Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Образование и обучение на Иван Павлов

Образование и обучение на Иван Павлов

от 03 яну 2014г., обновено на 10 март 2020г.
Автор: Виктория Милова
Образование и обучение на Иван Павлов - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От 1870г. до 27.2.1890г.

Иван Петрович Павлов е роден на 26 септември 1849 година в Рязан, в централна Русия. Той е син на свещеник и внук на селянин. Започва образованието си в енорийското училище, но прекъсва поради тежка черепна травма, която не му позволява никакви интелектуални усилия. През този период семейството на Павлов се увеличава и достига 11 души.

Впоследствие, поради страховете за здравето на момчето, родителите му вземат решение да го изпратят в семинария – подходяща кариера за дете с неговите здравословни проблеми. Иван Павлов показва желание да укрепне и да вземе съдбата си в своите ръце. Започва да участва в състезателни игри, в които не изскват много усилия, които да уморяват мускулите. За кратко време изпъква сред любителите на играта городки, подобна на бейзбол.

Младият семинарист разширява хоризонта си, четейки литература, която неговите преподаватели не смятат за религиозна, но те не отдалечават момчето от нея, защото хората по това време са живели в драматична и жестока атмосфера, тъй като руският народ е изтощен от нищета, насилие и гнет. Дори стабилната средна класа е порочна и безделна. Затова четенето на нерелигиозна литература се толерира от преподавателите на Иван Павлов.

Момчето съумява да узрее и да се самовъзпита, дори на фона на тази неблагоприятна обществена обстановка. Чете всички книги, които му попаднат, повлиявайки се от писатели като Писарев, и когато идва моментът да избира как да продължи образованието, точните науки вземат превес. Затова все по-малко се занимава с теологията, бяга от религиозни служби и лекции, за да чете всичко, което му попадне, за органичната материя.

На 20 години Павлов окончателно се отказва от плановете да стане свещеник и през септември 1870 година пристига в Санкт Петербург, където се записва във факултета по естествени науки, въпреки че първоначално 17 дни е студент в юридическия факултет. Живее със своя по-голям брат Дмитрий, асистент на Менделеев в отдела по химия, който със скромната си стипендия се старае да му помага да продължи нужното образование и обучение на Иван Павлов.

Там Иван се запознава със своя преподавател, професор Иля Федеевич Цион, които е невролог и ученик на немския физиолог Лудвиг. Той насочва своя студент към експерименталната физиология, като му внушава идеята да предприеме проучвания към инервацията на панкреаса. Павлов прави всичко, за да оправдае оказаното му доверие, но несигурното му финансово положение, което стига до нищета, понякога прекършва неговия устрем.

Проучванията на Павлов върху инервацията на панкреаса са публикувани четири години по-късно и са наградени със златен медал в университета. През 1875 година, когато Цион замества прославения Иван Михайлович Сеченов в катедрата по физиология във Военномедицинската академия на Санкт Петербург, младият стажант става негов асистент. Но властите уволняват Цион, а Павлов в знак на протест си подава оставката.

Тогава е приет във Ветеринарния институт като асистент на Константин Николаевич Устимович. Когато през 1878 година напуска катедрата, Павлов започва да сътрудничи на руския клиницист-терапевт, професор и общественик Сергей Боткин. Той е ученик на Клод Бернар, отдавайки се на нервизма и на проучването на нервната регулация на сърдечно-съдовата система и на храносмилателните жлези.

Трудовете му бързо повлияват върху неврофизиологията. За да избегне разноските за квартира, Павлов спи на сламеник в лабораторията и дори женитбата със Серафима Василиевна не може да облекчи този живот, изпълнен с жертви и недоимък, за който Боткин се прави, че не знае.

Павлов се задържа като асистент от 1876 до 1880 година и е на същата длъжност, когато се извършва паметният експеримент с "малкия стомах" на кучето, вдъхновен от Рудолф Хайденхайн. Но опитът, замислен от Павлов, се различава от торбичката на Хайденхайн, защото запазва целостта на съдовите и нервните връзки с голямата стомашна празнина.

След многото нови перспективи изучаването на храносмилането позволява да се изграждат безброй неизвестни дотогава или неясно загатнати физиологични понятия. Доказва се, че ферментите (например диастазата, превръщаща скорбялата в глюкоза) са биохимични стимулатори, които имат способността да активират химичното преобразуване на храните при ниска температура, защото такива процеси, реализирани в лаборатория, изискват температура, надхвърляща 100 градуса. Кюне през 1878 дава на тези вещества името ензими. Години след това, през 1898 година, на Павлов се пада да открие фермента, произвеждан от чревните жлези, наречен ентерокиназа.

Когато през 1879 година Павлов се дипломира, получава нов златен медал за изключителните си открития. Той става обикновен практикуващ лекар, но неговата упорита работа го отвежда до усъвършенстване и научна степен в същата академия. Подготвя тезата си между 1880 и 1884 година, но публикацията й се забавя поради раждането на неговия син Мирчик, който не издържа на лишенията. По съвета на лекар Серафима трябва да отиде с детето на почивка на село, но то в крайна сметка умира.

През 1884 година, състезавайки се с други заслужили претенденти, Павлов получава стипендията "Уили" за стажуване в чуждестранни университетски центрове. Без колебание избира лабораториите по физиология на професор Рудолф Хайденхайн в Бреслау. Там се опитва да подготви постоянна фистула на панкреаса, проучвайки секреторните функции на този орган.

Той асистира също при опитите на учения върху хипнозата и съня, на които години по-късно дава собствено тълкуване. От Бреслау продължава за Лайпциг, следвайки отблизо друго светило – Карл Лудвиг, който е основал в града най-добрия център на физиолозите и много е повлиял върху руската наука, най-напред върху делото на Сеченов и по-късно на Павлов.

Когато се връща в родината е принуден отново да се раздели със семейството си и докато съпругата му и втория им син се приютяват в дома на неговите родители, Павлов живее сам в стая с приятеля си Симановски. Тогава участва в конкурс за професор по физиология в университета в Санкт Петербург, но кандидатурата му е отхвърлена. Едва през 1890 година Павлов е назначен за професор, но по дисциплина, която не му е присъща – фармакология.

Статията е част от историята на:

  • История на Иван Петрович Павлов
5.0/5 1 оценка

Библиография

1. Фернанду Намора, "Богове и демони на медицината", стр. 113, 114, 115, 116, 117, 118



Коментари към Образование и обучение на Иван Павлов

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Образование и обучение на Иван Павлов
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 20:22
    Коментирайте "Образование и обучение на Иван Павлов"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Виждания на Иван Павлов за условните и безусловните рефлекси
  • История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
  • Опозицията на Павлов срещу комунизма
  • Откритие на кръвообращението от Уилям Харви
  • Критика на обществото към Иля Фадеевич Цион през 1881 и реакция на Иван Павлов
  • История на Уилям Харви
  • История на Иван Петрович Павлов
  • Закони за условния рефлекс на Иван Павлов
  • Принос на Парацелз към историята на медицината
  • Първа медицинска лекция на Парацелз
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Добра академия за софтуерно обучение в София

преди 2427 дни, 8 часа и 14 мин.

По 50 часа военно обучение за учениците - подкрепяте ли?

преди 2677 дни, 9 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 8 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 23 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 23 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 23 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival