Особености на австралоидната раса

От 1870г.
Безспорно хората се отличават един от друг по множество белези и характеристики, но съществуват определени сходства във външния вид като цвят на кожата, структура на черепа, форма на очите и т. н., по които могат да бъдат разделени на няколко големи групи. Сходните физиологични и морфологични особености, както и общите произход и територия, са основните критерии за определянето на човешките раси.
Фактори на расообразуването
Счита се, че има три основни фактора, които влияят при обособяването на расите. Те са приспособителното значение на расовите признаци като например цвят на кожата, окосмяване, форма на носа, телосложение и др., расовата изолация и половият подбор.
Видове раси
Доминиращото мнение е, че съществуват три вида раси: европеидна, монголоидна и негро-австралоидна. Някои учени изказват мнението, че това разпределение е неточно. Един от тях е антропологът Карлтън С. Куун, който през 1962 г. въвежда термина "капоидна раса" и предлага понятието "негроиден" да бъде изоставено. При класификацията на Егон Фрайер фон Айкщед от 1934 г. пък е добавена и индианска раса. Друга част от изследователите са склонни да разделят Австралоидно-негроидна раса на два самостоятелни вида.
Австралоидна раса
Представителите на австралоидната раса се вместват в доста широка класификация. Понятието е свързано с типологическия метод на расовото разпределение. На външен вид тези хора са с по-тъмен цвят на кожата, вълниста коса като при ведоидите от южна Азия и австралийските аборигени.
Формата на косата варира от права до вълниста при негрито и малайзийските групи. Според класификацията, народите от австралоидната раса живеят в Индонезия, Малайзия, Австралия, Нова Гвинея, Меланезия, Андаманските острови, Индийския субконтинент, както и в някои части на Близкия изток.
В извънафриканските теории за предците на австралоидите и протоавстралоидите се счита, че принадлежат към първия клон на капоидите, които мигрират от Африка около 60 000 г. пр.н.е. Те се придвижват по потопения сега континентален шелф на северния бряг на Индийския океан, достигайки Австралия около 50 000 г. пр. н.е. За съжаление, тази връзка все още се оспорва и подлежи на изследване.
В края на деветнадесети век антропометрични изследвания довеждат до предположението, че расовите групи, сред които е и австралоидната, са четири основни – ксантохроични, монголоидни, негроидни и австралоидни. Терминът "австралоидна раса" е въведен от Томас Хъксли в есето му "За географското разпределение и главните модификации на човечеството" от 1870 година.
Хъксли също заключва, че меланохроите (хората от средиземноморските раси) са своеобразна смесица от ксантохроичните народи (северните европейци) и австралоидите. По-късни автори започват да пропускат „и” в австралиоид и да изписват термина като австралоид.
Според Питър Белууд "много от южните монголоидни популации в Индонезия и Малайзия също имат висока степен на австрало-меланезийско генетичното наследство". Той се позовава на своя труд от 1985 година, който носи заглавието "Праистория на Индо-малайзийския архипелаг".
Оригиналната класификация на расите на Хъксли включва и населението на Индия в "австралоидната" категория.
Съдебният антрополог Каролин Уилкинсън пише през 2004 г., че представителите на австралоидната раса имат най-големите надочни дъги. Кавказоидите притежават вторите по големина надочни дъги. Негроидите са на трето място със своите "умерено изразени" надочни дъги.
Интересен факт:
При монголоидната и негро-австралоидната раси пубертетът настъпва по-рано в сравнение с представителите на европеидната раса. Това се дължи на факта, че при първите две растежът на децата е най-интензивен до седмата година, докато при представителите на европеидната раса този период е между седем и четиринадесетгодишна възраст. |
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
1. Източник: http://en.wikipedia.org/wiki/Australoid_race
2. Снимки: commons.wikimedia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо флоресиенсис - малкият хобит в човешкото родословно дърво
- Произлезли сме от животни с електросензори
- Прав ли е бил Дарвин в теориите си, свързани с произхода на човека?
- Къде за първи път сме проходили изправени?
- Неандерталците са повече генетично свързани с неафриканци
- Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците
- Хомо неандерталенсис - примитивни, глупави хора или истината е по-различна
- Теории за ролята на човека в зоологичната система, свързана с биологичната еволюция. Гледни точки на учените.
- Археологически обект в Костенки и начало на първите човешки миграции
Коментари към Особености на австралоидната раса