Мерит Птах - първата жена лекар в света, се оказва случай на сгрешена самоличност

Акценти
|
Името Мерит Птах десетилетия наред служи за вдъхновение на много жени, които търсят своето място в медицината и искат да се докажат като способни медицински специалисти във времената, когато в тази област на науката те не са допускани или са пренебрегвани. Наименованието на древната египтянка е популярно и се слави като първата жена лекар, но един изследовател от университета в Колорадо проследява нейната история и открива, че всъщност такава лекарка не е съществувала. Къде се получава разминаването и защо се разпространява погрешното схващане?
Какво се знае за Мерит Птах
Дълги години историята, която се знае и разказва за Мерит Птах, е, че първата лекарка, известна по име, е живяла около 2700 г. пр.н.е. Нейната гробница е разкрита в огромен археологически обект, намиращ се в некропола Сакара близо до Кайро, Египет. Разчетените йероглифи посочват, че тя е описана като "върховния лекар", което дава информация на изследователите за евентуалната й кариера и предоставяната възможност на жените да са равнопоставени на силния пол в Египет. Това е всичко, което е известно за Мерит Птах до 2019 г.
Сгрешена самоличност
В края на същата година медицинският историк и микробиолог Якуб Квиецински от Медицинския институт "Аншуц" към университета в Колорадо излиза със статия (публикувана в Journal of the History of Medicine and Allied Sciences), която обръща представите за древноегипетската лекарка. Неговото проучване започва, след като в даден период се сблъсква с името "Мерит Птах" доста често и си задава въпроса защо няма доказателства за реалното й съществуване, въпреки сравнителната й популярност в пространството. Любопитството го кара да се зарови дълбоко в историческите записи и да открие, че става въпрос за сгрешена самоличност, която през годините заживява собствен живот и се захранва от вдъхновението на мнозина, попаднали на историята.
Квиецински достига до заключението, че през 1938 г. Кейт Кембъл Хърд-Мийд, която се изявява като медицински историк, лекар и активист, публикува изкривената информация в своя книга, посветена на жените лекари по света. Хърд-Мийд разказва за разкопки в Долината на царете, при които е открито изображение на "жена лекар на име Мерит Птах, майка на първосвещеник, който я нарича Главният лекар". В процеса на търсене Квиецински намира като съществуващо името "Мерит Птах", но то не фигурира в нито един списък на древноегипетски лечители, както и не се споменава сред увековечените названия на жени администратори в Старото царство. Обяснението на съвременния изследовател е, че Хърд-Мийд припокрива самоличността на Мерит Птах заради неволно объркване с друга - с тази на жена на име Песешет. През 1929-1930 г. в Гиза е открита гробница на Ахетеп, високопоставен свещенослужител по време на Старото царство. В нея върху фалшива врата е изобразена Песешет, вероятно негова майка, която е назована "надзирателката на жените лечителки". Песешет и Мерит Птах са живели в един исторически период, и двете са споменати в гробниците на синовете си, но втората няма нищо общо с медицината.
Квиецински е на мнение, че Кейт Хърд-Мийд е попаднала на тази информация и е объркала Мерит Птах с Песешет и така, грешейки името, времето на съществуване и местоположението на гробниците, тя приема Мерит Птах за автентичната египетска лечителка, първата жена лекар.
>>> Мистериозните жени с името "Клеопарта" и техният медицински принос
Символ за равни права
От излизането на информацията в книгата на Хърд-Мийд историята се разпростира сред аматьорските исторически кръгове и се мултиплицира по подобие на фалшивите новини, които циркулират в наше време. По ирония на съдбата обаче именно Мерит Птах се превръща в символ на борбата на жените да бъдат допуснати до науката и конкретно до медицината и да напомня, че всъщност те винаги са имали свое място в тях.
Втората световна война коренно променя ролята на жените в обществото. През 1940 г. името й отново се появява в статия за жените в медицината. След това през 60-те и 70-те години историята й пак се припомня покрай противопоставянето на дискриминацията при приема в медицинските училища. Няколко книги и публикации през следващите десетилетия затвърждават статута й на феминистка академична икона.
Статията е част от историята на:
СТАТИЯТА е свързана към
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Египетски хирургични инструменти
- Символизъм на египетските амулети
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Употреба на билки и билкови лекарства в Древен Египет отпреди 1500 години
- Протези и козметика в Древен Египет
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Медицински данни за очните заболявания в древен Египет
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Египетските амулети като средство за лечение
Коментари към Мерит Птах - първата жена лекар в света, се оказва случай на сгрешена самоличност