Хомосексуални отношения в Древен Египет
От -2494г.
В тази статия ще разгледаме някои от аспектите на сексуалността в една от люлките на античната култура – Древен Египет, произлизащи от политеистичната религия и антропоморфната същност на боговете, пред които са се прекланяли египтяните. Познавайки дори съвсем бегло митологиите и вярванията им, можем да разберем, че те са намерили отражение както в бита, така и в тяхната култура. Човек може да проумее много по-лесно до каква степен сексът и всичко, свързано с интимността, е било от значение за развитието на тази цивилизация.
В Стария завет на Библията се споменава, че древните египтяни са сред народите за пример, когато става дума за грехове. Сред египетските представи грешният начин на живот включва и хомосексуалността. (Lv 18:. 3). Въпреки че не са съхранени определени законови текстове, някои разкази свидетелстват за съществуването на хомосексуализъм в Египет, а хомосексуалните връзки не са чак толкова рядко срещани като явление сред древното общество.
В Древен Египет хомосексуалността е считана за отклонение от нормата. В "Книгата на мъртвите" е описано, че онези, които са имали полов контакт с хора от техния пол, са изправяни срещу своите съдници в отвъдния свят.
Сексуалното поведение и на двата пола е било ограничавано от социалните порядки и религията, но не и от закона.
Източници, свидетелстващи за съществуването на хомосексуализъм в Древен Египет
-
Най-ранната и най-дълга версия на творбата "Съревнованието на Хор и Сет" е написана около 1160 г. пр.н.е. (в края на 20-та династия от Новото царство). Трудът включва елементи на религиозната египетска митология и разказва за Сет, който първоначално е считан за хетеросексуален, но впоследствие извършва хомосексуален акт с Хор. Тези действия се смятат за позорни от енеадата (група от 9 египетски божества). По-ранна версия на древната творба (от около 2000 г. пр.н.е.) е изключително ценна за историците, защото те откриват текстове, свидетелстващи, че египтяните считат аналното проникване за унизителен и срамен акт.
-
"Книга на мъртвите" е документ, който според египтолозите съдържа колекция от погребални текстове, написани на листове от папирус, покрити с придружаващи илюстрации и магически заклинания. Най-ранният запис от "Книга на мъртвите" датира от 1650-1550 г. пр.н.е. Въпреки това много египтолози смятат, че някои от магиите в нея са издълбани върху стените на пирамиди, които са поне от 1000 години по-рано. В глава 125 от книгата са съхранени две групи от "негативни изповеди", в които починалият свидетелства пред Озирис и другите четиридесет и двама богове, за да защити своята правда и достойнството на бъдещия си вечен живот. Първата част от изповедта започва с: "Не съм прониквал…", а във втората част на изповедта (направена пред 42-та съдии) става ясно, че древният египтянин не е извършвал "перверзни актове, нито съм имал полови контакти с мъж".
-
Част от незавършен текст, датиращ от около 2200 г. пр.н.е., е наречен "Извънбрачната връзка на Неферкер с генерал Сисен". Той разказва за скандалното откритие на обикновен човек от египетския народ, според което крал Неферкер (Пепи II) редовно провеждал вечерни визити при мъж, живеещ без съпруга. Тези действия може да са съвсем невинни, но може и да прикриват евентуална хомосексуална връзка, която е част от кралската поквара.
-
"Управлението на Птаххотеп" (от около 2200 г. пр.н.е.) е труден за превод текст, в който може да се открият думите: Не се съвкуплявай с момче, облечено като жена.
Популярни хомосексуални връзки в Древен Египет
-
Популярна хомосексуална връзка за онова време е тази между областния управител на Египет Вибий Mаксим (103-107 г.) и 17-годишен голобрад египтянин. Красивият младеж пътува с него, вместо да ходи на училище. Сексуалните му отношения с политика са обществено известни.
-
Сред популярните случаи, описващи хомосексуалнни отношения между мъже в Древен Египет, е този на високопоставените служители Нианкх-Хнум и Хнум-Хотеп. И двамата живеят и служат на фараона Ниусерра Ини от 5-та династия (ок. 2494-2345 г. пр.н.е.). Мъжете имат свои семейства с деца и съпруги, но когато и двамата умират, близките им вземат решение да ги погребат заедно в една и съща мастаба (гробница с форма на пресечена пирамида). В нея има няколко рисунки, изобразяващи двамата мъже, които се прегръщат и докосват лицата и носовете си. Тези изображения оставят на египтолозите и историците достатъчно място за спекулации, защото в Древен Египет докосването по носа е еквивалентно на целувка. Този детайл кара специалистите да не намират консенсус за това как да се интерпретират картините от гробницата. Някои учени смятат, че те отразяват пример за хомосексуалността между двама женени мъже. Това евентуално доказва, че древните египтяни приемат еднополовите връзки. Други не са съгласни и интерпретират рисунките като доказателство, че Нианкх-Хнум и Хнум-Хотеп са близнаци. Без значение чия интерпретация е вярна, картините показват най-малкото, че Нианкх-Хнум и Хнум-Хотеп са били много близки и в живота, и в смъртта си.
Не може да се твърди със сигурност какво е отношението на древните египтяни спрямо хомосексуалността и толерантността им към нея. Документите и литературата, която съдържа истории, касаещи сексуалната ориентация, никога не назовават естеството на сексуалните действия, най-често се използват метафори и високопарни парафрази. Докато митът за египетските богове Хор и Сет и сексуалното им поведение може да разкриват по-скоро негативните мисли и виждания относно хомосексуалността, то от историята на Нианкх-Хнум и Хнум-Хотеп може да се предположи, че хомосексуалността е приета като част от интимния живот. Древни египетски документи никога не съобщават ясно, че еднополовите връзки се разглеждат като осъдителни или жалки. Никой египетски документ не споменава, че хомосексуалните действия са поставени под евентуална заплаха от наказание.
Религията и сексуалността в Древен Египет
В Египет сексът и възпроизвеждането са взаимосвързани. Боговете са били достатъчно земни, за да се съвокупляват. Мин – богът на плодовитостта – е изобразяван с еректирал член в египетското изкуство. Върховният бог Ра е създал бога на въздуха Шу и неговата сестра и жена – богинята на влагата Тефнут – онанирайки. С тяхната поява възникват мъжкото и женското начало – диференциацията като процес на творението – и сексът като средство за продължаване на живота.
Всичко, за което се е смятало, че подпомага фертилността, е било включено в погребалните ритуали – към мумиите на мъжете са прикрепвани изкуствени полови членове, а на жените са поставяни изкуствени зърна. Считало се, че по този начин починалите ще могат да се съвокупляват и след смъртта.
>>> Детайли за староегипетската проституция, описани в древни папируси
Прелюбодеянието, голотата и проституцията в Древен Египет
-
В Египет изневярата била абсолютно неприемлива, независимо дали е сторена от мъж или от жена. Жените, извършили прелюбодеяние, са били принудени да се разведат със съпрузите си, но са запазвали определени права за издръжка от страна на своите бивши. Те също така са имали право да прекъснат брака в случай, че уличат съпрузите си в изневяра.
-
Голотата била нещо естествено за човешкия бит и не е възприемана в сексуален контекст. Рисунките в гробниците свидетелстват, че децата ходели голи, както и момичетата, ангажирани със сервирането и забавлението на гостите по време на пир. И мъжете, и жените събличали дрехите си, когато работата им го изисквала. Женската голота била въплъщение на красотата и плодовитостта.
-
В Египет предлагането на платени сексуални услуги е считано за скандално.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Конверсионната терапия като метод за лечение на хомосексуалността
- Хомосексуалността в Древна Гърция
- Хомосексуалността в Древен Рим като белег за социален статус
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- Известни жени сключват брак с хомосексуални мъже, без да подозират за сексуалната им ориентация
- 11 нелепи начина за лечение на хомосексуалността, използвани в миналото и днес
- 16 актьора, които в личния си живот не са такива, каквито са на сцената
- Има ли LGBTQ пропаганда в училището на вашите деца?
- История на хомосексуалността
- Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
Коментари към Хомосексуални отношения в Древен Египет