Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Как чумната пандемия е повлияла на съвременните хора

Как чумната пандемия е повлияла на съвременните хора

от 18 дек 2017г., обновено на 15 май 2024г.
Редактор: Виктория Милова
Как чумната пандемия е повлияла на съвременните хора  - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1347г.

Така наречената Черна смърт пристига в Южна Европа от Азия през 1347 г. и се разпространява през Англия, Германия и Русия в рамките на следващите три години, убивайки около една трета от населението на света. Източникът на бубонната чума е Yersinia pestis, бактерия, открита в някои бълхи. Тя се разпространява от черните плъхове, върху които скачащите насекоми паразитират.

Може би си мислите, че такъв опустошителен средновековен мор няма как да е свързан с нашия свят от 21-ви век, но грешите - съвременните въздействия на чумата са видими и реални. Те са навсякъде около нас – от вида на болниците до костюмите за Хелоуин на хлапетата на Запад.

Изследването на начина, по който Черната смърт променя света, разкрива, че има много малко детайли в човешкото ежедневие, които не са засегнати от смъртта и болестите на толкова огромно ниво. Сред ефектите, които чумата нанася на Стария континент, е и значителната промяна в генетиката на съвременните европейци. Болестта буквално променя начина, по който изглежда ДНК-то на предците ни.

Другите начини, по които черната чума променя света, са недотам тежки, но все пак – осезаеми (кой да знае например, че подобно опустошение ще доведе до появата на първите английски пъбове).  

Черната смърт променя генома на европейците

Чумната пандемия оказва толкова голямо влияние върху населението на Стария континент, че може би болестта буквално "прекроява" генетиката на европейските потомци на оцелелите. Последиците са и положителни, и отрицателни.

За щастие, следващите срещи между причинителя на Черната смърт (Yersinia pestis) и оцелялото население вече не са така смъртоносни. Благодарение на генетичното изместване по-късните огнища на заразата никога повече няма да съвпаднат по тежест и ярост с първоначалните. Нещо повече - съвременните европейци стават по-податливи към автоимунни и възпалителни заболявания спрямо популациите, чиито предци не са изпитали тегобата на Черната смърт.

Черната смърт дава на света английските пъбове

двама мъже разговарят в английски пъб
Културата на английските кръчми (наричани още и "пъбове") може да бъде проследена директно до периода на Черната смърт според английския историк професор Робърт Томпс от университета в Кеймбридж. Лекторът твърди, че заплатите на Острова се повишават, а цените спадат след затихването на масовата зараза. Това пък дава възможност на малкото работещи да получат достъп до бирата и спиртните напитки. Заведенията набират сила, за да се приспособят към търсенето, създавайки т.нар. английска "пъб култура". Пивоварите имат възможност да работят на пълно работно време благодарение на "по-голямата свобода и просперитет" за работническата класа вследствие на Черната смърт.

Чумата преустановява заселването на викингите в Северна Америка

Историята на Северна Америка би изглеждала далеч по-различно, ако Черната смърт не беше вилняла в миналото. Викингските заселници в Гренландия биват напълно заличени вследствие на болестта и нападенията от страна на местните жители. Така викингите никога не успяват да достигнат до континенталната част на Северна Америка и да се домогнат до мечтаните отлични условия на тези плодородни земи. За съжаление и Норвегия е поразена от чумата, така че страната не може вече да снабдява с важни доставки земите на Гренландия, населени преди векове от мореплавателя Ерик Торвалдсон (наричан и Ерик Червения заради огненочервените си коси). Положението е толкова лошо, че Гренландия трябва да бъде "преоткрита" през 1585 г.

"Сагата на Ерик Червения" разказва, че точната година на заселването на Гренландия е 985 г. Именно тогава Ерик (по това време той изтърпява 3 годишно изгнание за убийство в Исландия) заминава с голям брой колонисти и създава 2 колонии на западния бряг на острова. Селището процъфтява, достигайки до 3000 жители, главно заселници от Исландия. За съжаление, една от тези групи пренася през 1002 г. чумата, довела до смъртта на почти всички видни жители, включително и на Ерик, загинал през зимата на 1003 г.

Почитателите на метъл културата и любителите на Хелоуин могат да "поздравят" Черната смърт за популярния днес образ на смъртта като Жътваря. Огромната смъртност и болестите променят дори визуалните изкуства в онези епохи, съсредоточени върху тленността, в плашеща степен. Смъртта започва да се олицетворява с образа на жътваря, който покосява и бедни, и богати. Черната смърт помага на хората да осъзнаят, че смъртта е напълно демократична в избора си на жертви.

>>> Последици от чумната епидемия

Болестта провокира уреждането на правните въпроси, касаещи собствеността

Черната смърт погубва милиони хора и разкъсва семействата, затруднявайки подялбата на имуществото между оцелелите. Непосредствено след пандемията останалите живи не са напълно наясно кой точно следва да наследи и да притежава останалата собственост, особено когато всички мъжки наследници в даден род са загинали. Семейните раздори по тези въпроси водят до съдебни спорове на ниво, нечувано допреди Черната смърт. От друга страна, също както твърдят римляните, че в спора се ражда истината, така и непосредствено след пандемията съдебните разпри на хората създават правни прецеденти по отношение на собствеността. Някои от тях са в правна сила и към днешна дата.

Вдъхновява първата употреба на биологично оръжие

Черната смърт позволява на изявен монголски воин да използва болестта като преимущество и оръжие на бойното поле. Той се казва Янибег. Военният командир наследява цялата империя, оставена от Чингиз хан. През 1346 г. Янибег иска да завземе град Кафа - търговско пристанище на Черно море на Кримския полуостров. Черната смърт обаче започва да изтощава военните завоевателски редици.

Монголите имат огромното желание да завладеят Кафа с минимални усилия и жертви. Освен това, бушуващата болест допълнително снижава шансовете за успех. Янибег създава отвратителен план, за да преодолее този си неуспех - започва да катапултира мъртвите си войници над градските стени на Кафа. Планът сработва с пълен успех - малкото оцелели хора от града бягат в Италия. Останалите стават жертви на първата по рода си биологична война.

Чумата спомага за появата на антисемитска нетърпимост в Европа

тълпа наблюдава изгарянето на евреи по време на чумната епидемия
Евреите са обвинявани от мнозина за появата на Черната смърт, особено в Германия. Все пак европейците по това време са отчаяни - половината от населението на Стария континент необяснимо е заличено. Хората отчаяно търсят причини и обяснения. Така се създават истории за евреи, отравящи градските кладенци. Обществото трябва да открие изкупителни жертви. Германците убиват цели еврейски общности при бунтове, наречени в историческите документи "погроми", за да премахнат несъществуващата заплаха. Така се подхранва културата на антисемитизъм, която в крайна сметка довежда до Холокоста през 20-ти век. Проучване от 2011 г. показва, че селата, където са предприемани противочумни еврейски погроми, са били по-склонни да демонстрират жестока омраза към евреите повече от 600 години по-късно.

Чумата подготвя почвата за теорията за заразния произход на болестите

Черната смърт помага на широката общественост да осъзнае, че "хуморите" не са причина за появата на болестите. Тъй като толкова много хора се разболяват и умират, старогръцката концепция за хуморите - четирите телесни течности, които в оптимален баланс са отговорни за здравето на индивида - започва да изглежда твърде малко вероятна. Вместо това теорията за заразното естество на болестите започва да се приема все по-широко. Макар процесът да е бавен, едно е сигурно - до 1546 г. медицинското общество в Европа вече е приело теорията за заразяването. Тя преобладава повсеместно и трайно, докато тази за бактериалния произход на заболяванията на Робърт Кох съумява да се утвърди едва в края на 19 век.

Чумната пандемия ни дава думата карантина

човек с престилка, държи маска с ръкавици

Карантината е често срещано понятие, което обикновено означава период от време, когато болните трябва да останат изолирани от здравите. Но откъде се появява терминът? Карантина произхожда от думата "quarantino" - термин, извлечен от италианската дума "quaranta", което означава "четиридесет". По време на "Черната смърт" италианците въвеждат 40-дневен период на изолация за болните от чума, вероятно вдъхновени от библейските събития, продължили 40 дни (Потопът, постите и др.). Концепцията за изолирането на болните датира от периода преди чумата, но терминът "карантина" произхожда именно от времето на чумната пандемия.

>>> Повелия - островът на заточените чумави и псохоболни

Болестта ускорява господството на английския език

Би било достатъчно да кажем, че голяма част от света би продължила да говори латински, ако в уравнението не се намесва Черната смърт. Историците смятат, че чумата налага господството на английския език. Тя убива прекомерно висок брой духовници, което означава, че са погубени много хора, които са с латинско езична грамотност. Кой ги заменя - оказва се, че са останали много миряни, едва грамотни и на латински, и на английски. Така постепенно последният взема превес.

Пандемията способства за създаването на средната класа в Англия

Повечето хора, оцелели от пандемията от чума в Англия, са селяни. След Черната смърт остават много малко селяни, което означава, че те биха могли - по думите на английски историк - да са много по-склонни да предлагат труда си по-скъпо. Така пластовете в обществото на Острова се разместват, което в крайна сметка довежда до възхода на средната класа. Черната смърт по същество дава на селяните много по-мащабно влияние върху това как те са свързани с горните обществени класове.

Чумата намалява генетичното разнообразие в Англия

Великобритания би била страна с далеч по-богато генетично разнообразие, ако Черната смърт не се беше намесила в историческото й развитие. Английската нация била много по-разнообразна през 11-ти век (и преди чумата), отколкото днес. "Случайното генетично отклонение" също има частична вина, но в случая популацията буквално се срива. Една от теориите, които биха могли да обяснят феномена, е, че Англия не изолира болните като италианците, което води до по-малко променливи последователности на ДНК за англичаните.

Болестта предизвиква реформи в Църквата

Смята се, че Черната смърт нанася удар и срещу религията, особено като се има предвид, че духовенството е също толкова възприемчиво към чумата, колкото и всички останали. Свещениците, убити от болестта, често са част от престъпни схеми, а това допълнително уронва престижа на католическата църква. "Великата схизма" през 14 век, която в крайна сметка довежда до началото на протестантската реформация, е логичното следствие на Черната смърт и съпътстващият я хаос.

Спомага за реформирането на болниците

Преди Черната смърт болниците се концентрират върху предлагането на гостоприемство и покрив над главата, отколкото върху медицинските грижи. Подобно на съвременните мотели и хотели, болниците по това време осигуряват подслон и храна за миряните, както и за бедните хора. "Медицинализацията на средновековните болници" може да бъде проследена до 1330-те и 1340-те години, когато във Флоренция, Италия, са основани повече лечебни заведения, отколкото по всяко друго време. По време на Ренесанса болниците стават по-специализирани, с различни отделения за различните видове заболявания.

Статията е част от историята на:

  • История на чумата
Източник:

https://www.ranker.com/

5.0/5 1 оценка

Библиография

 

Коментари към Как чумната пандемия е повлияла на съвременните хора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как чумната пандемия е повлияла на съвременните хора
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:42
    Коментирайте "Как чумната пандемия е повлияла на съвременните хора "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Стрептомицин
  • История на чумата
  • Доксициклин
  • Миноциклин
  • Тетрациклин
  • Възникване и последици от Черната смърт
  • Повелия – островът на заточените чумави и психоболни
  • Епидемия от чума в Италия
  • Eврейските гонения по време на чумната епидемия в средата на 14 в.
  • Великата чума в Лондон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Докосват ли непознати хора децата ви?!

преди 2525 дни, 14 часа и 34 мин.

Защо продължават старите хора да хвърлят пари през терасите?

преди 2669 дни, 17 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival