Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Изложба на „лицата“ на британските прадеди в град Брайтън

Изложба на „лицата“ на британските прадеди в град Брайтън

от 04 фев 2019г., обновено на 28 фев 2019г.
Изложба на „лицата“ на британските прадеди в град Брайтън - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

От -30000г. до 501г.

Британският музей в град Брайтън се заема с нелекия проект да „съживи“ предците на съвременните англичани. Става въпрос за създаването на уникална експозиция, състояща се от точните копия на лицата на някои древни трупове. Тленните останки са намерени на територията на страната, включително нос Гибралтар, и обхващат период от 30 000 години.

За да се създадат точни модели на древните лица, археолозите от музея използват модерна технология за възстановяване на лика чрез сканиране на черепа. Обикновено този похват се използва от криминалистите, които по този начин идентифицират жертвата. Чрез механични изчисления на базата на формата на черепа, както и чрез генерирана компютърна анимация, получените образи за почти точни копия на лика на починалия. Някои подробности от типа на окосмение, цвят на кожата, очите и косата и белези от болест се допълват чрез разучаване на ДНК кода.

В резултат на това музеят в Брайтън се сдобива с колекция от 7 лика на хора, живели в земите на Обединеното кралство преди хиляди години. Репликите са изложени във витрини, като около тях са наредени и имитации на предметите, намерени до телата.

Първото лице е на повече от 30 000 години. То принадлежи на жена от Гибралтар, която е обитавала пещерите под едноименната скала. Интересното за нея е, че тя е единственият експонат, който не е част от човешката раса. Макар палеолитната дама да напомня външно на нашия биологичен вид, тя спада към вида Неандерталци. Неандерталците са нашите „най-близки братовчеди“, с които съвременните хора съжителстват в Европа в продължение на близо 4 000 години. Смята се, че светлата кожа и цвят на косата, характерни за някои народи, са резултат от кръстосването на първите хора с неандерталците някъде на територията на Близкия изток.

 Отляво - Неандерталец, отдясно - кроманьонец

Следващият експонат представлява реплика на лицето на известния Кроманьонски човек от Франция. Кроманьонците са първите хора, които живеят на територията на Стария континент. Те имат тъмна кожа, кафяви очи и се изхранват с лов и събирачество. Постепенно нашите най-древни прадеди достигат до всички части на Европа, като изместват популациите на неандерталците, тъй като разполагат с по-добри технологии за лов и риболов и по-адаптивни умове.

Самият череп, послужил за първообраз на експоната, е намерен във Франция. Използваният модел е от друга страна, тъй като останките на кроманьонци на територията на Обединеното кралство са непълни или прекалено повредени от влиянието на времето.

Вената от УайтхоукТретият лик, който е и първият от колекцията, намерен на Британския архипелаг, е на млада майка, живяла преди 5200 години. Тя е част от неолитна култура на земеделци, която предшества келтското население на острова. Останките й са намерени в селищната могила Уайтхоук. Мястото представлява интерес на археолозите от самото начало на миналия век, тъй като съдържа в себе си множество скелети на жители на Новокаменната ера.

Жената от Уайтхоук е загинала на около 25 години и е била висока около 150 сантиметра. Вероятната причина за смъртта й е усложнение по време на бременност. Интересното е, че нейната пигментация наподобява тази на кроманьонците, което означава, че може да е директен наследник на ловеца от по-горното изображение. Дамата е погребана заедно с трупа на недоносено дете, както и с няколко артефакта със спиритуална функция.

Четвъртия експонат принадлежи към дошлата от Европа култура Бейкър. Представителите на този народ изместват предишната цивилизация, тъй като притежават по-добра технология за обработване на пшеница и печене на хляб. Скелетът на младежа е намерен през 1921-ва година заедно с множество керамични съдове и няколко черупки на охлюви, поставени върху устата му. От ДНК анализа и реконструкцията на лицето става ясно, че младият мъж прилича много повече на съвременните британци, отколкото предходните култури.

Отляво - Бейкър, отдясно - мъж от Желязната ера

Следващата реконструкция е на мъж от Желязната епоха, който живее на Острова през 5-ти век преди Христа. Младежът загива на около 20 години. Причината за смъртта му не е ясна, тъй като здравното му състояние е било отлично. Трупът му е заровен в изоставена складова яма, а тялото му е поставено в ембрионална поза. Под него са натрупани черупки от неизядени морски миди, а до тялото е поставен амулет, напомнящ на този на Жената от Уайтхоук. Косата му е вързана на кок, което говори за културен обмен с германските народи от Западна Европа, живеещи на другия бряг на Северно море. Тази прическа се запазва сред някои германски племена до Средновековието.

Жена от римската окупацияШестият експонат е лика на дама, живяла по време на Римската окупация на днешна Англия. Тя умира от насилствена смърт в средата на 3-ти век след Христа. Вероятната причина за нейната смърт е забитият в тила й железен пирон. Може би тялото е заровено скришом, тъй като в гроба няма каквито и да е ритуални предмети. Съществува и друга теза относно гибелта на античната жена.

Някои учени смятат, че 30-годишната дама е загинала от болест, а металният кол е поставен пост мортем и има ритуална цел. Най-вероятно съселяните на червенокосата британка са смятали, че тялото може да се надигне от гроба и са искали да предотвратят евентуалното възкръсване. Подобни практики са наблюдавани и в други краища на империята.

АнглосаксонецПоследното лице е на англосаксонец, живял на острова след германските нашествия в Англия от края на Античността. Средновековният мъж е роден през 6-ти век и достига до 45-годишна възраст. Той е погребан с копие и саксонски ритуален боен нож (сакс), което кара археолозите да смятат, че покойникът е бил воин или ветеран. Вероятната причина за смъртта му е разразила се зъбна инфекция, засегнала няколко зъба на горната челюст. Освен денталните проблеми, древният прародител на съвременните британци е страдал от артрит на гръбнака и коленете.

Всички лица са изложени в музея за неопределено време. Изложбата е спонсорирана изцяло от даренията на местните жители. Целта на изложбата е да демонстрира на посетителите невероятните културни промени, случили се на Острова през хилядолетията.

Редактор: Георги Динев

5.0/5 1 оценка

Библиография

Източник: www.nationalgeographic.co.uk

Снимки: imgur.com / brightonmuseums.org.uk

Коментари към Изложба на „лицата“ на британските прадеди в град Брайтън

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изложба на „лицата“ на британските прадеди в град Брайтън
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:53
    Коментирайте "Изложба на „лицата“ на британските прадеди в град Брайтън"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хомо неандерталенсис - примитивни, глупави хора или истината е по-различна
  • Последното смесване на хората с друг вид е станало преди около 15 000 години
  • История на неандерталеца
  • Неандерталците са повече генетично свързани с неафриканци
  • Загадката около Зана - „жената-примат“, живяла в Русия през 19-ти век
  • Кухня от времето на Каменната епоха е намерена на дъното на езеро
  • Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните
  • Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците
  • Смесването на гени с неандерталците е направило хората по-здрави
  • Карл Зудхоф: първият професор по история на медицината в Германия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дете с астма - кой град е с благоприятен климат?

преди 2299 дни, 4 часа и 25 мин.

Оплакване от магазин „Зона мебели“, град Стара Загора

преди 2834 дни, 5 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival