Край на пандемията от испански грип
От 1918г.
След смъртоносната втора вълна от испански грип от края на 1918 г., новите случаи намаляват рязко – почти не са регистрирани нови заразени след пика на втората вълна на пандемията. Например във Филаделфия на 16 октомври 4597 души губят живота си, но до края на 11 ноември инфлуенцата изчезва почти изцяло от града.
Спад на смъртността от испански грип
Едно от обясненията за бързия спад на леталността от испански грип е, че лекарите предприемат по-надеждни превантивни мерки за лечението на пневмонията, която обикновено се развива като бактериална инфекция след вирусната, въпреки че медикът Джон Бари заявява в книгата си, че изследователите и историците на медицината не откриват никакви доказателства в подкрепа на този факт.
Друга теория защитава тезата, че вирусът на инфлуенца от 1918 година мутира изключително бързо към по-малко смъртоносен щам. Това е сравнително често срещано явление при грипните вируси. Нерядко се наблюдава тенденцията вирусите да стават по-малко смъртоносни с времето, тъй като "гостоприемниците" на по-опасните щамове са по-предразположени към летален изход.
Причини за забравата на испанския грип
В Съединените щати, Великобритания и други страни, въпреки относително високата заболеваемост и смъртност, споменът за вируса на испанския грип, който върлува през 1918-1919 г. започва да избледнява бързо в общественото съзнание. Тази тенденция кара някои историци на медицината да поставят на испанския грип етикета "забравената пандемия".
Съществуват различни теории относно това защо испанският грип е "забравен". Едни от тях включват бързите темпове на разрастване на пандемията, която убива повечето от жертвите си в рамките на период, който е по-малък от девет месеца и има ограничено медийно отразяване. Друга основна причина е, че световната популация вече е запозната с агресивния пандемичен модел на заболяванията, върлували през 19-ти и началото на 20-ти век като: коремен тиф, жълта треска, дифтерия, холера. Подобни епидемични взривове на различни инфекциозни заболявания намаляват в определена степен значението на грипната пандемия за историята на инфекциозните заболявания.
В някои области испанският грип е споменат косвено по време на реклами на медикаменти, за които се твърди, че са в състояние да се справят със симптомите на заболяването.
В допълнение, избухването на грипната епидемия през 1918 г. съвпада със съсредоточаването на медийния фокус върху смъртните случаи от Първата световна война. Друго обяснение, разкриващо защо испанският грип е забравен, се крие във възрастовата група, която е засегната най-вече от болестта. По-голямата част от смъртните случаи по време на пандемията и войната са сред младите хора.
Въпреки че от 1918 г. до наши дни грипна епидемия с подобни размери и нива на смъртност не се е повторила, опасността далеч не е отминала. Появяват с нови вирусни щамове, срещу които човечеството все още няма реална ефикасна защита.
Статията е част от историята на:
Библиография
1. Източник: http://en.wikipedia.org/wiki/1918_flu_pandemic
2. Снимки: pixnio.com, rawpixel.com
СТАТИЯТА е свързана към
- История на испанския грип
- Испански грип – произход и развитие на вируса на инфлуенца
- Епидемия от испански грип през 1918 година – първата вълна от инфлуенца
- Хипотези за произхода на испанския грип
- Втора вълна на пандемията от испански грип
- Нива на смъртността от испански грип
- Опустошени от испанския грип области
- Грипът вчера и днес, а утре? Готови ли сме за следващата грипна епидемия
- Разпространение на пандемията от инфлуенца от 1918 година
- Епидемията от испански грип в САЩ през 1918 година
Коментари към Край на пандемията от испански грип