Развитие на хирургията сред древните народи – Вавилон и Древна Гърция
От -800г.
Известно е, че във Вавилон хирурзите извършват някои много трудни медицински манипулации, а Кодексът на цар Хамурапи, написан около XVIII век пр.н.е. предвижда наказание за лошо проведени хирургични манипулации: "Ако лекарят направи важна операция с бронзов нож и причини смъртта на пациента или ако при отстраняване на катаракта, унищожи окото на човек, той се наказва с ампутация на ръката." Във Вавилония и Асирия съществува специално съсловие на хирурзите, което наред с другите лекари непрекъснато усъвършенства тази медицинска дисциплина.
Народът на Древна Гърция също се е радва на сравнително високото ниво на хирургията. За този факт свидетелстват важните писмени данни, описващи множество успешни операции, изискващи съществени манипулации като: спирането на кръвотечението, дори ампутация на крайниците, която често се оказва животоспацяваща за ранените на бойното поле.
Известна поговорка на Омир гласи, че: "Многото войни изграждат изкусния лекар". Широко известният древногръцки медик Хипократ (ок. 460-370 г. пр.н.е..) и до днес е считан за Баща на научната медицина и хирургия. Неговите писмени творби отразяват някои основни принципи, касаещи зарастването и лечението на някои гнойни усложнения, освен това, в някои от тях може да се прочете латинското: "Ubi pus ibi evacue" (буквално "Където видиш гной, почисти/евакуирай", което все още се приема като основен принцип за лечение на възпалените рани).
Употребата на хипертоничен физиологичен разтвор (морска вода), както и поставянето на метален дрен са сред основните методи за третиране на гнойни рани, препоръчван от Хипократ. Подходът му ни кара да се замислим до колко е било развито познанието на древните медици относно антисептиците. За третирането на гнойните рани, Хипократ препоръчва първо прецизно да се обработи оперативното поле, да се спазва чистота по време на манипулацията и да се използва преварена дъждовна вода. Той предлага и изпълнението на редица други оперативни техники. Въпреки това, най-ценният принос на Хипократ към медицината вероятно е поставянето на основите на хирургията като медицинска дисциплина.
Освен това, показателен факт е, че последователите на Хипократ в древен Рим през следващите десет века стриктно следват медицинската и хирургическата практика, основана на учението на Хипократ.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛЕКСАНДЪР ВЕЛИКИ - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
СТАРОГРЪЦКИ МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЕРМЕС
ИТАКА - КЛЕЪР НОРТ - СИЕЛА
ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
Библиография
http://www.historymed.ru/encyclopedia/categories/?ELEMENT_ID=40
СТАТИЯТА е свързана към
- Перорално приложение на медикаментите
- Урук - градът, станал първообраз на цивилизацията
- Хомосексуалността в Древна Гърция
- Как древните учени доказват, че Земята е кръгла, без да са летели в космоса
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Истината за най-красивата владетелка, живяла някога - Клеопатра
- Защо древните цивилизации не са виждали синия цвят?
- 23 интересни факта за Помпей и Везувий
- 18 интересни факта за Древна Гърция, които най-вероятно не знаете
- Хипократ и теорията за четирите хумори
Коментари към Развитие на хирургията сред древните народи – Вавилон и Древна Гърция