Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра

Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра

от 02 март 2016г., обновено на 23 яну 2025г.
Редактор: Виктория Милова
Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра  - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1820г. до 1910г.

Сведения за упражняването на сестрински грижи могат да бъдат открити още от антични времена. Но личността, на която се приписва обособяването и развитието на професията на медицинската сестра неоспоримо е Флорънс Найтингейл.

Флорънс е родена в заможно английско семейство. Доказателството за големите възможности на родителите й е фактът, че за медения си месец същите могат да си позволят едно доста продължително пътуване из Европа. Двете им дъщери са създадени именно по време на това пътешествие. Всъщност Флорънс (която е по-малката от две сестри) се появява на бял свят на 12 май 1820 г. и е кръстена на италианския град, в който се ражда, а именно – Флоренция (никак не е случайно, че точно на 12 май отбелязваме Международния ден на медицинската сестра).

Когато семейството най-накрая се прибира в Англия след дългото пътуване, госпожа Найтингейл изцяло поема ангажимента за образованието на своите дъщери. В домашна атмосфера, под зоркия поглед на майка си, Флорънс започва да изучава гръцки и латински език, математика, естествени науки, древна и съвременна литература, както и класическите немски, френски и италиански езици. Отначало по всичко личи, че момичето ще тръгне по традиционната пътека, отредена й на жена от висшата класа от Викторианската ера, което на практика означава, че я очаква брак с мъж от благородническо потекло и много спокойни вечери, прекарани с децата край семейното огнище.

Флорънс Найтингейл избира професията на медицинска сестра

Изображение на Флорънс Найтингейл от 1870 година.За огромно съжаление на родителите си обаче, Найтингейл избира да поеме по друг път и да следва собствените си мечти. Въпреки че винаги е обградена от безброй заможни ухажори, британката категорично отхвърля всякаква идея за брак и заявява на майка си и баща си, че е избрала коренно различно призвание, а именно да служи на обществото и като цяло на човечеството, като се отдаде на грижи за болните и слабите.

Първоначално родителите й са потресени и откровено изплашени от намерението й да се занимава със сестрински грижи, тъй като тази дейност е крайно неподходяща за дама от нейния ранг. В крайна сметка, след немалко "семейни войни", през 1849-та те все пак склоняват да я пуснат за двуседмичен период в Институт "Диаконис" в Кайзерверт (Kaiserswerther Diakonie, Германия). По време на този, макар и кратък, престой младата жена придобива ценни медицински познания и още повече се вдъхновява да следва целите си докрай. През 1851-ва отново успява да се върне в Кайзерверт, този път за по-дълъг период – за три месеца. А когато отново стъпва на английска земя, вече е убедена какъв път трябва да следва.

През 1853-та Флорънс е назначена за управител в "Upper Harley Street Hospital" в Лондон – малка болница за възрастни жени със здравословни проблеми, които са с благородническо потекло и финансови затруднения, В този период Найтингейл успява да отскочи и до Париж, където има щастието да се запознае подробно с медицинската практика в парижка католическа благотворителна организация. По-късно пък става доброволец и упражнява дейността на медицинска сестра в Мидълсекс (графство в Англия, съществувало до 1965 г.) по време на епидемията от холера.

През 1854-та избухва Кримската война и Флорънс е ужасена, когато разбира, че в хода на военните действия смъртността в редиците на британските войски е цели 41%. По-потресаващ за нея обаче е фактът, че повечето британски войници умират по-често от заболявания и инфекции, отколкото вследствие на раните си, получени на бойното поле. Липсата на сестрински грижи в британската армия е очевидна – за сравнение, за френските войници в лазаретите се грижат голям брой медицински сестри и там смъртността е много по-малка.

>>> Медицината по време на Кримската война и появата на професията „медицинска сестра“

Ползвайки политическото си влияние, Найтингейл получава разрешение заедно с група от няколко жени, също като нея представителки на висшата класа, да отпътуват до Крим и да поемат грижата за болните. Тъй като вярва, че калта или по-скоро съдържащите се в нея патогенни микроорганизми са причина за много от болестите, отнемащи живота на войниците, британката организира мащабна кампания за почистване и проветряване на лазаретите и казармите. Само за няколко месеца броят на смъртните случаи драстично намалява. Найтингейл, която благодарение на баща си е изучила основните принципи на статистиката, внимателно документира всички постигнати резултати и ги използва за следващи нововъведения в практиката на медицинските сестри. Иначе казано – с всичките си постижения тя поставя основите на модерната представа за сестринските грижи.

"Дамата с лампата" е считана за първата професионална медицинска сестра

Когато се завръща в Англия, Флорънс заслужено е посрещната като героиня от британския народ. През 1860 г. Найтингейл създава първото по рода си училище за медицински сестри към болницата "Свети Томас" в Лондон. Учещите се в него получават както теоретически познания, така и подготовка за работа по клинични изследвания. Любопитното е, че училището е отворено изцяло с лични средства на британката. Впоследствие много от тези, които го завършват, започват да създават подобни учебни заведения и в други болници.

Флорънс Найтингейл умира на 90-годишна възраст и завещава за следващите поколения медицински сестри голямо богатство от знания и умения. "Дамата с лампата", както често я наричат заради навика й да обикаля нощно време покрай леглата на болните, безспорно е личност, за която може да се разкаже много. Не е случайно, че има няколко музея по света, които съхраняват предмети и писмени документи, свързани с живота й.

5.0/5 1 оценка

Библиография

1. "History of Nursing", Karen J. Egens

Коментари към Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 11:26
    Коментирайте "Принос на Флорънс Найтингейл за появата и развитието на професията на медицинската сестра "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Как да се промени наименованието "медицинска сестра"?
  • В главната роля: Доротея Дикс и приносът й за развитието на сестринските грижи в САЩ
  • В главната роля: Анна Максуел и приносът й за развитието на професията на медицинската сестра
  • Приносът на "Джонсън и Джонсън" за развитието на професията на медицинската сестра в САЩ
  • Бабара Бейтс и ролята й в медицината и в сестринските грижи в САЩ
  • В главната роля: Лилиан Уолд и приносът й в развитието на сестринските грижи
  • Критичната липса на медицински сестри застрашава здравната система
  • Ролята на Едит Кавъл в утвърждаването на професията на медицинската сестра в началото на 20-ти век
  • Работа на Флорънс Найтингейл, посветена на медицинската статистика
  • Как се отрази пандемията от коронавирус на психичното здраве на медицинските сестри и акушерките
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Искам да подаря на сестра си фитнес смарт гривна

преди 2415 дни, 23 мин.

Как да спра развитието на ечемик на окото?

преди 2906 дни, 1 час и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 19 часа и 37 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 12 часа и 18 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 19 часа и 10 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 2 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛИВСАНЕ ПРЕМИУМ СЕНЗИТИВ ПЛАСТИРИ 2 размера * 20

ШИПКА С КАРАМФИЛ 150 г БИОНИА

ЛАМИЗИЛ спрей за кожа, разтвор 15 мл

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ПЛЮС С/У ОСТАТЪЧНА ХРАНА 40гр.

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ПЛЮС СИЛНА ФИКСАЦИЯ 40гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival