Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало История на медицината Нацисткият медик, наречен „Добрия човек от Аушвиц“

Нацисткият медик, наречен „Добрия човек от Аушвиц“

От 1939г. до 1945г.

Нацисткият медик, наречен „Добрия човек от Аушвиц“ - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Концентрационният лагер Аушвиц е със сигурност един от най-зловещите затвори от времето на Втората световна война. Именно там Менгеле извършва своите ужасни експерименти, в които загиват хиляди души, повечето от които по особено жесток начин. Тъкмо заради черната слава на лагера прякорът „Добрия човек от Аушвиц“, даден на д-р Ханс Мюнх, звучи изключително странно и не на място. Но всъщност прозвището на мъжа е абсолютно оправдано.

Ханс Мюнх е роден в град Фрайбург през 1911-та година в Имперска Германия. Интересува се от медицина още от юношеските си години, затова след като завършва гимназия следва в два медицински колежа - Университета в Мюнхен и Тюбингенския университет. Именно по време на следването си става привърженик на национал-социалистическата идеология и дори се присъединява към партийното учреждение Райхсщудентенфюрер.

Ханс Мюнх преди войнатаПрез 1934-та година Мюнх вече членува и в други нацистки организации, а през 1937-ма става пълноправен член на Нацистката партия. Младият лекар е запленен от идеята за превъзходство на арийската раса, но дълбоко в себе си вярва, че всички хора имат право на живот и не бива съществуването един народ да се поставя над това на друг. Въпреки това той се присъединява напълно отдадено към Хитлеровите привърженици и когато Втората световна война избухва, се записва доброволно в армията.

Мюнх не е приет във войските на SS, тъй като лекарските му умения са твърде ценни. Вместо това му е отредено да работи във военна болница, замествайки старши медик, който е командирован в лазарет. Младият мъж приема позицията с гордост, понеже все пак има възможност да служи на родината си.

През 1943-та година Мюнх е преместен да работи в Хигиенния институт Раиско, намиращ се на около 5 километра от Аушвиц. Там лекарят трябва да участва в биологични експерименти, извършвани върху пленници от лагера. Работата в зданието се ръководи директно от самия Йозеф Менгеле, наричан „Ангела на смъртта“.

Историкът Робърт Джей Лифтън пише за Ханс Мюнх, че е по-верен на Хипократовата си клетва, отколкото на Хитлеровата идеология. Затова младият лекар отказва да участва в селекцията на кадри, случваща се ежемесечно в лагера. Въпросната селекция определя кои от пленниците ще участват в експериментите на Менгеле, кои ще извършват принудителен физически труд и кои ще отидат директно в газовите камери. По думите на самия Мюнх този процес е отвратителен и противен на човешката природа.

ханс Мюнх в напреднала възрастМедикът все пак е принуден да участва в опитите на Ангела на смъртта. Затова той разработва цял набор от трикове, с които да забавя физическите усложнени и симптоми, които експериментите предизвикват у подложените на процедурата пленници. Мюнх работи главно със зарази. За да запази своите „пациенти“ живи и в добро здраве възможно най-дълго, той инжектира в телата им по-малки количества от вируса или бактерията. По този начин немският лекар успява да спаси хиляди животи, тъй като след края на експериментите болните отиват в газовите камери.

През 1945-та Мюнх е преместен в концентрационния лагер Дахау, където работи до края на войната. След като нацисткият режим е свален от власт, медикът не успява да скрие, че е работил в Аушвиц и е осъден от американците на лишаване от свобода. Година по-късно е изправен пред съд в полския град Краков. По време на процеса много от бившите затворници в Аушвиц свидетелстват в полза на германеца, обяснявайки пред прокуратурата, че именно този мъж е спасил живота им, забавяйки нарочно експериментите на Менгеле.

Това е един от малкото случаи, в които военнопленници се застъпват за своя надзирател. Затова едва през декември, 1947 съдът решава, че Мюнх е напълно невинен и не е извършил нито едно престъпление срещу човечеството. Медикът е пуснат на свобода. Основен мотив за решението на властите е отказът на германеца да участва в селекцията на затворници.

Мюнх става символ на хората, отрекли се от идеологията на Хитлер и е канен многократно на мемориални церемонии за загиналите в концентрационни лагери. Последното му подобно участие е през 1995-та година. Тогава вече старият мъж, който страда от тежка форма на деменция, отправя няколко расистки коментара към ромските малцинства в Южна Европа. Въпреки това срещу него не са повдигнати обвинения в ксенофобия заради тежкото му медицинско състояние.

Ханс Мюнх умира от старост през 2001-ва година. Преди смъртта си участва в няколко документални филма за Втората световна война, Аушвиц и доктор Менгеле. Роденият във Фрайбург медик е считан за един от най-ценните източници на информация относно зверствата, извършвани от нацистите, и тяхната функция, цел и резултати.

Редактор: Георги Динев

5.0/5 1 оценка

Библиография

Източник: www.warhistoryonline.com

Снимки: www. medium.com

historyandtheholocaust.wordpress.com

http://www.club-ts-hamburg.eu

Коментари към Нацисткият медик, наречен „Добрия човек от Аушвиц“

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 09 December 2019 в 09:34
    Коментирайте "Нацисткият медик, наречен „Добрия човек от Аушвиц“"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Как д-р Йозеф Менгеле се превръща в Ангела на смъртта – част 2
  • Гизела Пeрл – ангел-спасител с кървави ръце от Аушвиц
  • 5 малко известни факта за нацисткия лагер на смъртта Аушвиц – I част
  • Как д-р Йозеф Менгеле се превръща в Ангела на смъртта – част 1
  • Историята на преживялото ужасите на Аушвиц семейство Овиц
  • Нацистките лекари в Аушвиц и техните ужасяващи експерименти
  • 5 малко известни факта за нацисткия лагер на смъртта Аушвиц – II част
  • Внучка на оцелял от Холокоста призна,че е обрала Аушвиц
  • Тестването на препарати против тиф на компанията Bayer върху затворници в Аушвиц

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да се грижа за възрастен човек с деменция? Моля за съвети.

преди 89 дни, 19 часа и 41 мин.

Катрин Тасева дари медала си за операция на спортист, анонимен човек й го върна

преди 328 дни, 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Човекът дължи оцеляването си на алкохола... Вярно ли, бе?

преди 22 часа и 56 мин.

Пилешко месо със салмонела в магазините! Как да сме сигурни какво купуваме?

преди 2 дни, 22 часа и 17 мин.

Каква риба освен шаран може да се приготви за Никулден?

преди 2 дни, 23 часа и 35 мин.

ХИВ - притеснявам се след порязване при процедура за маникюр

преди 3 дни, 4 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да се заплаща първият ден от болничните?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах