Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Откритие на кръвообращението от Уилям Харви

Откритие на кръвообращението от Уилям Харви

от 12 дек 2013г., обновено на 09 март 2020г.
Автор: Виктория Милова
Откритие на кръвообращението от Уилям Харви - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 13.9.1628г. до 3.6.1657г.

Ключовото откритие на кръвообращението от Уилям Харви е публикувано в "Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus" (Анатомично упражнение за движението на сърцето и кръвта на живите същества) през 1628 година. Английски превод се прави през 1653 година. Най-голямото постижение на Харви било прозрението, че кръвта се движи скоростно в тялото, изпомпвана от единна система от артерии и вени.

За да подкрепи теорията си, той изложил множество доказателства. Три били основните предложения, две от които произтичали от европейската медицинска традиция (датирани от 16 век, принадлежащи на испанския лекар Мигел Сервет). Последното предположение, касаещо кръвообращението било подчинено на ислямската медицинска система и принадлежало на Ибн ал-Нафис. То датирало от 13 век и засяга "малката циркулация", при която кръвта се движи от сърцето към белите дробове и обратно, без да преминава из цялото тяло.

Преди Харви се смятало, че има две "разделения" на кръвоносната система в тялото. Едната пренасяла "обогатена" кръв и ползвала венозната система, за да изхранва черния дроб. Другата пренасяла пурпурно червена "живителна" кръв, която използвала артериалната мрежа, за да пренася "животворност" от дробовете.

Днес кръвта се разглежда като обогатена с кислород и обогатена с въглероден диоксид. Въпреки това, по времето на Харви науката не смятало, че кръвта циркулира в тялото. Считало се, че тя се доставя, за да бъде "изконсумирана" от тялото, а след това се произвеждали заместващи количества. Съществуването на капилярите, в които се превръщат кръвоносните съдове по протежението на тялото не било потвърдено, докато през 17 век не се въвела употребата на микроскопите.

Харви твърдял, че стигнал до прозрението за наличието на кръвообращение, докато наблюдавал венозните клапи. Знаело се, че съществуват малки клапи във вените, позволяващи доброто еднопосочно протичане на кръвотока. Те спирали обратното навлизане на кръвта в съдовете.

Съдовите клапи предпазвали от вредното гравитационно въздействие, а Уилям Харви съумял да демонстрира сърдечната ориентираност на кръвта. Английският лекар показал, че югуларната вена, разположена вертикално на врата потискала кръвотока, постъпващ надолу от сърцето, а не от горе, непозволявайки смесването на кръвта от гравитацията. 

Експериментът на Харви

Основният експеримент на Харви се занимавал и с количеството кръв, вливащо се през сърцето. Той изчислил обема на камерите и до колко били ефективни те при изтласкването на кръв

та, както и какъв е броя на ударите в минута, направени от сърцето. Той е в състояние да покаже, че дори и с обикновени изчисления значително по-голямото количество кръв преминава през сърцето. Не било възможно по тази логика толкова голямо количество кръв да може да се съхрани в тялото, каквито били разбиранията за кръвотока по това време.

Стойностите на Харви посочили, че сърцето изпомпва 0,5 до 1 литър кръв за минута (съвременните стойности са около 4 литра в минута в покой и 25 литра в минута по време на тренировка). Човешкото тяло съдържа около 5 литра кръв. То просто не би могло да произведе или изконсумира такова количество кръв толкова бързо, поради което се доказва възможността кръвта да циркулира в организма.

Важно изследване на Харви било посветено на природата на сърдечните пулсации. Преди да се потвърди твърдението на английския медик се е считало, че активната фаза на сърдечното съкращение (самият акт на съкращение) осигурявал изпълването на вътрешния сърдечен обем. Така че активното свиване на сърдечния мускул било предназначено за неговото напълване.

Харви наблюдавал сърдечната дейност на много животни, особено при студенокръвните и тези близо до смъртта, защото сърдечните съкращения били бавни. Той заключил, че активната фаза на сърдечния ритъм, когато мускулите се съкращават, сърцето намалява вътрешният си обем и кръвта била изтласквана със значителна сила от сърцето.

Опитът на Уилям Харви да представи сърцето като своеобразна "помпа" играе съществена роля в научната революция през този времеви период. Количеството кръв, което посочил той, че се изтласква от сърцето било много приблизително.

Английският учен дълбоко и горчиво отрича "механичната" философия на френския математик и философ Рене Декарт, както и  всяка друга механична концепция за човешкото тяло. Теорията за кръвообращението на Харви е почти веднага оборена от консервативните лекари, но тя е добре  доказана още след неговата смърт. Много е вероятно Харви да е направил откритието си за кръвообращението още през 1618-19 година.

Такава голяма промяна в мисленето относно функционирането на тялото следвало да бъде много добре подкрепено от експерименти и аргументи, за да се избегнат незабавните подигравки и уволнения. През 1649 г. Харви публикува "Exercitationes Duae Anatomicae de Circulatione Sanguinis" и "Joannem Riolanem, Filium, Parisiensem" (Две анатомични упражнения върху циркулацията на кръвта) като своеобразен отговор на критиката от френския анатом Жан Риолан.

Статията е част от историята на:

  • История на Уилям Харви
5.0/5 1 оценка

Библиография

1. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/256397/William-Harvey

Коментари към Откритие на кръвообращението от Уилям Харви

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откритие на кръвообращението от Уилям Харви
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 05:26
    Коментирайте "Откритие на кръвообращението от Уилям Харви"

СТАТИЯТА е свързана към

  • История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
  • Опозицията на Павлов срещу комунизма
  • Образование и обучение на Иван Павлов
  • История на Уилям Харви
  • История на Иван Петрович Павлов
  • Закони за условния рефлекс на Иван Павлов
  • Принос на Парацелз към историята на медицината
  • Първа медицинска лекция на Парацелз
  • Гален като гладиаторски лекар от 158 до 161 година
  • Бабара Бейтс и ролята й в медицината и в сестринските грижи в САЩ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ново откритие може да ни пази от редица заболявания! Смятате ли, че ще се вкара масово в мрежата за продажба??

преди 3853 дни, 11 часа и 34 мин.

Новото ми откритие за сгъстяване на косата!

преди 3950 дни, 14 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 17 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 8 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival