Опустошени от испанския грип области
От 1918г. до 1920г.
Пандемията от т. нар. "испански грип" е една от най-опустошителните в историята на човечеството. По броя на смъртните случаи тя надминава жертвите на чумната епидемия през Средновековието, наречена "Черната смърт" и загиналите по време на боевете през Първата световна война.
Дори в области, където смъртността от пандемията от испански грип е по-ниска, по-голямата част от ежедневните дейности и работата на хората в обществото са възпрепятствани. В много райони магазините затварят, а клиентите са принудени да получават и оставят поръчките си навън, за да се избягва прекият контакт. Има сведения, че нито работниците, ангажирани в областта на здравеопазването, успяват качествено да се грижат за болните, нито гробарите могат да изпълняват задълженията си, защото те самите също са болни. Често срещана става практиката да се копаят масови гробове, а телата да се полагат дори без ковчези.
Няколко тихоокеански островни територии са особено тежко засегнати. Пандемията от испански грип пристига при тях от Нова Зеландия, а мерките по ограничаването на контактите с кораби със заразен екипаж се оказват твърде ненавременни и закъснели. От Нова Зеландия испанският грип достига Тонга (8% от населението загива), Науру (16% от населението загива) и Фиджи (5% от населението загива).
Най-засегната област се оказва западна Самоа, където 90% от населението е заразено – 30% от възрастните мъже, 22% от възрастните жени и 10% от децата умират. За разлика от тази област, грипът се задържа далеч от американската част на Самоа, защото губернатор Джон Мартин Пойър налага строга гранична блокада. В Нова Зеландия през 1918 година са регистрирани 8573 смъртни случая вследствие на пандемията от испански грип, като общата смъртност на населението възлиза на 0.74 %.
По-слабо засегнати от пандемията от испански грип области
В Япония до края на юли 1919 година смъртните случаи вследствие на бушуващата пандемия от испански грип наброяват около 257 363 души, като очакваният процент на смъртност (0.425%) е много по-нисък от този на почти всички други азиатски страни, за които има съхранени данни. Японското правителство изключително строго ограничава морския транспорт от и до близките острови, когато пандемията ударя с пълна сила.
В Тихия океан американската част от Самоа и френската колония Нова Каледония също успяват да предотвратят зараждането на грипна епидемия посредством ефективни карантина. За съжаление в Австралия загиват близо 12 000 души.
До края на пандемията от испански грип само един голям регион на цялата планета не е засегнат от пагубното респираторно заболяване – изолираният остров, наречен Маражо, разположен в близост до делтата на река Амазонка в Бразилия.
Статията е част от историята на:
Библиография
1. Източник: http://en.wikipedia.org/wiki/1918_flu_pandemic
2. Снимки: rawpixel.com, commons.wikimedia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- История на испанския грип
- Испански грип – произход и развитие на вируса на инфлуенца
- Епидемия от испански грип през 1918 година – първата вълна от инфлуенца
- Хипотези за произхода на испанския грип
- Втора вълна на пандемията от испански грип
- Нива на смъртността от испански грип
- Край на пандемията от испански грип
- Грипът вчера и днес, а утре? Готови ли сме за следващата грипна епидемия
- Разпространение на пандемията от инфлуенца от 1918 година
- Епидемията от испански грип в САЩ през 1918 година
Коментари към Опустошени от испанския грип области