Artzney Buchlein – първата европейска монография по дентална медицина
От 1530г. до 1549г.
В средата на 16 век в Европа е издадена първата монография на стоматологична тематика – Artzney Buchlein. За първи път е отпечатана в Лайпциг от Михаел Блум през 1530 година.
Днес има запазени няколко от общо тринадесетте издания (най-популярните са от 1546 г. – "Лайпцигско издание" и от 1549 г. – "Нюрбергско издание"), което доказва голямата популярност на книгата преди четири столетия.
Структура и съдържание на монографията по дентална медицина Artzney Buchlein
Текстът е написан на немски с готически шрифт, но включва и части на латински език. Съдържа тринадесет раздела, а пълното заглавие на монографията е "Малка лекарствена книга за всички видове болести и увреждания на зъбите".
В 13-те глави са описани почти всички видове дентални проблеми, които са актуални и в днешно време. Първият раздел въвежда в темата, описвайки броя на зъбите, тяхната подредба, растежът им в различните възрасти.
В следващите глави се описват причините за тяхното разрушаване и съвети за дентална хигиена, как трябва да се проследява растежът на зъбите при децата, причините за зъбобол, способи за запазване на здравите зъби, лечение на болните, различните причини за загнояване, заболяване на венците, лечение на кухи и изгнили зъби и т.н.
Текстовете са компилация на трактати на медици, които са работили в областта на денталната медицина от древността, средновековието и новото време. Сред тях са Корнелий Целз, Клавдий Гален, ибн Масауих, Авицена и автори от зората на новата европейска история.
"Малката книга" е ценен извор за историята на денталната медицина, тъй като на заглавната й страница има първата известна на науката илюстрация на естракация (изваждане) на зъб.
Причини за продължителната й популярност
Популярността на книгата през втората половина на 16-ти и през целия 17-ти век се дължи и на промяната, която настъпва в начина на хранене на европейците. Захарта се превръща в една от най-търсените колониални стоки. От луксозен, постепенно продуктът се превръща във все по-достъпен и необходим, особено в комбинация с други търговски артикули като кафе, чай, шоколад.
С разрастването на производството в новозавладените земи на Южна Америка, и особено в района на Карибите и Антилските острови, денталното здраве на жителите на Стария континент рязко се влошава. Дълго време европейците не знаят за вредното влияние на захарта и употребата й се счита за признак на висок стандарт.
Нещо повече, през 17-18-ти век захарният сироп се използва за почистване на устата, а тази "профилактика" допълнително влошава денталното здраве на мнозина. Затова и хората по това време все повече страдат от зъбобол и от страховити абсцеси, които понякога водят и до летален изход за любителите на сладкия живот.
Библиография
https://dental.nyu.edu/aboutus/rare-book-collection/16-c/book-1.html
https://www.dental.upenn.edu/news-events/2018/05/24/evans_collection_16th-century_books_on_exhibit_in_dental_library/
СТАТИЯТА е свързана към
- Райският газ: от наркотик на лордовете, до употребата му като анестетик в стоматологията
- История на зъбните импланти
- Поява на пастата за зъби в историята на стоматологията
- История на пломбите от амалгама
- Български известни стоматолози от 40-те години на миналия век
- Създаване на първия Стоматологичен факултет в България
- Пиер Фошар: бащата на модерната стоматология и приносът му за развитието на стоматологичната наука
- Времева линия, описваща развитието на стоматологията през вековете
- Стоматологията през хилядолетната човешка история
- Кокаинът в стоматологията
Коментари към Artzney Buchlein – първата европейска монография по дентална медицина