки книги, които си поставили задача да обобщят и систематизират съдържанието му.

"Канонът за проблемите" (вероятно написан около втори век пр.Хр.) се опитва да изглади различията в доктрините на  "Вътрешен канон на Жълтия император" и да разработи цялостна медицинска система, съсредоточена върху иглотерапията. "Канонът за Акупунктурата и моксотерапията", съставен от Хуангфу Ми около 256 и 282 пр.Хр., обединява концепцията за съдържанието на тялото и ученията за акупунктурата, докато "Канона за пулса" се представя за "цялостен наръчник за диагностика и терапия".

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИГРАТА НА ПЕТТЕ ЖИВОТНИ
12.00лв.

ИГРАТА НА ПЕТТЕ ЖИВОТНИ

ПЪРВИ СТЪПКИ В КИТАЙСКАТА МЕДИЦИНА - Д-Р ЧЪН ЦИХУН - ИЗТОК - ЗАПАД
24.00лв.

ПЪРВИ СТЪПКИ В КИТАЙСКАТА МЕДИЦИНА - Д-Р ЧЪН ЦИХУН - ИЗТОК - ЗАПАД

ДРЕВНИТЕ ЛЕКОВЕ - ДЖОШ АКС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ДРЕВНИТЕ ЛЕКОВЕ - ДЖОШ АКС - ХЕРМЕС

Библиография

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Traditional_Chinese_medicine

Коментари към Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина
    www.framar.bg 
    на 18 July 2025 в 00:50
    Коментирайте "Източници, разказващи за историята на традиционната китайска медицина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Пулсова диагностика в традиционната медицина
  • Лечение чрез екзорсизъм - методи за прогонване на духове от 3 различни части на света
  • Тигров балсам – легендарна рецепта за универсален обезболяващ лек
  • Символизъм на египетските амулети
  • Растения, използващи се в римската медицина
  • Египетски хирургични инструменти
  • Модел на тялото според традиционната китайска медицина
  • Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
  • Теория за произхода на заболяванията според традиционната китайска медицина
  • Основи и развитие на историята на медицината в Древна Елада
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Факултета за дентална медицина търси деца за стоматологично лечение - безплатно

преди 2324 дни, 13 часа и 32 мин.

Кандидатстване медицина в Германия или България ?

преди 2480 дни, 13 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 1 дни, 11 часа и 32 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 6 дни, 14 часа и 55 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 8 дни, 14 часа и 32 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 13 дни, 12 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Традиционната китайска медицина може да удвои риска от дефекти на плода в утробата Традиционната китайска медицина може да удвои риска от дефекти на плода в утробата

Традиционната китайска медицина може да удвои риска от дефекти на плода в утробата

от 04 окт 2024г. Прочети повече
Пулсова диагностика в традиционната медицина Пулсова диагностика в традиционната медицина

Пулсова диагностика в традиционната медицина

от 19 сеп 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АНГИН - ХИЛ таблетки * 50

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D3 капсули * 90 VIRIDIAN

ПИРИН ДРИЙМ КОМПЛЕКС РЕГЕНЕРИРАЩ НОЩЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл.

БИЛКОВ КРЕМ ЗА ПЕТИ 30 мл АУРИМЕТРИЯ

БИЛКОВ ЛОСИОН ЗА КОСА 150 мл АУРИМЕТРИЯ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПАНЦЕФ таблетки 400 мг * 10 АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:52:17

НЕОЛЕКСАН таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:37:18

ЗОЛОФТ таблетки 50 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:31:47

ЕУЦЕРИН АКВАФОР мехлем за увредена кожа 220 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:18:19

КВАМАТЕЛ табетки 40 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:08:01
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival