История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
От -1550г. до 2021г.
Абортът е процедура, при която бременността бива прекъсната изкуствено чрез приемане на лекарства или използване на медицински инструменти. В миналото обаче хората са прибягвали до много по-опасни и животозастрашаващи средства за умъртвяване на плода.
Изкуственото прекъсване на бременността се практикува по света от дълбока древност. Първите писмени източници, свързани с извършването на аборт, са египетски папируси от 1550 г. пр. н. е.
Средства за извършване на аборт в миналото
В един от текстовете на Хипократ се споменава за смес от миши изпражнения, мед, египетска сол, див пъпеш и смола, която помагала на бременни жени да направят аборт.
В далечното минало, когато медицината не е толкова добре развита, хората много често използват природни средства при нежелана бременност. Сред тях са например силфиумът, кукурякът, седефчето и вълчата ябълка. През 1898 г. е написана медицинската книга King's American Dispensatory, в която се изброяват различни билки за прекратяване на бременност.
Във Викторианска Англия жените прибягват до прием на diachylon – вещество с висока концентрация на олово, което се оказва фатално за самите тях. Отново с цел умъртвяване на плода през 19-и век в Англия се използват стъклени пръчки, маши, ножове и други.
Наказания при незаконно прекъсване на бременността
Макар че има много исторически сведения за извършване на аборт през вековете, той все пак е повдигал някои етични въпроси, които са актуални и днес. В много страни по света абортът е бил наказуем, а жените, които са се осмелявали да прибегнат до него, са били стигматизирани от обществото.
Във Византия абортът се сравнява с детеубийство и е наказван с конфискация на имущество, изгнание или смърт в зависимост от ролята на провинилия се.
В Япония до 1940 г. изкуственото прекъсване на бременността е считано за престъпление, но след края на Втората световна война то става легално при специални обстоятелства.
След 1950 г. Китай узаконява аборта като мярка за ограничаване числеността на населението и част от политиката всяко семейство да има само едно дете.
История на абортите в Румъния
В Румъния абортът е легален между 1957 г. – 1966 г. В този период 80% от бременностите в страната завършват с аборт, което донякъде се дължи и на липсата на ефективна контрацепция. В резултат броят на населението спада рязко и това принуждава президента Чаушеско през 1967 г. да подпише Указа 770, с който налага забрана за извършване на процедурата. Румънското правителство вярвало, че основната функция на жената е да ражда деца. Според управляващите семейната хармония можело да бъде постигната само в многодетни семейства. Прекратяването на бременността отново става законно през 1990 г.
История на абортите в САЩ
В Щатите абортът е забранен изцяло от 1870 г. до 1973 г. След спечелване на делото Роу срещу Уейд през 1973 г. жените в Америка вече имат право на аборт, макар и при определени условия. Първият щат, който го узаконява, е Ню Йорк. През последните 1-2 десетилетия активистките движения срещу аборта набират сила и оказват все по-сериозен натиск върху правораздавателните органи. През 2024 г. общо 21 щата имат въведена забрана за абортите.
Джейн Ходжсън е една от фигурите, които допринасят значително за легализирането на абортите в Щатите. Тя вярва, че качеството на живот на жената зависи от възможността сама да решава дали желае да има дете или не. Зарази извършването на незаконен аборт на пациентка в Минесота, тя изтърпява наказание, което обаче не я отказва от борбата й за узаконяване на абортите.
Важна роля за отмяната на забраната в САЩ през 70-е години на миналия век играе и организацията за семейно планиране Planned Parenthood.
Национален здравен портал Framar.bg предоставя интересна информация за методите на изкуствено прекъсване на бременността в миналото и нагласите на обществото към онези, които избират аборта.
Съдържание
Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 1
Древните методи за предизвикване на аборт са не само ужасяващи но в повечето случаи неефективни.
Източници, касаещи изкуственото предизвикване на аборт сред древните народи
Научете кои са някои от древните народи, за които историците са съхранили информация, касаеща изкуст...
Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 2
Методите за предизвикван на аборт в древността са не само стряскащи, ужасяващи и неефикасни, но и че...
Представа за абортите в гръко-римския свят
Открийте наказуема ли е била медицинската манипулация и открийте с какви средства гърците и римлянит...
Мерки срещу извършването на аборт във Византия след 313 година
Научете какво е наказанието за човека, който извършвал аборти във Византия.
Отношение към методите за контрол на раждаемостта и абортите през Средновековието
Научете вижданията на средновековните автори относно контрацепцията и абортите.
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 1
- Източници, касаещи изкуственото предизвикване на аборт сред древните народи
- Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 2
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 1
- Източници, касаещи изкуственото предизвикване на аборт сред древните народи
- Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 2
- Отношението на лекарите към женското здраве през 19 в. и възходът на бизнеса с хапчета и аборти
- Отношение към методите за контрол на раждаемостта и абортите през Средновековието
- Отношение на Индия към извършването на медицински аборт след 1971
- Мерки срещу извършването на аборт във Византия след 313 година
Коментари към История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината