Станислава Лешчинска – полската акушерка, асистирала на раждането на повече от 3000 бебета в Аушвиц
От 1896г.
Станислава Лешчинска била родена на осми май 1896 година в полския град Лодз. Тя била най-голямата дъщеря на Ян Замбриски и съпругата му Хенрика, които имали още две дечица. През 1914-та девойката завършила гимназия, а две години по-късно животът я събрал със съпруга й Бронислав Лешчински, който бил печатар по професия.
През 1920 година Станислава, заедно с мъжа и двете си деца – Силвия и Бронислав, се преместили да живеят във Варшава. Там полякинята получила добра възможност да посещава колеж за акушерки, който в крайна сметка успяла да завърши успешно след двегодишен курс на обучение. През 1922-ра задругата се завърнала в Лодз, където Лешчинска си намерила работа като акушерка. В родния си град дамата родила втория си син Станислав, а през 1923 – третото си момче Хенрик. Никой в близкото й обкръжение не се съмнявал, че тя обожава акушерската професия и, че й била напълно отдадена. Без значение дали е ден или нощ, полякинята с готовност приемала да асистира на раждания в домашни условия – редовна практика в миналото. Лешчинска се изявявала в най-бедните райони на Лодз и често й се налагало да върви с километри пеша, за да стигне до мястото, където имали нужда от нея.
Когато Втората световна война започнала, задругата се включила дейно в организираното съпротивително движение в Полша, ала през 1943-та всички членове на семейството били заловени от германското Гестапо. Съпругът на акушерката бил убит във Варшавското въстание от 1944-та, синовете й – изпратени в трудови лагери в Германия, а тя и дъщеря й – в Аушвиц. Там те били разпределени в нееврейския сектор на концлагера за срок от две години. Станислава побързала да каже на властите, че е акушерка и по тази причина тя била изпратена в женското родилно отделение. Преди пристигането й през 1943-та, всички новородени на затворниците в Аушвиц били убивани.
Статистиката показва, че по време на своя престой в лагера полякинята спомогнала на бял свят да се появят повече от 3000 мъници. За съжаление, половината от тях били убити веднага след раждането, а 1000 починали заради ужасно лошите условия на живот. Но след 1943-та около 500 бебета с руси коси и сини очи били изпратени на германски семейства, за да бъдат отгледани като техни, а около 30 успели да оцелеят в лагера. Историята разказва, че Станислава успяла да татуира по определен начин хлапетата, които били наречени да бъдат осиновени от германци, с надежда, че един ден те ще успеят да се свържат с биологичните си майки. Не е случайно, че Станислава Лешчинска била наречена "Майка" от затворниците.
Когато Втората световна война свършила, полската акушерка се завърнала в родния си град и подновила акушерската си практика. Тя с радост разбрала, че всичките й синове са живи. Впоследствие, в публичното пространството дамата избягвала да говори за времето, прекарано в Аушвиц, и никога не си позволила да смята извършеното от нея за героично или необикновено. През 1970-та Лешчинска присъствала на официално събиране, по време на което срещнала малка група от "бебетата", вече големи хора, на които помогнала да поемат първата си глътка въздух.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
http://www.thevintagenews.com/2016/11/20/the-most-amazing-woman-polish-midwife-risked-her-life-delivered-3000-babies-in-auschwitz/
СТАТИЯТА е свързана към
- Личности, допринесли за развитието на българското акушерство от Средновековието до началото на 20 век
- Прокуратурата обвини в опит за убийство акушерката, пребила 4-дневната Никол
- "Книга на акушерките" на Джейн Шарп от 1671 година
- Мястото на мъжете в акушерството в Европа от втората половина на 17-ти век
- Поява и употреба на форцепса в Европа през 16-ти и 17-ти век
- Продължаващото медицинско обучение става задължително за медицинските специалисти
- НАРЕДБА № 1 от 8 февруари 2011 г. за професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти и здравните асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно
- Акушерска чанта от 1871г.
- Приеха окончателно промените в Закона за съсловната организация на сестри и акушерки
- Средновековието: славно време за медицинския трактат "Trotula"
Коментари към Станислава Лешчинска – полската акушерка, асистирала на раждането на повече от 3000 бебета в Аушвиц