Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало История на медицината История на сифилиса

История на сифилиса

от 19 фев 2025г.
История на сифилиса - изображение
  • Инфо
  • Съдържание
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Съдържание
Коментари
Свързаност

В наши дни сифилисът е добре позната болест, която не крие тайни за лекарите, а все по-малко и за изследователите и учените. Но това невинаги е било така. Всеизвестно е, че заболяването е полово предавана болест, причинена от бактерията Treponema Pallidum. Известни са още три вида на бактерията, които водят до появата на т. нар. човешки трепонемни заболявания - пинта, фрамбезия, беджел и ендемичен сифилис. За разлика от тези членове на бактериалното семейство, единственото трепонемно заболяване, което се предава по полов път, е сифилисът.

Още със самата си поява тази венерическа болест е стигматизирана, смятана за срамна и позорна. Всяка страна, чието население е било засегнато от заболяването, обвинява съседите си и дава название на болестта, включващо в себе си името на съответната държава. Италианци, британци и германци наричат сифилиса "френската болест", за французите той е "неаполитанската болест", за руснаците е "полската", а пък самите поляци говорят за "немската болест". Датчани, португалци и обитателите на Северна Африка смятат сифилиса за "испанска/кастилска болест", а турците използват за него термина "християнска болест".

Откъде произлиза названието "сифилис"

Терминът "сифилис" за първи път е употребен от поета и медицински специалист Джироламо Фракасторо. В произведението си Syphilis sive Morbus Gallicus (1530) - "Сифилис или френската болест" - веронецът описва герой на име Сифилус, пасящ стадата на цар Алцитус. Сифилус се разгневява на бог Аполон, че изсушава дърветата и изворите и той не може да намери с какво да нахрани и напои животните. Заклева се да не го почита като божество, а да се покланя само на своя господар. За наказание, че пастирът се позволява подобна дързост, Аполон проклина хората с опасна болест, която нарича на името на младия безумец. Заболяването поваля цялото население, в това число и цар Алцитус. Една нимфа съветва жителите да принесат жертви на сърдития бог, едната от които да е самият Сифилус.

Произход на заболяването

Съществуват множество теории за произхода на сифилиса. Първоначално венерическите заболявания са разглеждани като една болест векове наред. Разбирането, че гонореята, сифилисът и канкроидите (вид тумори) са различни заболявания се появява не по-рано от 19 в. Дълго време е битувало мнението, че проказата и сифилисът са едно и също нещо заради страшните лезии по кожата, които се наблюдават и при двете.

Подобно на много смъртоносни болести в човешката история, заболяването вероятно е прескочил видовата бариера от животни към хора преди много столетия. Причините за появата и бързото му разпространение дълго време и обстойно са дебатирани в Европа. Има няколко теории, но най-популярната, дългогодишна и притежаваща повече основания е тази, че сифилисът е внесен на Стария континент от моряците, връщащи се от първата трансатлантическа експедиция, водена от Христофор Колумб. Предполага се, че Хаити е най-вероятният източник. Както множеството идеи от селското стопанство, храни, хора и болести, така и сифилисът става част от обмена между Америка и Европа.

Другата основна теория е, че бактерията се е разпространила на Стария континент преди пътуването на Колумб и всъщност ранните случаи на заболяването често и погрешно са представяни като проказа.

Преди да бъде открито лечение срещу сифилиса, той опустошавал телата и умовете на болните. Последиците от него наистина ужасяват и хората, страдащи от болестта, са смятани за най-прокълнатите. Няколко седмици след заразяването се появяват безболезнени язви обикновено по гениталиите. Те може да не бъдат забелязани дори и скоро изчезват. Във втория стадий симптомите се увеличават - освен обрив, може да има оплаквания като умора, подути жлези и главоболие. Възможно е да възникнат пустули, от които излиза секрет с неприятна миризма. Неразположенията също изчезват в даден момент и човек се заблуждава, че е излекуван. В продължение на години заболяването е в латентно състояние, но навлизайки в третия си стадий, настъпва истинският ужас. Кожата, вътрешните органи и костите получават сериозни и трайни увреждания, започват да гният и буквално да се разпадат, болният изглежда с плоско лице и да остане без нос. Не са редки въздействията върху мозъка и нервната система.

Лечението на болестта през вековете

В миналото са липсвали познанията каква е причината за появата на сифилиса, а оттам и какво би било най-ефективно срещу нея. Лечението на заболяването от онези времена включва методи, които не дават или почти не дават резултат и са придружени от болка и много нежелани странични реакции. Тъй като заболяването е свързано с откриването на американския континент, първоначалните лечения съдържат в себе си растения от Новия свят. Едно такова популярно растение е дървото гуаяк (Guaiacum Officinale). То и други като него действат като очистително средство, предизвикват обилно потене, диария, уриниране, пречистват кръвта. Приготвя се отвара от споменатото дърво, която се приема ежедневно в продължение на 1 месец. Преди да се изпие, страдащият от болестта се увивал в одеяла, за да предизвика изпотяване.

Друг много популярен и дълго време прилаган метод е лечението с живак. През вековете борбата със сифилиса често е неравностойна, във "войната" влизат различни съединения и смеси, за да се стигне до съвременните лекарства като салварсан и пеницилин.

Исторически личности, диагностицирани или предполагаемо болни

Заразяването със сифилис се оказва, че не спазва никакви географски, социални или расови бариери и в историята са известни много случаи на засегнати велики личности. Изглежда писателите са едни от най-потърпевшите може би заради бохемския си живот. Алфонс Доде, Джеймс Босуел, Кийтс, Бодлер, Достоевски, Хайнрих Хайне и Оскар Уайлд са част от имената, свързани с болестта. Румънският поет Михай Еминеску също е страдал от заболяването, той умира в психиатрична клиника на 39 години. Философите Ницше и Шопенхауер се сблъскват със сифилиса.

Предположения за евентуално заразяване са изказвани за художниците Едуард Мане, Гоя и Винсънт ван Гог, както и за композиторите Бетовен, Шуберт и Шуман.

Кралските особи също не са пощадени от неумолимата болест. Такъв пример е Иван Грозни, който се заразява след смъртта на жена си. Дори някои изследователи отдават жестокостта му именно на заболяването. Други примери за "всеядността" на сифилиса са Хенри VIII и Джордж IV от Англия, Анри III и Шарл V от Франция, както и Максимилиан I от Свещената римска империя.

Сифилисът в миналото в много по-голяма степен е бил стигма, срам, унижение. Той се разглеждал като болест на физическото тяло, но и като наказание за морални недостатъци. Векове наред заболяването е мъчение, от което поколения пациенти търсят лек, който получават едва през 20 в.

Източник:

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3956094/

0.0/5 0 оценки

Съдържание

Хипотези за произхода на сифилиса и връзката между Колумб и болестта

Хипотези за произхода на сифилиса и връзката между Колумб и болестта

от 20 фев 2025г.

Дълги години се водят спорове дали сифилисът е пренесен от Колумб и неговия екипаж в Европа или боле...

Прочети повече
История на разпространението на сифилиса в Европа

История на разпространението на сифилиса в Европа

от 21 фев 2025г.

През 1495 г. французите нападат кралство Неапол и донасят със себе си страшна болест - сифилиса. Сле...

Прочети повече
Използвани средства и методи за лечение на сифилис през вековете

Използвани средства и методи за лечение на сифилис през вековете

от 24 фев 2025г.

През столетията срещу унищожителната болест сифилис са използвани различни средства и методи за лече...

Прочети повече
Уилям Хинтън и ролята му в борбата срещу сифилиса

Уилям Хинтън и ролята му в борбата срещу сифилиса

от 19 фев 2025г.

Американският специалист изиграл важна роля в създаването на две широко използвани в медицинската пр...

Прочети повече
Август фон Васерман и пътят му до откриването на теста за сифилис

Август фон Васерман и пътят му до откриването на теста за сифилис

от 19 фев 2025г.

Август фон Васерман създава теста за сифилис година, след като двама други учени установяват бактери...

Прочети повече
Салварзанът: антибиотикът от 1910 година, лекувал сифилис

Салварзанът: антибиотикът от 1910 година, лекувал сифилис

от 19 фев 2025г.

Научете какви са били обстоятелствата, довели до появата на антибиотика салварзан.

Прочети повече
Още по темата:
  • Салварзанът: антибиотикът от 1910 година, лекувал сифилис Салварзанът: антибиотикът от 1910 година, лекувал сифилис
  • Ал Капоне е един от първите хора, лекувани от сифилис с пеницилин Ал Капоне е един от първите хора, лекувани от сифилис с пеницилин
  • Хипотези за произхода на сифилиса и връзката между Колумб и болестта Хипотези за произхода на сифилиса и връзката между Колумб и болестта
  • История на разпространението на сифилиса в Европа История на разпространението на сифилиса в Европа

Коментари към История на сифилиса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История на сифилиса
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:29
    Коментирайте "История на сифилиса"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Салварзанът: антибиотикът от 1910 година, лекувал сифилис
  • Хипотези за произхода на сифилиса и връзката между Колумб и болестта
  • История на разпространението на сифилиса в Европа
  • Използвани средства и методи за лечение на сифилис през вековете
  • Август фон Васерман и пътят му до откриването на теста за сифилис
  • Уилям Хинтън и ролята му в борбата срещу сифилиса
  • Лечение при сифилис
  • Полска попова лъжичка, Полски пеникрес
  • Гудучи
  • Клинична патология на сифилис
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нашата история с Bibiotic - натурален помощник за цялото семейство

преди 187 дни, 34 мин.

Има ли проблем в учебниците по история, по темата за исляма?

преди 2753 дни, 6 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 21 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 21 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival