Употреба на билки и билкови лекарства в Древен Египет отпреди 1500 години
От 9.-1500г.
Билките играят важна роля и имат огромен принос в богатата история на древноегипетската медицина. Египетски растителни лекарствени продукти, например посочени в папируса Еберс, включват в състава си опиум, канабис, смирна, тамян, копър, касис, сена, мащерка, къна, хвойна, алое, ленено и рициново масла.
Скилидки чесън са открити в много египетски гробници, включително и тази на Тутанкамон и в свещеният подземен храм на биковете от Сакара. Много билки били открити във вид на извлек от вино. Така разтворени, билките отделяли много от лечебните си свойства и се приемали като лекарства.
Египтяните считали, че чесънът и лукът подпомагат съпротивителните сили на тялото и консумирали големи количества от тях. Суровият чесън се давал профилактично на астматици и на страдащи от белодробни проблеми. Според папирусът на Еберс лукът подпомагал дейността на храносмилателната система.
Чесънът бил важен помощник при изцелението. Той е особено популярен и до днес сред египетското и средиземноморското население. Египтяните приготвяли смес от смачкани скилидки чесън, оцет и вода. Използвала се за гаргара при възпалено гръло и зъбобол.
Друг начин за приготвяне на лекарство е накисването на чесново пюре в зехтин. Прилага се като мехлем, а срещу наситинки се е приемало на малки дози. Прясно обелените скилидки пресен чесън, увити в муселин или тензух и пришити към предната горна част на дрехите (в близост до белите дробове), се смятало от древните египтяни, че улеснява лечението на настинки и грип.
Популярни билки и билкови лекарства в египетската медицина
Кориандър
Според тескта на папируса на Хърст кориандърът има охлаждащи, стимулиращи и подобряващи перисталтиката свойства. Както семената, така и растителната част се използвали като готварска подправка, подобряваща метеоризма. Отварата от кориандър се справяла добре с почти всички видове уринарни оплаквания, включително цистит. Листа от кориандър често се прибавяли към силно пикантни храни, за да се смекчи характерният им вкус. Растението е сред предлаганите на боговете от фараоните, преминали към отвъдния живот. Семена от билката са открити в гробницата на Тутанкамон, а и в други древни некрополи.
Кимион
Това лекарствено растение също има описание и рецепти в папируса на Хърст. Кимонът се е използва като подправка и за подобряване на перисталтиката на червата. За облекчаване на болка при артрит се е прилага смес от стрит кимион, пшенично брашно (като спояващ елемент) и вода. Получена по този начин, кашата се налага върху засегнатата става.
Прах от стрит кимион се смесвал с масло или свинска мас се е оформял във вид на супозитории (свещички). За да се унищожат чревни паразити, се използва като анална свещичка, за да разпръсне топлината от ануса и да се спре сърбежът.
Други древноегипетски рецепти
Листата от много растения, като върба, явор, акация (според Еберс парипус), са използвани за направата на лапи за различни заболявания. Таниновата киселина, получена от акациевите семена, се ползвала от древните египетски лечители за охлаждане на кръвоносните съдовете (Харст папирус) и за лекуване на изгаряния.
Рициновото масло и смокините според съдържанието, написано в Еберс папирус, се използвали като като лаксативи.
Сериозно паразитно заболяване, причинено от гвинейските червеи, се лекувало с инфузия от корени на т. нар. "Прецедената отвара", богата на алкалоиди, тя парализира нервната система на червеите и ги омаломощявала. Така те се изхвърлят извън огранизма. Проблемите, които предизвиквали червеите, се лекували с мая.
Лекове от далечни страни
Мандрагора
Някои от лекарствата, направени от билки, били внасяни от чужбина. Например в папируса на Хърст е описана билката мандрагора. Внасяла се е от Ханаан. Смятала се е за афродизиак. Приета с алкохол, предизвиквала загуба на съзнание.
Кедровото масло се използвало като антисептик, персийската къна по време на упавлението на Средното царство. С къна се лекувал косопад, според рецепта, записана в Еберс Папирус. Хремета се третирала с алое, чиято родина е източна Африка. Тамянът, съдържащ тетрахидроканабинол, се използвал като хашиш (като болкоуспокояващо средство според Кахун папирус).
Минералите, както и продуктите от животински произход, също са се използвали често. Медът и растителните мазнини присъстват в рецепти за лечението на рани. Коластра от току-що родилите жени с прибавена настойка от лайка лекувала вирусни заболявания и настинка.
В музея в Кайро е поставен като експонат бурканче с околоочен лосион, подобряващ зрението, а египетски папирус от 1500 г. пр.н.е. обсъжда рецепти за лечение на конюнктивит, възпаление на роговицата и ириса. Оловните химикали, като карбонати и ацетати, са популярни, благодарение на техните терапевтични свойства.
Малахит
Малахитът се използвал като очна линия и според египтяните има терапевтични свойства. Страната на фараоните била доста ендемичен район от гледна точка на очните инфекции и поради тази причина, древните й жители, дори без да са предполагали, извършвали профилактика на тези заболявания чрез употребата на очната линия от малахит.
СТАТИЯТА е свързана към
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Символизъм на египетските амулети
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Лекари в Древна Гърция
- Медицински папируси, разказващи за историята на египетската медицина
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
- Въздействие и употреба на афродизиаците
- Основи и развитие на историята на медицината в Древна Елада
- Рецепти за рани на Хипократ
Коментари към Употреба на билки и билкови лекарства в Древен Египет отпреди 1500 години