Развитие на Байер от 1974 до 1988 година
От 1.1.1974г.
Първата умерена рецесия във Федерална република Германия настъпва през 1966 г., а петролната криза от 1973, окончателно слага край на икономическия подем. Годишната икономика се подлага на радикална трансформация. В рамките само на няколко месеца, цените на химическите суровини на петролна основа се увеличават много. Байер е изключително засегната от тези събития. Кризата достига своя връх в началото на 1980 г., когато на лице е тежка глобална рецесия.
Разширяване на чуждестранния бизнес
Въпреки неблагоприятната среда, Байер съумява отново да разшири международните си дейности, като акцентира върху отношенията си със Западна Европа и Съединените щати. В САЩ придобива дружеството "Cutter Laboratories", а през 1974 г. и "Miles Laboratories" се присъединяват към Байер. Това позволява на Bayer да получи важни позиции в САЩ на фармацевтичния пазар.
Байер разширява своята производствена база и в Германия. През 1973 г. е направена първа копка за пети обект на дружеството, в Brunsbüttel, която постоянно се разширява в следващите години.
Bayer като част от идеята за опазването на околната среда
Обществената принадлежност и съпричастност към проблемите на околната среда се увеличава през 1970 г. Байер съсредоточава усилията си за опазване на околната среда. През 1971 г. най-голямата европейска промишлена пречиствателна станция се построява около потока в Дормаген от Байер и "Erdölchemie GmbH". Между 1977 г. и 1987 г. количеството тежки метали в отпадъчните води на Байер е намаляло до около 85 и 99%, а вредните емисии в атмосферата са намалени до 80 процента. Доброволният ангажимент на Байер за опазването на околната среда се отразява и в нейните капиталови разходи. През 1987 г. ръководството на компанията обявява решението си да похарчи около 3 милиарда DM опазването на околната среда през следващите три до пет години.
Разширяване на фармацевтичният бизнес и изследванията за растителна защита
Байер активизира своите усилия в разработката на препарати за растителна защита и провежда научни изследвания, подпомагащи фармацевтичната индустрия.
Успешно разработените продукти излизат от изследователските лаборатории на Байер, като включват сърдечно-съдовите препарати Adalat (1975), първите широкоспектърни антибиотици от клас на хинолони - Ciprobay (1986) и противогъбичните препарати за растителна защита Bayleton (1976).
Значителната структурна промяна в продажбите също се състои по това време. Фармацевтичните продукти на Bayer за защита на културите, пластмасите и търговията със суровини значително се увеличава през 1970. В регионален аспект, продажбите в Северна Америка и Азия растат бързо. От 1987 г. 78 процента от продажбите на Байер са направени извън Германия, а 45 % от служителите работят за чуждестранните дъщерни дружества.
Под ръководството на Херман Йозеф Щендер, който поема поста председател на Управителния съвет през 1984 г., Байер придобива "Hermann C. Starck GmbH", който е основен доставчик на специални метали.
През 1988 г. Байер отпразнува 125-тата годишнина от основаването си. Продажбите на компанията възлизат на около 40 милиарда DM годишно, а в нея работят 165 000 служители. Байер АГ (Bayer AG) става първата немска компания присъстваща в списъка с акционери на Токийската фондова борса.
Статията е част от историята на:
Библиография
1. http://www.bayer.com/en/1974-1988.aspx
СТАТИЯТА е свързана към
- „IG Farben” – една история за бизнес с човешкото страдание в навечерието на Втората световна война
- Аспирин на Байер
- История на Аспирина
- Тестването на препарати против тиф на компанията Bayer върху затворници в Аушвиц
- История на хероина - синтезиране, забрана и разпространение
- Пронтозил на Байер - първият антибиотик
- Поява на дъвчащите таблетки аспирин през 1992 година
- Байер "MaterialScience" като част от Байер
- Комплект на Байер за вземане на кръвни проби от 1938 година
- История на Байер (Bayer)
Коментари към Развитие на Байер от 1974 до 1988 година