Инвестицията на император Франц-Йосиф I - първата българска болница с чуждо участие
От 1871г. до 2016г.
За първата чуждестранна инвестиция в българска болница може да се приеме, че е направена през 1891 г от австрийския монарх. Тогава по инициатива на енорийското ръководство на католическата църква "Св. Йосиф" в столицата е открито лечебно заведение, за което средства за изграждането му (10 000 крони) дава и австро-унгарският император Франц-Йосиф I. Средствата постъпват като дарение, с условието в него поданиците на Австро-Унгария, пребиваващи у нас, които имат по-малки финансови възможности, да се лекуват безплатно.
Основно финансите за изграждането на болницата са осигурени от майката на българския княз Фердинанд – Климентина, и от заможни български католици. Затова тя е наречена на царстващата особа и има статут на международна католическа болница (в нея като медицински сестри работят монахини от ордена на Св. Викентий).
Мястото за строежа е дарено от столична община (площта е 30 декара). Там са изградени парк и двуетажна сграда – болнични стаи, операционна, аптека, параклис, баня, кухня и други помещения. Проектът на лечебното заведение е направен от дворцовия архитект Бранди. Първоначално леглата в него са 20.
Втората съпруга на Фердинанд, Елеонора, дарява сватбения си подарък от Народното събрание в размер на 200 000 лева за разширяване и подобряване на дейностите в болницата. По време на войните болница "Климентина" работи като дивизионна болница.
В средата на 30-те години на 20-ти век лечебното заведение е разширено – построено е ново крило, изградена е система за централно отопление, налице е ново медицинско оборудване. В болница "Климентина" е роден и престолонаследникът на цар Борис III – княз Симеон.
По време на бомбардировките през 1944-а лекарите и персоналът са евакуирани в околните софийски села. В края на същата година здравното заведение се ползва от Червената армия.
В средата на 20-ти век здравното заведение и католическа болница "Св. Йосиф" в Пловдив са национализирани. "Климентина" е прекръстена на Първа обединена работническа болница, а сега е общинска Пета МБАЛ-София.
снимка:bg.m.wikipedia.org
СТАТИЯТА е свързана към
- История на Петър Берон
- Образование и обучение на Иван Богоров
- Шести сърдечен тон - откритието на професор Иван Митев
- "Рибен буквар" - първият български учебник
- Медицински теории на Петър Берон
- Образование и обучение на Иван Селимински
- Образование и обучение на Васил Берон
- Развитие на спешната медицинска помощ в България
- Училища и обучение на българските медици през Възраждането
- Образование и обучение на Петър Берон
Коментари към Инвестицията на император Франц-Йосиф I - първата българска болница с чуждо участие