Линда Ричардс – първата професионално обучена медицинска сестра в САЩ
От 1841г.

Линда Ричардс е първата дама в Страната на неограничените възможности, която получила възможността професионално да се обучава в областта на сестринските грижи. Самата тя по време на своята дълга кариера успяла да инициира изграждането на редица центрове за подготовка на медицински сестри в САЩ, а също и - на едно такова училище в Киото, Япония.
Мелинда Ричардс, известна само като Линда, била родена през 1841-ва в Потсдам (в щата Ню Йорк). На 13 години момичето загубило родителите си, които били покосени от туберкулоза. Този трагичен момент в живота на младата жена, както и фактът, че била от семейство на лекари, повлияли категорично върху избора й на професионално поприще по-нататък.
След като няколко години се трудила в местно предприятие и се грижела за болни свои съседи, тя заминала за Бостън. Там временно изпълнявала длъжността "помощник медицинска сестра". Скоро след това в бостънската болница "New England Hospital for Women and Children" стартирало училище за медицински сестри и Линда подала кандидатурата си веднага. Жената била приета в първия формиран клас (от общо пет студенти) през 1872-ра и завършила тренинга си през септември на следващата година.
След дипломирането си, Ричардс приела да стане ръководител нощна смяна на току-що основаното в Ню Йорк училище "Bellevue Training School", в което за пръв път кадрите се обучавали по специална схема, въведен от небезизвестната Флорънс Найтингейл.
През 1874-та Линда се върнала в Бостън, където също била назначена за управител в "Boston Training School". Именно там тя се отличила със завидни лидерски умения и успяла да се пребори с противопоставянето от страна на лекарите медицинските сестри да участват в различни курсове за допълнителна квалификация и усъвършенстване на уменията си. Така, Ричардс разработила програма от регулярни и полезни лекции за сестрите, които до този момент в работата си получавали само непълни и спорадични инструкции от медиците.
След три успешни години на родна почва, дамата заминала за Лондон. Там, с подкрепата и менторството на самата Флорънс Найтингейл, Линда посетила тренировъчната програма за медицински сестри в лондонската болница "Сейнт Томас", както и други подобни програми. Ричардс била безкрайно впечатлена от видяното и, въпреки че имала шанс да остане във Великобритания, през 1877-ма тя предпочела да се върне в родината си и да се опита да приложи придобитите знания и опит.
В периода от 1866-та до 1891-ва тя се подвизавала в Япония в ролята на мисионер, а в Киото отворила първото по рода си японско училище за медицински сестри.
Когато се завърнала окончателно в САЩ, до края на живота си тя продължила да заема ръководни постове, макар и за кратко, поради влошеното си здраве. Благодарение на неуморната й дейност, на американска земя били създадени редица институции и организации, допринесли за утвърждаването и развитието на професията на медицинската сестра.
Снимка: Working nurse
Библиография
https://www.aahn.org/gravesites/richards.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра
- Медицинска сестра пише трогателно писмо до родители, които току-що са загубили дъщеря си
- Медицинските сестри вече ще имат право да практикуват без лекар
- Мери Сийкол и ролята й за развитието на професията на медицинската сестра
- Клара Бартън: една от най-известните медицински сестри в САЩ
- Лекарите в болниците започват подготовката на национален протест
- В главната роля: Доротея Дикс и приносът й за развитието на сестринските грижи в САЩ
- В главната роля: Анна Максуел и приносът й за развитието на професията на медицинската сестра
- Всички медсестри от Хирургията в Разград напускат - обидени на шефа
- Сесили Сондърс - създателката на първия модерен хоспис в Англия
Коментари към Линда Ричардс – първата професионално обучена медицинска сестра в САЩ