Фараони и мумии: заболяванията, от които са страдали древните египтяни
От -2000г.
През 2013 г. учени публикуват в научния журнал Lancet изследване на 137 мумии, на които са направени компютърни томографии. При тестовете се открива, че много от египетските фараони са починали в резултат на бактериални заболявания, вариращи от туберкулоза до кариес и от малария до патогенни гъбични инфекции. Подобни изследвания помагат на учените да разберат произхода и еволюцията на различни заболявания, които присъстват и в съвременния свят. Съпоставяйки древните форми на тези болести с техните съвременни еквиваленти, изследователите получават информация за това как те са се развивали през последните няколко хиляди години, какво ги прави толкова опасни и евентуално дори как можем да ги спрем днес. С тези изследвания се занимава палеопатологията.
Мумиите са връзката между човешката биология и културните практики на древните египтяни. Изкуствената мумификация е древна египетска традиция, при която тялото се консервира чрез сложна и продължителна техника. В древен Египет се мумифицирали само членовете на царското семейство и много богатите представители на горната класа.
Значението на палеопатологията
Методите, използвани в палеопатологията, позволяват на изследователите да научат повече за здравето, заболяванията и причините за смъртта на древните хора. При проучванията обикновено се използва интердисциплинарният подход, като в тях се включват специалисти от различни сфери на науката: археолози, патолози, биолози, антрополози и т. н. Така се добива по-пълна представа за индивида и социума, в който е живял – антропометрични характеристики, възраст, пол, прадеди и т.н.
При изследванията се използват деструктивни и недеструктивни методи: радиография, компютърна томография и ендоскопски техники, вземане на различни проби, ДНК-анализ и т.н. Най-инвазивните методи включват пълен анализ на скелетните останки. При внимателното изследване на костите могат да се открият първични следи на заболявания като остеомиелит. Това е инфекция на костите и костния мозък, която причинява формирането на нови костни образувания (involcrum) и некроза на кости (sequestrum). Засегнатите кости са уголемени, силно деформирани и повърхността им е неравна, с дупчици, кухини и нови калциеви натрупвания. Други заболявания, които оставят следи в костите, са туберкулозата, проказата и сифилисът.
Както вече споменахме, много от заболяванията, които са бич за съвременното общество, са засягали и древните египтяни. Сред тях са туберкулозата, маларията и шистозомиазата. Голяма част от мумиите принадлежат на хора, починали от туберкулоза. Тази констатация е направена чрез изследване на полимеразната верижна реакция на микробактериална ДНК, извлечена от центровете на растежа и порестите зони на костите. Така се идентифицира агентът причинител на заболяването – Mycobacterium tuberculosis. Смята се, че туберкулозата се е разпространявала чрез домашните животни при консумирането на заразено месо и мляко.
Малария е установена при мумията на един от най-известните египетски фараони – Тутанкамон. Според последните изследвания той е страдал от няколко различни заболявания, включително генетични увреждания заради кръвосмесителния брак, чийто плод е той. Но учените смятат, че основната причина за смъртта му е именно маларията. Заедно с един друг паразит - Schistosoma haematobium (червеят, виновен за шистозомиазата) – това е един от основните здравословни проблеми, тероризиращи хората по поречието на Нил. Изненадващо е, че в египетски мумии са открити дори калцирали яйца на Schistosoma haematobium.
При изследването на древните египетски гробници са открити и патогенни гъбички като Aspergillus niger (причинител на аспергилома) и Aspergillus flavus (свързван с белодробната аспергилоза). Тези патогени обикновено са опасни само за хора с отслабена имунна система.
В заключение можем да заявим, че палеопатологичните изследвания са от изключително значение за реконструкцията на различни заболявания и тяхното влияние върху древните човешки общества. Разбира се, учените винаги трябва да имат предвид, че мумиите на египетските фараони и аристократи не са представителна извадка на древния египетски социум и резултатите от изследванията винаги трябва да се интерпретират внимателно спрямо този факт. Също така скелетните лезии не дават пълна информация за начина на живот на съответния индивид и неговата смърт.
Благодарение на палеопатологията добиваме информация за заболяванията и историята на инфекциите, което е важен коз в борбата със същите болести в съвременното общество.
по статията работи: Величка Мартинова
Библиография
източник: https://www.omicsonline.org/open-access/pharaohs-and-mummies-diseases-of-ancient-egypt-and-modern-approaches-2329-8731.1000e110.php?aid=20477
СТАТИЯТА е свързана към
- Мистерията с нетленното тяло на руски будистки монах, останало непокътнато 90 години
- Мумията на Ленин: какво правят руснаците, за да изглежда като жива
- Мистериозната смърт на Ледения човек Йоци и лечебните му татуировки
- Живот след смъртта: Будистките практики за самомумифициране
- Консумацията на трупове като лекарство през Ренесанса
- Смъртните маски - история, цел и приложение на необичайните лицеви отливки
- Какво ни „разказва“ Човекът от Толунд за бита на древните датчани
- Разгадаха произхода на „извънземния“ скелет, открит в пустинята Атакама
- Най-древните случаи на рак са регистрирани при египетски мумии на 4 000 години
- Ледената девица Хуанита – една от най-добре запазените мумии в света
Коментари към Фараони и мумии: заболяванията, от които са страдали древните египтяни