Теория за произхода на заболяванията според традиционната китайска медицина
От -1600г.
В традиционната китайска медицина основната теория за произхода на заболяванията е свързана с взаимодействието между Ин и Ян, потокът от енергията Чи и съприкосновението им с човешкото тяло и околната среда. Ян и Ин са понятия, които могат да се проследят в историята на китайската медицина обратно до династия Шанг, управлявала от 1600 г.пр.Хр. Тези ключови понятия допринасят много за развитието на теорията за произхода на заболяванията.
Терапията е базирана на "модела за дисхармонията". Последният, обикновено се превежда и като "модел на дискриминацията" и е важна стъпка за диагностиката в традиционната китайска медицина.
За да се определи кой модел касае отделното заболяване, медиците преглеждали формата и цвета на езика, относителната сила на пулса в различните точки на тялото, миризмата на дъха, качеството на дишане и звученето на гласа. Например в зависимост от цвета на езика и пулса лекарите, практикуващи традиционната китайска медицина можели да разпознаят диагнози свързани с кървене от носа или устата като: "Усещане за огън, спускащ се от черния дроб нагоре към белия дроб, причиняващ изгарящо и нараняващо усещане в кръвоносните съдове и неспиращо кръвотечение от носа и устата." След определянето на диагнозата лекарят можел да насочи към изчистващо черният дроб лечение за пациентите.
Произход на заболяванията
В традиционната китайска медицина теорията за произхода на заболяванията се разглежда в два аспекта: "бинг" и "дзен". Бинг се възприема като болестна единица или категория, заболяване или диагноза. Дзен обикновено се превежда като модел или синдром. Например произходът на заболяване като настинка в китайската медицина може да присъства при едни пациенти във вид на модел "студен вятър", а при други като модел "горещ вятър".
От научна гледна точка, повечето от заболяванията, с които се занимава традиционната китайска медицина са включени само като обикновени симптоми и примери, включващи главоболие, кашлица, коремна болка, запек и др.
Тъй като лечението не се избира според произхода на заболяването, а в зависимост от модела, двама пациенти с еднакво заболяване, но с различни модели на терапия следва да получат и различно лечение. И обратно, пациентите с подобни болестни модели могат да получат подобна терапия, дори ако техните болестни единици са различни.
Модели на лечение от традиционната китайска медицина
В традиционната китайска медицина "моделите на лечение" се отнасят до разнообразните "модели на дисхармонията" и "функционалния дисбаланс", вплетени във функционалните телесни единици според традиционната китайска медицина.
В клиничната практика идентификационният модел включва комбинация от различни засегнати единици. Конкретният модел трябва да идентифицира всички симптоми, които пациента има.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Traditional_Chinese_medicine
СТАТИЯТА е свързана към
- Тигров балсам – легендарна рецепта за универсален обезболяващ лек
- Пулсова диагностика в традиционната медицина
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Заболявания, засягали голяма част от египетския народ
- Символизъм на египетските амулети
- Принос на папируса на Еберс към историята на египетската медицина
- Лекари в Древна Гърция
- Лечение чрез екзорсизъм - методи за прогонване на духове от 3 различни части на света
- Медицински папируси, разказващи за историята на египетската медицина
- Хирургични инструменти, използвани в римската медицина
Коментари към Теория за произхода на заболяванията според традиционната китайска медицина