Протези и козметика в Древен Египет

От 18.8.-3100г.
Протезите в Древен Египет
Те имали главно козметична цел и рядко били обвързани със значително подобряване на здравословното състояние на хората. В Британския музей е съхранена протеза във вид на палец на десен долен крайник. Открит е в гробница на неизвестна жена на около 55-60 години, имаща висок социален статус в обществото, защото била добре запазена и балсамирана след смъртта й. Палецът й вероятно бил ампутиран поради гангрена. Функцията на протезата й включвала бъдеща употреба в задгробния живот, тъй като била поставена след смъртта.
Друг пример за протези, са съхраняваните от музея в Манчестър изкуствен пенис и изкуствено стъклено око. Моделът бил изработен изключително реалистично, с бяла очна ябълка и черна зеница, но без ирис. Това подсказва, че окото може да е поставено в очната орбита след смъртта, а не се е употребявало, докато човекът е бил жив.
Козметиката и древните египтяни
Средствата за разкрасяване били много популярни и високо ценени в Древен Египет. Немалко от практикуващите лекари в историята на египетската медицина предписвали лосиони, мехлеми и унгвенти за подобряването на състоянието на кожата. Произвеждали се средства срещу косопад и бои, борещи се срещу побеляването на косата. Най-често в състава си включвали къна, кръв и стрит рог от бик. Загубата на коса се преустановявала с лечебна смес от мед и равни количества мас от крокодил, лъв, хипопотам, котка и змия.
Употребата на козметични средства в Египет се споменава за пръв път по време на управлението на Първа династия през 3100-2890 г. пр. Хр. Древните жители на страната вярвали, че употребата на козметични продукти не само разкрасяват, но и способстват за доброто здраве.
В Страната на фараоните хората били известни със своята суетност. Сред мъжете и жените било широко разпространено използваето на парфюми, различни видове крем, бои за вежди и коса. Козметика се използвала и при мумифициране на починалите - основно се употребявало кедровото масло.
Папирус от Тива, станал през 1872 г. притежание на Георг Еберс, съдържал разнообразни рецепти за изглаждането на бръчки, премахването на бенки и брадавици, подхранване и подсилване на растежа на косата.
Голяма част от египетския народ очертавал клепачите на очите и веждите си, за да се предпазят от силното слънце. Сместта използваща се за очна линия съдържала антимон и животинска мазнина.
Главната причина за употребата на този силен грим била превенцията на различните очни възпалителни заболявания, предизвекващи се от множеството мухи, комари и други болестотворни насекоми. Гримът запазвал кожата от горещия климат, силно я изсушавал и имал дезинфекционни средства. Египетските жени ползвали пудра за лице.
Египетяните първи въвели в употреба перуки, които поставяли над късо подстриганите си коси. Те замествали шапките и косвено подпомагали борбата с въшките.
Наскоро се появили доказателства за съществуването на голяма древна лаборатория на брега на Мъртво море за производството на фармацевтични козметични средства и парфюми.
Считало се, че лично Клеопатра участвала в производството им. Тя притежавала рецепти за направата на различни мехлеми и кремове, приготвени на основата на мас от мечка. Те правили кожата мека, гладка и сияйна. В лабораторията са открити ясни следи от билкови екстракти и съдове за съхранение на благовонните вещества.
Статията е част от историята на:
СТАТИЯТА е свързана към
- Римската баня – предшественик на съвременните спа центрове
- Обществено здраве и роля на хигиената в Древен Египет
- Медицински данни от Египетската палеонтология
- Медицински данни за очните заболявания в древен Египет
- Символизъм на египетските амулети
- Медицински план на Авъл Корнелий Целз, описан в "De medicina" и "Artes"
- Значение на медицинския трактат "De medicina"
- Медицински достижения през елинистическата епоха
- Издания на трактата на Авъл Корнелий Целз
- Римска медицина до времето на Авъл Корнелий Целз
Коментари към Протези и козметика в Древен Египет