Завещание на Павлов към младите учени
От 5.12.1934г. до 27.2.1936г.
Методът на руския учен за изучаването на животни в техните естествени условия определя огромния принос на Иван Павлов в областта на медицината. Той реализира и формулира идеята за условния рефлекс, благодарение на изключително важната си способност да опростява сложните проблемни ситуации и успешно да ги интегрира в експерименталните условия на своите опити.
Павлов оставя обръщение към младите си колеги, написано около 1934 година. Днес то е по-известно като "завещание на Павлов към младите учени". В него не става дума за материални блага, които той никога не е натрупал. Той пише: "Какво да пожелая на младите, на мъжете и жените от моята страна, които са се посветили на науката?
Преди всичко – постоянство. Никога не мога да говоря без вълнение за това изключително важно изискване за плодотворна научна работа. Още в началото привикнете с ненаситната упоритост да придобивате знания.
Научете азбуката на науката, преди да изкачвате върховете й. Никога не дръзвайте към идното, без да сте овладели това, което го предшества. Никога не се опитвайте да попълвате празнотите на вашите познания с налучкване и интуиция. Такъв сапунен мехур може би привидно ще ви достави удоволствие, но той неминуемо ще се пукне, оставяйки само смут в душата ви.
Привикнете към разум и търпение и към строго служене на науката, каквото тя изисква. Изучавайте, сравнявайте, като натрупвате факти. Фактите са въздухът за учения , без които той не ще може да използва своите крила. Без факти теориите са напразни напъни.
Но за проучване, експериментиране и наблюдение не ще ви бъдат достатъчни само фактите. Не се превръщайте в музеи на факти, пазен от вас. Опитайте се да проникнете в тайната на техния произход.
На второ място - скромността. Никога не мислете, че вече всичко знаете. Колкото и високо да ви оценяват, винаги имайте мъжеството да кажете - аз съм невежа.
Не позволявайте горделивостта да ви завладее. Заради нея ще упорствате там, където ще е нужно да се съгласите; заради нея ще се откажете от полезен съвет и приятелска помощ; заради нея ще загубите чувство за обективност.
Третата препоръка, която ще ви направя, е да имате порив. Спомнете си, че науката изисква отдаване на целия живот на човека. И дори всеки ден да има по два живота, те пак няма да са достатъчни. Науката очаква от вас страстна упоритост. Бъдете влюбени във вашата работа и във вашите търсения.
Родината ни чертае широки хоризонти пред учените - трябва да се признае науката в нашата страна е щедро дарявана. И тъй какво да кажа за положението на младите учени сред нас? Много им се дава, но също много се изисква от тях. Впрочем както за младите, така и за нас, въпрос е на чест да оправдаем голямото доверие, което родината ни гласува на науката".
Статията е част от историята на:
Библиография
1. Фернанду Намора, "Богове и демони на медицината", стр.125
СТАТИЯТА е свързана към
- Принос на Парацелз към историята на медицината
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
- Закони за условния рефлекс на Иван Павлов
- Бабара Бейтс и ролята й в медицината и в сестринските грижи в САЩ
- Велико откритие на Иван Павлов от 1889 година
- Защо Иван Павлов избира кучета, за да провежда опитите си от 1894 до 1897 година?
- Виждания на Иван Павлов за условните и безусловните рефлекси
- Гален като гладиаторски лекар от 158 до 161 година
- Емили Блекуел и ролята й за развитието на медицината отвъд Океана
- Хелън Октавия Дикенс и медицинската й практика в областта на акушерството и гинекологията
Коментари към Завещание на Павлов към младите учени