Важни фактори на еволюцията според биолога Сергей Сергеевич Четвериков, 3 част
От 1927г.
Като важен фактор, съпътстващ еволюцията и оказал влияние в нейното развитие биолога Сергей Четвериков е посочил и ролята на изолацията, ограничението на панмиксията*, което произтича по различни причини.
Една от тези причини се дължи на факта, че при понижаване "вълната на живота" (също един от важните фактори на еволюцията според Четвериков) настъпва разпадане на популацията на изолирани една от друга субпопулации.
Получените "парчета" са наречени "изолати" и тяхната изолация е била още по-голяма при наличието на физически прегради. Като пример може да се посочат човекоподобните маймуни. Тъй като те не могат да плуват (днес учените са установили точно обратното), за тях дори и най-плиткото поточе би било едно много трудно и непреодолимо препятствие. Значението на пространствената изолация с времето е започнало да се надценява.
Вероятността за кръстосване в популацията се ограничава от други форми на изолацията. Една от тези форми е екологичната изолация. При нея се намалява възможността за среща на индивиди, готови за размножаване. Като пример могат да се посочат сезонните раси растения, риби и голяма част от безгръбначните, при което изолацията не настъпва в пространство, а във време.
Като пример за съвместно съществуване в една и съща популация на форми, които се размножават едновременно, но не се кръстосват помежду си, може да се посочи дрозофилата. При нея има "жълта мутация". Сред сивите самки, жълтият самец има много малки шансове за успех, защото вибрира с крилата си много бавно, а това от своя страна намалява неговата привлекателност.
Ако тези крила му бъдат отрязани, той напълно ще изгуби своята способност да привлича самките и да се чифтосва с тях. Напротив, дрозофолни самки с отстранени мустачки-антени са по-малко "претенциозни" и се чифтосват със самци от други видове.
Има описани редица подобни случаи за най-различни животни. Дори ако чифтосването (опрашването при растенията) е осъществено, обикновено оплождане не може да се получи. Прието е тази форма на изолация да се означава като "физиологична". Има редица растения, чийто прашец не може да прорасне върху рилцето на пестика на едни растения, но за сметка на това прораства на други.
Третата и може би най-важна форма на изолация е "генетичната". В този случай оплождане може да се осъществи, но хибридите от първо поколение няма да бъдат жизнеспособни (или стерилни) поради нарушаване на мейозата.
Смятало се е, че тези типове на изолация могат да бъдат преодоляни чрез различни методи (например чрез изкуствено осеменяване). Издигането на бариера от генетичната изолация между формите се е смятало за граница на вида, което грешно. Редица видове не са се смесвали с близки видове само благодарение на различия в брачното поведение. Може да се опише и обратният процес - лесно е да бъде изведена форма, която да е генетично изолирана от изходната.
Установено е, че изолацията закрепва различията в малките популации (субпопулации) и без нея е невъзможно съществуването на дивергенция - при промяна, ще се измени цялата популация и един вид би преминал в друг, без възникването на нови. Това не е видообразуване, а видопревръщане.
Дълго време е отнело на науката да разгадае точния смисъл и значение на изолацията - дали е причина или резултат на генетични различия. Отговорът разбира се няма как да бъде еднозначен. Като пример могат да се посочат зайците, аклиматизирани на на о. Мадейра, при които е настъпила толкова голяма промяна, че са загубили способността си за кръстосване с европейските. В този случай генетичните различия се приемат като "страничен ефект" от натрупването им за времето на разделното съществуване на популациите.
Съществуват много други случаи на малки генетични различия, които водят до изолация, която пък разцепва популацията толкова, че се стига до формирането на видове. Като пример за генетични различия може да се посочи промяната в честотата на брачно квакане при жабите, а също и промяната в скоростта на блещукане при светулките.
Четвериков е отстоявал своята теза, че изолацията не създава нови видове, а се развива постепенно и еволюцията е резултат от действието на група фактори.
***
*панмиксия - кръстосване на индивиди с различни генотипове в рамките на популацията. Прието е, че панмиксията не е абсолютна в природата.
*дивергенция - раздалечаване на популационните генофондове в резултат на явления като естествен отбор, генетичен дрейф и мутиране.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
ИЗМАМАТА САН СТЕФАНО - ИВО ИНДЖЕВ - СИЕЛА
ЛИКВИДИРАНЕТО НА РУСИЯ - НИКОЛАЙ СТАРИКОВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
ТАЙНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА - ЛОРЪНС РИЙС - СИЕЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА РУСИЯ - МАРК ГАЛЕОТИ - СИЕЛА
Библиография
"Еволюцията днес", Б. Медников
Коментари към Важни фактори на еволюцията според биолога Сергей Сергеевич Четвериков, 3 част