Детайли за староегипетската проституция, описани в древни папируси
За проституцията може да се твърди със сигурност, че се е срещала от дълбока древност. За съжаление, също толкова сигурно е, че практикуването на най-древната професия неминуемо се е отразило на разпространението на венерическите заболявания.
Ситуацията в Древен Египет не е била по-различна. Любопитно е да се спомене, че проституцията в Страната на фараоните е била легализирана.
Отдаването на непознати като изпълнение на религиозния дълг
Древните египтяни били изключително либерални по отношение на любовта и сексуалността. Те смятали секса за съществена и естествена част от своя живот. Вярвали, че интимното удоволствие е дар от боговете и не се притеснявали да изразяват свободно чувствата си чрез изкуството, религията и литературата. Едно от малките условия, които си поставяли, било да не се практикува прелюбодеяние.
С такт и добро чувство за мярка древноегипетските жреци успявали да преплетат проституцията с някои религиозни детайли, придавайки им статут на обреди. Например младите вдовици и неомъжените жени по тяхно желание можели да получат в древните храмове званието "хиердула" и след краткотрайна подготовка можели да станат "уаби", имащи задължението да проституират в името на богинята, на която служили. Едно стъпало по-горе в социалното равнище били древноегипетските жрици, определени за любовните потребности на високопоставени хора от храмовете, като някои от тези жрици изглежда се доближавали дори до двора на фараона. М. Дюрон е писал: "До барелефите, които изобразяват разните стъпки на танцьорките и профилите на флейтистките, има изображение на любовни сцени, тъй като изкуството на любовта не се е считало за по-нискостоящо от това на танца или на музиката".
Така се е породила може би първата в света узаконена проституция, като пред нея впоследствие се откривали нови пътища, форми и степени, които всички в крайна сметка водили до разпространението на болестите. Тези болести биха могли да се приемат като данък за сексуалните потребности и затова староегипетски мъдрец е написал в папируса си следния съвет: "Не се доверявай на жената чужденка, която не е позната в града, не я гледай, когато се доближава и не я опознавай. Тя е като водовъртежа на водата, чиято дълбочина е неизмерима. Жената, на която мъжът е надалеч, ако при нея няма свидетели, хвърля своята мрежа и се отдава. Голямо престъпление е да слушаш нейните слова" (този текст е от хирургическия папирус Едуин Смит и преведен от Х. Брестед през 1930 година).
Въпреки това по-младото поколение, живяло в Древен Египет, едва ли се вслушвало в подобни съвети. Папирусът на Ролен потвърждава тези сведения, осведомявайки че Рамзес II имал 119 сина и 59 дъщери.
Проституцията като част от древноегипетското общество
Проституцията в Древен Египет е била част от обществото, но не скрита. Жените, които по-често практикували тази професия, били робини или от по-ниска социална класа. Но имало и елитни, които били част от високия елит и демонтрирали сравнителна независимост. Държавата контролирала дейността и проститутките трябвало да плащат данъци. Освен жени, не било изключение мъже също да предлагат телата си за платена любов.
За съществуването на проституцията в Древен Египет свидетелстват още източници. Сред тях например са рисунките на еротични сцени по стените на храма в староегипетския град Диер ел Медина (добре е да припомним, че проституцията в Страната на фараоните е процъфтявала именно там).
Друг източник, който съхранил информация за упражняването на най-древната професия в Египет от миналото, е папирус, датиращ от 1150 г. пр.Хр. След изследване на съдържанието му документът е получил името Тивански еротичен папирус, тъй като в него е записано, че жриците в храма на Тива се наслаждавали и на „онзи” аспект от задълженията си. Не е изключено интерпретацията на този документ наистина да касае проституцията в Древен Египет, тъй като впоследствие тя е потвърдена и от друг страничен наблюдател. Това е старогръцкият пътешественик, историк, писател и географ Страбон. Неговите записки сочат категорично, че жриците в храма на Амун били достъпни за всеки мъж до първия ден от менструалния си цикъл.
>>> История на тампоните от древността до 19 в.
От казаното до този момент можем да потвърдим, че в Древен Египет проституцията действително се е срещала, но не и във формата, в която сме свикнали да възприемаме платената любов. На най-древната професия в Страната на фараоните се гледало по-скоро като на инструмент на религията, съпровождащ задълженията към египетските богини на фертилността, а жриците в храмовете се ползвали и почит и уважение.
https://www.academia.edu/576601/Sex_and_sexuality_in_ancient_Egypt
"Древната египетска медицина" - д-р Л. Бабинов
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
СТАТИЯТА е свързана към
- Перорално приложение на медикаментите
- Урук - градът, станал първообраз на цивилизацията
- Бирата в Древен Египет - обредна напитка, лекарство и метод за плащане
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Котката била свещено животно в Египет и убийството й се наказвало със смърт
- Истината за най-красивата владетелка, живяла някога - Клеопатра
- Вътрешността на пирамидите, за която никой не говори
- Защо древните цивилизации не са виждали синия цвят?
- 23 интересни факта за Помпей и Везувий
- Хипократ и теорията за четирите хумори
Коментари към Детайли за староегипетската проституция, описани в древни папируси