Имена на известни египетски лекари
От 10.1.-2600г. до -525г.
Древната египетска дума за лекар е "wabau". Тази титла има дълга история. Сред най-ранните записани имена на известни египетски лекари е това на Хеси-Ра. Той е оглавявал "лекарите, лекуващи зъбите" на цар Джосер, управлявал през 27-мо хилядолетие пр. Хр.
Съществуват подразделения, степени и специализации на лекарите от Древен Египет. Царското общество разчитало на няколко лекари, занимаващи се единствено с владетеля и неговите най-близки сановници. Съществуват и надзиратели на главните лекари.
Сред древните египетски медици били разпространени първите медицински специалности като офталмология, гастроентерология, хирургия, а системата за здравеопазване предлагала на обществото, осигуряващо блага за Египет привилегии, аналогични на съвременните пенсии и отпуск по болест.
Познати имена на известни египетски лекари са:
1. Имхотеп
Лекувал е фараона Джосер, управлявал през 2650-2600 г. пр. Хр. За него се смята, че е автор на древния папирус, станал собственост на египтолога Едуин Смит.
Имхотеп е бил един от главните служители на фараона Джосер. Учените приписват на него проектирането на погребалната пирамида на споменатия древноегипетски владетел (известна още като стъпаловидната пирамида) в Сакара, Египет през 2630-2611 г. пр. Хр. Смята се, че именно той е дал съвет да се използват колоните, поддържащи сградата.
2. Хеси-Ра
Също е лекувал фараона Джосер, в периода от 2670 г. пр.Хр.
3. Мерит-Птах
Това е една от първите жени, упражняващи отговорната професия. Работила е през 2700 г. пр. Хр. Нейният образ е увековечен в стенопис в гробница в Сакара.
4. Пентху
Той е бил главен лекар на фараона Аменхотеп IV (Акхенатен), управлявал през 1350 г. пр. Хр. Впоследствие той приема името Ехнатон, в резултат от промяната на религиозното вярване, свързано с почитането на Бог Атон (Слънчевият диск), създавайки първата монотеистична религия. Пентху е лекувал Ехнатон, но се вярва, че е оцелял по време на превратностите, слагащи край на периода на управление на фараона-реформатор, и е служил като медик на регента Ай, който владствал над Древен Египет при непълнолетния Тутанкамон, наследил Ехнатон.
5. Прешет
Лекувала е фараоните от Четвърта династия, управлявала Египет около 2500 г. пр.н.е. Функцията й е била да надзирава другите жени лекари. Била е акушерка и има лична стела (колона) в гробницата на висшия сановник (и неин син) Акхетотеп. Стелите били поставяни в светилището на храма и често са били украсени с две очи, през които починалият може да види светлината на деня.
6. Киар
Бил е царски лекар и е лекувал фараоните от Шеста династия, управлявала Египет около 2350-2180 г. пр. Хр. В неговата гробница е открит най-старият бронзов хирургически инструмент в света. Заедно с този инструмент са открити и 22 фигурки на различни божества, а една от тях е миниатюрната статуя на прочутия в Египет Имхотеп.
7. Пскамтиксенеб
Бил е главен лекар, грижил се е за здравето на фараоните от Двадесет и шеста династия, управлявала Египет около 664-525 г. пр. Хр. Ръководел е медицинските училища, наречени "Къщите на живота".
8. Уджияхорснет
Бил е главен лекар на фараоните от Нулевата династия. Неговият гроб е открит през 1995 г. в Абусир.
9. Харсиес
Ръководител е на лекарите, служили в периода от управлението на Амазис до това на Дарий I (VI век пр. Хр.). Той е главен лекар на Горен и Долен Египет, лидер е на Егейските чуждестранни войници.
10. Петуейнай
Главен лекар, служил в периода от управлението на Амазис.
11. Ивти
Лекувал е фараоните от Деветнадесета династия, управлявала Египет около 2500 г. пр.н.е.
СТАТИЯТА е свързана към
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Символизъм на египетските амулети
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Лекари в Древна Гърция
- Медицински папируси, разказващи за историята на египетската медицина
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
- Въздействие и употреба на афродизиаците
- Основи и развитие на историята на медицината в Древна Елада
- Рецепти за рани на Хипократ
Коментари към Имена на известни египетски лекари