Значение на човешките раси за биологичната еволюция
От 1901г.
В миналото се е смятало, че хората на бялата, черната и жълтата раса се различават така, както белите, черните и жълтите сибирски котки.
С течение на времето се установило, че човешките раси не са просто алели на един ген, а са исторически създадени групировки на индивиди, които са обединени по не малък брой признаци.
Установено е, че всички признаци или поне на главните клонове на човешкия род - бялата, черната и жълтата раса (европеиди, негроиди и монголоиди) са адаптивни. Това били приспособления към тези фактори на външната среда, които първобитното човечество не е можело да измени. Някои от тях добре се вписвали в емпиричните правила, известни на еволюциопистите.
Даден е пример с приспособяването към температурата. Знаело се е, че видовете и вътревидовите форми, които обитават горещ и влажен климат, се отличават с повишена пигментация на външната обвивка. Ако това правило се съпостави с разпространението на негрофилите, се вижда, че черният цвят на кожата и къдравата коса възникват независимо при папуаси и меланезийци, които били много по-близо до австралоидите, отколкото до типичните негри.
Като цяло, приспособеността на негроидите към живот с по-висока температура, биел на очи. Още тогава се знаело, че тъмната кожа задържа ултравиолета, който може да доведе до соматични мутации (например кожен рак). Широкият нос и дебелите устни с голяма повърхност на лигавицата давали възможност за изпаряването със значително топлоотделяне.
В съгласие с екологичното правило на Ален и Бергман, класическите негроиди били със суха кожа и дълги крайници, което улеснявало отделянето на излишната топлина от организма. Европеидът не можел да гледа негроида в привичната му обстановка без завист. Обратно, всички пропорции на тялото и редица физиологични особености на ескимосите свидетелствували, че в течение на редица поколения, при тях е бил в действие жесток отбор по преживяване в суровите условия на Северна Арктика.
Интересно е да се отбележи, че светлата кожа предпазвала европеидите от рахит, а тесния издаден нос затоплял вдишвания въздух. Европеидите били смятани за значително по-малко възприемчиви към простуди и грипни заболявания.
Признаците на монголоидите също били приспособителни. Плоското лице и епикантусът (гънката в очния ъгъл), били адаптация към суровия климат на Централна Азия, с чести бури от прах. По-късно, монголоидите се разселили сред Азия - от тропиците до Арктика, като в значителна степен успели да запазят признаците си, независимо, че се изменяли в много отношения.
Статията е част от историята на:
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНЕТО. ТОШКО АФРИКАНСКИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - АНГЕЛ КАРАЛИЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ИСТОРИЯТА НА ДОКТОР ДУЛИТЪЛ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ХЮ ЛОФТИНГ - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЕТСКИ ДЪРВЕН СТОЛ - МАЙМУНА T0204
ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
Библиография
"Еволюцията днес", Б.Медников
СТАТИЯТА е свързана към
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
- Какво издава почеркът за човека. Вижте какъв тип характер имате според ръкописния ви стил
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- Хомо хабилис вероятно е първият наш предшественик, изработвал каменни инструменти
- История на човешките раси
- Цвят на кожата
- Негроидната раса като част от историята на човешката еволюция
- Луси - най-известният австралопитек на света
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
Коментари към Значение на човешките раси за биологичната еволюция