Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците

Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците

от 03 юни 2020г., обновено на 05 юни 2023г.
Редактор: Ирина Тенева
Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Около неандерталците винаги са се разпространявали различни теории и представи какви са били, как са живели, защо са изчезнали. Въпреки че палеоантрополозите и археолозите са открили множество следи от тях, които им помагат да възстановят физически характеристики, бит и среда, Хомо неандерталенсис все още озадачават и пораждат дискусии за причините, които са довели до заличаването им от лицето на Земята.

Научната и изследователска общности са силно разделени по този въпрос, учените сериозно обсъждат повече от 12 хипотези. Мистериозното събитие настъпва преди около 40 000 години и все още няма категорично доказателство защо се случва. Неандерталците са родственици на съвременния човек, приличат си в много отношения. Обитавали са Евразия в продължение на близо 400 000 години. И въпреки това видът им е изчезнал окончателно в момента, когато започва настъплението на Хомо сапиенс в техните области на разпространение. Може би силният интерес към темата е породен от желанието на учените да разберат в какво са се "провалили" Хомо неандерталенсис и какво е помогнало на анатомично съвременните хора да оцелеят и да доведат популацията до днешните хора.

Биологична теория за изчезването на неандерталците

Повечето представители на изследователската общност подкрепят мнението, че неандерталците са имали адаптивни стратегии и поведение, които са далеч от примитивното. Но навлизащите на континента Хомо сапиенс притежавали и правели нещо, което им давало предимство в оцеляването. Освен около този детайл споровете за причините, довели до изчезването на Хомо неандерталенсис, се въртят около промяната в климата, социалното поведение и биологията. Най-достоверна би изглеждала теорията, че тяхното изчезване е провокирано от комбинация от няколко фактора.

Доводите, че неандерталците са спрели да съществуват заради биологична непригодност са следните:

  • Хомо неандерталенсис изглежда имали по-слаб репродуктивен успех и малките им по-рядко оцелявали в сравнение с Хомо сапиенс. Част от откритите фосилни останки принадлежат на индивиди, които са починали около 30-годишна възраст, много малко са вкаменелостите на по-възрастни неандерталци, а повече от половината находки са на деца. Представителите на този вид живеели в малки групи, които били по-изолирани от останали групи и видове. Поради това неандерталците може да са били силно податливи на инбридинг (inbreeding - по-негодни поколения вследствие чифтосване между генетични роднини). Затова не е невъзможно Хомо сапиенс да са успели да ги изместят в рамките на 10 000 години благодарение на по-добрия си успех в зачеването и на по-добрите адаптивност и оцеляване на децата.
  • Скоростта, с която организмът на неандерталците обработвал храната, била по-висока и заради своя метаболизъм те имали нужда от повече хранителни източници, за да оцелеят. Ако са живели в благоприятни условия, където храната е лесно достъпна и в голямо количиство, този фактор нямаше да окаже влияние, но не е било така. Суровият и тежък климат с неговите чести промени оказвал натиск върху неандерталските популации, които имали необходимост от повече енергия.
  • Изследванията на костите на долните крайници на представителите на вида показват, че Хомо неандерталенсис не са можели да издържат да бягат на дълги разстояния. Причината се крие в по-дългото им ахилесово сухожилие. Хомо сапиенс имали по-късо, това запазва енергията и позволява тичането на дълги разстояния. Заради обитаването на студени региони на неандерталците не се налагало да изминават големи разстояния, защото при ловуването прилагали тактики на засада. Обаче при изменение на условията неспособността да бягат на дълги разстояния може да окаже много неблагоприятни последици. Проучванията на специалистите и намерените доказателства показват, че тази промяна е настъпила преди 50 000 години, когато немалка част от Северна Европа от гора се превръща в тундра заради напредването на ледените покривки. В тази ситуация неандерталците били принудени да обитават изолирани горски убежища в южните райони, докато Хомо сапиенс се приспособили към лов в разпространяващата се тундра.

кости на неандерталец

Социални и поведенчески причини за изчезването на неандерталците

Освен биологични причини за изчезването на неандерталците може да са оказали влияние и социални и поведенчески.

  • Палеоантрополозите и археолозите отчитат, че Хомо неандерталенсис не се отличават с прогресивна и дълбоко символна мисъл, която е много по-добре развита у Хомо сапиенс. Неандерталската култура не се развива, остава статична за разлика от тази на сапиенс и това вероятно се е отразило на конкуренцията. В продължение на 100 000 години между двата вида няма почти никаква разлика в културно отношение, което е видно от археологическите открития. Но когато Хомо сапиенс навлизат в Европа преди 40 000 години, те вече разполагат със сложно развита културна система.
  • Друг фактор, който може да е дал отражение, са ограничените говорни и езикови умения на неандерталците. Това е сравнително спорна теория, но изследванията на техни черепи показват, че местоположението на ларинкса и на езика им е различно от това при Хомо сапиенс.
  • Неандерталците образували общности от няколко души, живеели в ограничени райони, докато представителите на сапиенс били по-адаптивни и имали по-обширни социални контакти и обитавали по-големи райони.
  • Проучванията на костите на неандерталците сочат, че вероятно не са систематично и насочено планирали набавянето на храната си. Това личи от натрупването на тъкани в костите. Изследванията показват още, че 40 на сто от вкаменелостите им имат хипоплазия (недоразвитост на орган или на част от него), която се причинява от липса на хранителни вещества в ранното детство. Също така травмите на неандерталците били много повече в сравнение с тези на Хомо сапиенс, макар и двата вида да са ловували от близко разстояние.
  • Мозъците на Хомо неандерталенсис били оформени по различен начин от тези на сапиенс. Те нямат разширени париетални и церебеларни области, които се развиват през първата година на детето. Тези области имат ключово значение за умението да се формират абстрактни представи за околната среда и да се възприема сензорна информация.
  • Друга причина за изчезването на неандерталците са вероятни насилствени взаимодействия с Хомо сапиенс.

Трима учени - Крист Васен и Герит Дюселдорп от Факултета по археология в Лайденския университет, Нидерландия, и Марк Бранд от Факултета по психология в Мичиганския университет, САЩ, направили през 2021 г. проучване сред 216 практикуващи палеоантрополози каква е според тях причината за изчезването на неандерталците. По-голямата част от тях се обединяват около становището, че причинно-следственият принос на демографските фактори играе по-голяма роля за спирането на съществуването на Хомо неандерталенсис за разлика от факторите на околната среда и тези на конкурентността.

Засега в научната общност няма единно и категорично мнение относно изчезването на този вид и най-вероятно скоро няма да се постигне. Освен ако не бъде открито неопровержимо доказателство.

Статията е част от историята на:

  • История на неандерталеца
Източник:
  • https://australian.museum/learn/science/human-evolution/homo-neanderthalensis/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7921565/
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА
23.00лв.

ПРОИЗХОД НА ВИДОВЕТЕ - САБИНА РАДЕВА - СИЕЛА

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
22.90лв.

НАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 05:24
    Коментирайте "Демографски фактори са най-вероятната причина за изчезването на неандерталците"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Етапи от историята на човешката еволюция
  • Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
  • Луси - най-известният австралопитек на света
  • В търсене на проблема за произхода на вида в биологичната еволюция
  • Хомо сапиенс - единственият оцелял човешки вид
  • Шестте принципа на еволюционната психология
  • Хомо флоресиенсис - малкият хобит в човешкото родословно дърво
  • Произлезли сме от животни с електросензори
  • Прав ли е бил Дарвин в теориите си, свързани с произхода на човека?
  • Къде за първи път сме проходили изправени?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прекалено потене на крака, без следи от гъбички и без неприятна миризма, причина?

преди 1527 дни, 5 часа и 56 мин.

Припадъци без видима причина

преди 1945 дни, 17 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 13 часа и 34 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 6 часа и 16 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 13 часа и 7 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 20 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival