Имхотеп - първият лекар в света

От -2667г. до -2600г.
Акценти
|
Имхотеп (I-em-Hetep, "този, който идва с мир") е смятан за велик мъж, оставил огромна следа в египетската история. Въпреки оскъдните сведения и писмени доказателства за неговото съществуване, днес той има славата на изключително способен архитект, първият лекар в света, астроном и държавник. Това, което постига приживе, явно е достатъчно, за да се запази името му векове наред и дори да се превърне в легенда хилядолетия след смъртта си.
Имхотеп е един от малцината египтяни, роден като обикновен човек, но получил признанието и височайшата чест както на владетеля, така и на народа. Нещо повече - той придобива божествен статут стотици и хиляди години след смъртта си, дори древните гърци припокриват неговата личност с Асклепий, техният бог на лечението.
Кой е Имхотеп
Роден вероятно през 27 в. пр.н.е. (около 2667-2600 г. пр.н.е.), Имхотеп е служил на египетския фараон Джосер от Третата династия. По време на своята кариера благодарение на забележителните си качества се издига до жрец, кралски печатоносец, главен скулптор, администратор на Големия дворец и дясна ръка на владетеля. Макар че няма преки доказателства за лекарските му способности, историците смятат, че е служил и като главен лекар и лечител на нацията.
Не е споменато изрично в писмените свидетелства, но съществуват сериозни препратки, които го сочат за главния архитект на стъпаловидната пирамида на Джосер, която е последният дом на конкретния фараон. Името му и титлите му са изобразени върху основата на статуята на Джосер, което е красноречиво за високото му положение в кралския двор. Оригиналното местоположение на статуята в погребалния комплекс на фараона заедно с надписите, свързани със строителството и скулптурата, сочат към историческата роля на Имхотеп като дизайнер на първата каменна структура в Египет.
В труда на древноегипетския историк Манетон Aigyptiaka той е представен като посветен на медицината, като писател на книги и изобретател на строителството с камък.
Първата фигура на лекар
Имхотеп практикува медицина и пише на такива теми 2200 години преди да се появи на бял свят Хипократ. Авторството, макар и непряко, на папируса на Едуин Смит се смята за негово дело. Това е египетски медицински текст, кръстен на колекционера, който го закупува през 1862 г. Съдържа близо 100 анатомични термина и представя описанието на 48 наранявания, както и тяхното лечение.
Забележителното в египетския папирус е, че за разлика от останалите подобни текстове от древния свят този представя един по-съвременен подход към лечението, т.е. има по-малко прибягване до магически лечения. Египтяните смятали, че повечето болести, с изключение на травмите, са вид нападение, враждебност от страна на по-висша сила - духа на мъртъв човек, божество или направена магия. "Границата между магията и медицината е модерно изобретение; такова разграничение не е съществувало за древните лечители", казва медицинският историк д-р Аксел Каренберг.
Самият папирус на Едуин Смит се състои от 17 страници и се отличава със своя рационален и научен подход. Включени са различни наранявания, които детайлно са описани, диагностицирани и лекувани, като е посочена прогнозата за развитието на травмата. Представени са и самите прегледи - задават се въпроси на пациентите къде ги боли, къде чувстват болка, оглед на раната и своеобразна класификация на проблема. Болестите се "подреждат" като такива, които могат да бъдат излекувани, такива, които ще отнемат по-дълго време и такива, за които нищо не може да се направи.
Папирусът на Едуин Смит съдържа информация и подробности за затваряне на рани с конци, за превенция и лечение на инфекция с мед, препоръки за обездвижване на хора с наранявания по главата и гръбнака, както и с фрактури на долната част на тялото. Споменава се използването на бинтове, ленти, конци, шини и гипс. Сред лекарските препоръки са билкови превръзки, рициново масло и клизми, алое вера за кожни заболявания.
>>> Мерит Птах - първата жена лекар в света, не е съществувала
Работата на първия лекар в света Имхотеп полага основите каква да бъде грижата за пациента. Египтологът сър Уилям Ослер го описва като "първата фигура на лекар, която ясно се откроява от мъглата на древността". Хипократ и Гален, които са изучавали египетските текстове, по-късно отдават дължимото за неговия принос.
Статията е част от историята на:
СТАТИЯТА е свързана към
- Мерит Птах - първата жена лекар в света, не е същестувала
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Египетски хирургични инструменти
- Символизъм на египетските амулети
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Употреба на билки и билкови лекарства в Древен Египет отпреди 1500 години
- Имена на известни египетски лекари
- Протези и козметика в Древен Египет
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
Коментари към Имхотеп - първият лекар в света