Предизвикателства пред еврейските медицински учени и клиницисти
От 1950г.
Медицината претърпява дълбоки промени в началото на 20-ти век. Достиженията в историята на тази наука постепенно трансформират клиничната практика. Дотогава подготовката на медиците е своеобразен сбор от прагматични умения, базирани на практически опит, включваща непрекъснато проверяващи се в лабораторни условия клинични наблюдения. Нарастващото темпо на научните открития продължава да предлага нови терапевтични възможности с безпрецедентна сложност и разходи. Принос за това развитие на науката имат и еврейските медици – както в страните, в които работят, така и в създадената в края на 40-те години на ХХ век държава Израел.
В разглеждания период обучението коренно е променено. Преди това било прието да се провежда във вид на чиракуване при отделни преподаватели, имащи знания и умения в различна степен. През ХХ век се утвърждава организираното обучение в университетите, където професорите имат доказани надеждни знания и подходящи академични пълномощия.
Промени в практиката и етиката
Преди 1950 г. пациентите рядко получавали обяснения относно техните заболявания и методите за лечението им. Постепенно започват да имат достъп до определени медицински понятия, като болните очакват и да бъдат включени в решенията, касаещи тяхното състояние. Повишават се и очакванията по отношение на стандартите за медицинска помощ. Тази промяна превръща етиката в неразделна част от клиничния и техническия напредък в медицинската практика. В промените на етичните норми съществено влияние има и религиозно-нравствената система на еврейските общности.
Еврейският принос към историята на медицината в съвремието може да се разгледа чрез проследяването на напредъка в научните знания, прилагането им в клиничната практика, медицинското образование, организацията на лекарската практика и пациентското участие.
Медицината в еврейския свят може да бъде оценена като се имат предвид няколко специфични фактори. Клиничните решения често са повлияни от измеренията на еврейската етика, която различава разнообразните степени на ограничения, свързани с формите на религиозната принадлежност. Антисемитизма, чиято кулминация е Холокостът, дълбоко засяга живота на еврейските медицински учени и лекари. На трето място, съществува силен стимул да се прилагат научните изследвания и клинични умения спрямо заболявания, към които генетично са предразположени евреите. И накрая, след създаването на държавата Израел се усеща необходимостта от медицински изследвания, обучения и услуги в регионите с ендемични инфекциозни болести, които са значим медицински проблем в процеса на масовата миграция и конфликтите, съпътстващи създаването на Израел.
Библиография
http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/judaica/ejud_0002_0013_0_13493.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Библията като основен исторически източник за еврейската медицина
- Еврейски анатомични познания
- Известни еврейски медицински историци и учени
- Принос на известни еврейски медици към историята на медицината
- Заболявания и средства за лечение в еврейската медицина
- История на еврейската медицина по време на Талмудската ера
- Арабско влияние в историята на еврейската медицина
- Талмудическа хигиена и профилактика в историята на еврейската медицина
- Талмудическа ембриология, патология и етиология на заболяванията в историята на еврейската медицина
- Медицинско еврейско училище в Салерно
Коментари към Предизвикателства пред еврейските медицински учени и клиницисти